Ukraina zgodziła się na ekshumacje na Wołyniu? IPN mówi "sprawdzam"
Rzeź wołyńska była ludobójstwem dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA, często przy aktywnym wsparciu ukraińskiej ludności. Według szacunków historyków zginęło w niej od 50 do 120 tys. Polaków. Według historyka Leona Popka jedynie ok. 3 tys. ofiar miało chrześcijańskie pogrzeby. Pozostali nadal spoczywają w masowych grobach. Od 1992 roku doszło do ekshumacji w zaledwie kilku miejscowościach. W 2017 r. władze Ukrainy ogłosiły blokadę dalszych poszukiwań. Uzależniały jej zniesienie od takich warunków, jak np. zmiana ustawy o IPN czy odbudowa ukraińskich upamiętnień – w tym nielegalnych – na terytorium Polski.
Obie strony nie chcą nieporozumień
Wczoraj minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Sybihą. Po spotkaniu powiedział, że strona ukraińska zgodziła się na odblokowanie ekshumacji. W ramach wspólnej ukraińsko-polskiej grupy roboczej pod egidą ministerstw kultury Polski i Ukrainy pracujemy nad praktycznymi mechanizmami dla prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych – przekazał Sybiha. Dodał, że obie strony są zainteresowane tym, by nie było między nami żadnych nieporozumień.
O takiej zgodzie można też przeczytać we wspólnym oświadczeniu Sikorskiego i Sybihy. Nie pada w nim jednak słowo „Wołyń”.
Jesteśmy zdeterminowani, aby w imię wartości ogólnoludzkich i w duchu chrześcijańskim rozwiązać sporne kwestie dotyczące wspólnej przeszłości. W najbliższym czasie Rzeczpospolita Polska i Ukraina rozpoczną działalność wspólnej Grupy Roboczej pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Kultury i Strategicznych Komunikacji Ukrainy, w celu przeprowadzenia pracy merytorycznej i osiągnięcia porozumienia między stronami. Ukraina potwierdza, że nie ma przeszkód do prowadzenia przez polskie instytucje państwowe i podmioty prywatne we współpracy z właściwymi instytucjami ukraińskimi prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy i deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w tych sprawach- napisano.
IPN jest gotowy do działania
Od 2016 roku walką o zgodę na ekshumacje zajmuje się Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Większość wniosków, które złożyło, zostało jednak odrzuconych. Teraz IPN deklaruje swoją gotowość do działania. Deklaracja władz Ukrainy ws. rozpoczęcia prac ekshumacyjnych na Wołyniu cieszy. Teraz czas na pozytywne rozpatrzenie naszych wniosków. Czekamy w gotowości do rozpoczęcia prac – skomentował prezes IPN i kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. Nasi archeolodzy i antropolodzy gotowi do wyjazdu na Ukrainę. Czekamy na konkretne i szybkie decyzje! -dodał rzecznik prasowy tej instytucji Rafał Leśkiewicz.
źr. wPolsce24 za TVP Info, x.com/LeskiewiczRafa