Polska

Testy na narkotyki w wyborach prezydenckich. Jak działają? Co wykrywają? Jaki czas po spożyciu?

opublikowano:
lab-2815631_1280.webp
Laboratorium chemiczne, zdjęcie ilustracyjne (Fot. Pixabay)
Sztab Karola Nawrockiego zaproponował Rafałowi Trzaskowskiemu wspólne przeprowadzenie testów na obecność narkotyków w organizmie. To reakcja na sugestie sztabowców PO, że podczas piątkowej debaty Nawrocki „coś wziął”.

- Skoro opinię publiczną interesuje mój gest podczas debaty, to odpowiadam, że był to woreczek nikotynowy - powiedział Karol Nawrocki w sobotnim wywiadzie z Krzysztofem Ziemcem na antenie RMF FM. Odniósł się w ten sposób do sugestii sztabowców, że podczas debaty „coś wziął” lub „coś wąchał”. 

Nawrocki zaprosił Trzaskowskiego, by obaj kandydaci, na przykład w niedzielę w Warszawie, poddali się testom zdrowotnym i na obecność narkotyków. Zdaniem prezesa IPN to przetnie wszelkie spekulacje w tej kwestii. Sztab Rafała Trzaskowskiego nie odpowiedział jeszcze na tę propozycję. 

Czym są testy na obecność narkotyków?

Testy narkotykowe służą do wykrywania obecności substancji psychoaktywnych w organizmie człowieka. Najczęściej wykonuje się je z próbki moczu, śliny, krwi, potu lub włosów. Celem testu jest ustalenie, czy dana osoba w niedawnym czasie zażywała narkotyki, a w niektórych przypadkach – czy znajduje się pod ich wpływem w danym momencie.

W praktyce testy narkotykowe są powszechnie stosowane w sporcie, niektórych zawodach (np. kierowcy, piloci), a także w działaniach policji i prokuratury – np. przy podejrzeniu prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających.

Jakie są rodzaje testów na obecność narkotyków?

  1. Testy z moczu – najczęściej stosowane. Wykrywają szeroki zakres narkotyków, a substancje utrzymują się w moczu od kilku godzin do kilku dni, a czasem nawet tygodni (np. substancja aktywna marihuany czyli THC).
  2. Testy z krwi – najbardziej precyzyjne, ale inwazyjne. Stosowane, gdy istnieje podejrzenie, że dana osoba znajduje się pod bezpośrednim wpływem środka odurzającego. Mowa na przykład o kierowcach podejrzanych o jazdę „pod wpływem”. Czas wykrywalności jest stosunkowo krótki.
  3. Testy z włosów – umożliwiają wykrycie narkotyków nawet kilka miesięcy po zażyciu, ponieważ metabolity narkotyków odkładają się w strukturze włosa. To metoda używana przy analizie długoterminowego używania narkotyków.
  4. Testy ze śliny – szybkie i mniej inwazyjne. Dobrze wykrywają aktualne użycie, ale mają krótki czas wykrywalności (zazwyczaj do 48 godzin).
  5. Testy z potu (plastry detekcyjne) – mniej popularne, stosowane głównie do monitorowania osób w warunkach ciągłej kontroli (np. w więzieniach albo systemach dozoru).

Jakie substancje można wykryć dzięki testom?

Standardowe testy wykrywają najczęściej występujące substancje psychoaktywne, takie jak:

  • THC (tetrahydrokannabinol – aktywny składnik marihuany)
  • Kokaina
  • Amfetamina i metamfetamina
  • MDMA (ekstazy)
  • Opioidy (np. heroina, morfina, kodeina)
  • Benzodiazepiny
  • Barbiturany
  • LSD (w bardziej zaawansowanych testach)
  • PCP (fencyklidyna)

Niektóre testy są wyspecjalizowane i wykrywają także leki na receptę, szczególnie te, które mają działanie uspokajające, nasenne lub przeciwbólowe, np. tramadol, metadon, oksykodon.

Po jakim czasie od zażycia można wykryć narkotyki w organizmie?

Czas, przez który narkotyk może być wykryty w organizmie, zależy od wielu czynników: rodzaju substancji, dawki, częstotliwości używania, indywidualnych cech metabolizmu oraz rodzaju testu. Warto podkreślić, że wykrycie narkotyku w organizmie nie oznacza automatycznie, że osoba jest pod jego wpływem w chwili badania. W wielu przypadkach test wykrywa jedynie metabolity – czyli produkty rozkładu substancji – które mogą się utrzymywać w organizmie długo po ustąpieniu efektu działania narkotyku.

W moczu:

  • marihuana do 30 dni
  • kokaina od 2 do 4 dni
  • amfetamina od dnia do 3 dni
  • opioidy od 2 do 4 dni

We krwi:

  • marihuana do 36 godzin
  • kokaina do 24 godzin
  • amfetamina do 12 godzin
  • opioidy do 24 godzin

We włosach:

  • marihuana do 90 dni
  • kokaina do 90 dni
  • amfetamina do 90 dni
  • opioidy do 90 dni

źr. wPolsce za RMF FM

 

Polska

Polacy mają dość. Wielki marsz po zabójstwie 24-letniej Klaudii z Torunia. Zabił ją pijany imigrant

opublikowano:
mid-25706160.webp
W Marszu Milczenia w Toruniu brało udział co najmniej 10 tys. osób (Fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Ponad 10 tysięcy osób przeszło ulicami Torunia w Marszu Marszu Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii, zamordowanej przez imigranta z Wenezueli.
Polska

Tak Trzaskowski miał ratować Tuska przed wyrokiem. Burza po ujawnieniu przez wPolsce24 założeń „ustawy bezkarnościowej”

opublikowano:
AWIK6641.webp
Jednym z beneficjentów ustawy bezkarnościowej miał być Donald Tusk (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Potężna burza rozpętała się po ujawnieniu przez telewizję wPolsce24 informacji o przygotowanej w otoczeniu ministra sprawiedliwości Adama Bodnara „ustawie bezkarnościowej”. Miała ona zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy po grudniu 2023 roku łamali prawo w imię „demokracji walczącej”.
Polska

Nocne spotkanie z politykami PiS. Szymon Hołownia przyznał się do błędu

opublikowano:
mid-25707326.webp
Szymon Hołownia przyznał się do błędu. (fot.PAP/Radek Pietruszka)
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej odniósł się do spotkania z Jarosławem Kaczyńskim, które odbyło się w domu europosła PiS Adama Bielana. Lider Polski 2050 przyznał, że zaakceptowanie przez niego miejsca spotkania było błędem.
Polska

Polscy urzędnicy dostają polecenia od Niemców? Interwencja R. Bąkiewicza w biurze burmistrza Słubic

opublikowano:
1989672_6.webp
(fot. wPolsce24)
- Polski urzędnik, na podstawie niemieckich dokumentów, ściąga polskie banery z mostu w Słubicach. To skandaliczna sytuacja. Dlaczego polska administracja, na polecenie niemieckich urzędów, sprząta niemiecki most? - pytał na antenie wPolsce24 Robert Bąkiewicz, lider Ruchu Ochrony Granic. Aktywista interweniował w tej sprawie w biurze burmistrza Słubic.
Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.
Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.