Tak Giertych, Lis i Sok z Buraka rzucili się na Hołownię. Jest specjalny raport, mowa o 135 mln kontaktów z przekazem

Spotkanie u Adama Bielana, w którym wzięli udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Polski 2050 Szymon Hołownia, jest wciąż najgorętszym tematem w polskiej polityce. Potwierdzają to m.in. dane zebrane przez liberalno-lewicowy Instytut Monitorowania Mediów.
Ogromny zasięg komentarzy
- W ciągu zaledwie kilku dni temat nocnego spotkania Szymona Hołowni z członkami PiS-u wygenerował ponad 2 miliony interakcji w mediach społecznościowych. To jednoznacznie pokazuje skalę emocji polskich wyborców wywołanych tym wydarzeniem. Komentarze, udostępnienia czy reakcje pojawiały się głównie na YouTub’ie, Facebooku oraz platformie X i wygenerowały zasięg wynoszący 135 mln kontaktów z przekazem – podaje IMM.
Instytut przeanalizował blisko 4,6 tys. publikacji w mediach społecznościowych z okresu 4-7 lipca br., pod którymi pojawiło się ponad 160 tys. komentarzy oraz blisko 1,8 mln reakcji użytkowników. Aktywność w internecie dotycząca spotkania wygenerowała zasięg na poziomie 135 mln, co oznacza, że statystyczna osoba w Polsce powyżej 15 r.ż. mogła mieć kontakt z badanymi treściami średnio 4 razy.
Dużo hejtu
Według IMM ponad 90 procent komentarzy było negatywnych, co czwarty komentarz był wyrazem „złości”.
- Określenia ze słowem „zdrajca” lub „zdrada” występowały w 11% wszystkich wpisów, a najczęściej powtarzaną frazą było „pod osłoną nocy” – pojawiła się aż 664 razy, stając się symbolem braku transparentności polityków. Część komentarzy wprost mówi o tym, że Hołownia „kolaboruje z Bielanem i Kaczyńskim”, a krytyczne komunikaty pojawiały się nie tylko w treściach postów, ale także w licznych memach – czytamy w raporcie opublikowanym przez IMM.
Według Instytutu nie ma większej grupy internautów, którzy „broniliby” Hołowni, częste jest także zestawianie lidera Polski 2050 z Pawłem Kukizem – oczywiście w kontekście rzekomej „zdrady”.
Giertych, Lis i Sok z Buraka
Negatywny wydźwięk informacji i ich brutalna, przekraczająca granice forma przestaje dziwić, kiedy spojrzymy na główne źródła komentarzy.
- Na pierwszym miejscu znalazł się profil Romana Giertycha na platformie X, który aktywnie zabierał głos w sprawie i zebrał 99,6 tys. reakcji. Sporą aktywność analitycy IMM odnotowali także na profilu Tomasza Lisa na X. Jego wpisy wygenerowały 73,7 tys. interakcji – czytamy w raporcie IMM.
Hejterski Sok z Buraka na Facebooku zebrał ponad ponad 39,5 tys. interakcji, więcej, niż Kanał Zero na YouTube.
Skala reakcji i intensywności
Według kierownika działu raportów medialnych w IMM Tomasza Lubienieckiego „skala reakcji i intensywność emocji pokazują, że dla dużej części wyborców nie chodzi tylko o pojedyncze wydarzenie, ale o kumulację oburzenia, poczucia zdrady i zawodu, które może mieć trwałe konsekwencje wizerunkowe”.
Oczywiście mówimy tu przede wszystkim o wyborach koalicji 13 grudnia, zwłaszcza pewnie o jej najbardziej fanatycznej, skupionej wokół Giertycha, Lisa czy Soku z Buraka części.
źr. wPolsce24 za IMM