Polska

Rosyjski oszust zarządzający jedną z największych giełd zatrzymany w Warszawie

opublikowano:
trading-7626924_1280
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Funkcjonariusze z grupy tzw. łowców cieni Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w Warszawie Dmitrija W. Rosjanin, który prowadził jedną z największych na świecie giełd kryptowalutowych, jest podejrzany o liczne oszustwa.

Dmitrij W. ścigany był na podstawie postanowienia warszawskiej prokuratury okręgowej. Wcześniej z wnioskiem o ekstradycję Rosjanina wystąpił Departament Sprawiedliwości USA.

Tzw. łowcy cieni CBŚP zatrzymali W. w jednym z mieszkań na warszawskiej Woli. Wszystko wskazuje na to, że nie spodziewał się, że miejsce jego przebywania zostanie ustalone przez śledczych, ponieważ był zaskoczony widokiem funkcjonariuszy.

Oszustwa i pranie pieniędzy

Dmitrij W. zarządzał jedną z największych na świecie giełd kryptowalut – WEX. Giełda upadła w 2018 roku i to właśnie podczas jej prowadzenia Rosjanin miał dopuścić się licznych oszustw, transferów oraz prania pieniędzy.

- Za przestępstwa w USA grozić mu może kara do 20 lat pozbawienia wolności – oświadczył rzecznik CBŚP podkom. Krzysztof Wrześniowski.

Pod obserwacją służb

W. był już wcześniej zatrzymywany przez polską policję. W sierpniu 2021 roku funkcjonariusze ujęli go na lotnisku Chopina w Warszawie. Wówczas sąd zdecydował, że trafi on do aresztu na łącznie 40 dni. Jego ekstradycji domagał się wtedy Kazachstan, który od 2019 roku poszukiwał Dmitrija W. za oszustwa związane z giełdą kryptowalut. Przy okazji zatrzymania Rosjanina stacja BBC informowała, że z WEX zniknęło 450 mln dol. i miała stać za tym rosyjska FSB.

W 2019 roku Dmitrij W. został zatrzymany we Włoszech, jednak z powodu błędów we wniosku o ekstradycję władze tego kraju wypuściły go na wolność zaledwie po kilku tygodniach. Rosjanin miał zostać aresztowany także w 2022 roku na lotnisku w Zagrzebiu. Wówczas śledczy zatrzymali go na podstawie nakazu Interpolu, o który wnioskował Kazachstan.

źr. wPolsce24 za rp.pl

Polska

ROZMOWA WIKŁY. „Naszym krajem rządzą ludzie, którzy nie kochają Polski i nie czują polskości”

opublikowano:
Marek Suski podczas wywiadu komentuje sytuację polityczną w Polsce i referendum w Radomiu.
– Będziemy namawiać do udziału i zbierać podpisy. Uważamy, że Radom zasługuje na dobrego gospodarza – zapowiedział Marek Suski w programie Rozmowa Wikły. Poseł PiS zdradził, że jego ugrupowanie aktywnie włączy się  w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o organizację referendum ws. odwołania prezydenta miasta.
Polska

Drzewa z Niemiec, siano z Niemiec – tak zarządza stolicą Trzaskowski

opublikowano:
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas konferencji, w tle tłum ludzi z transparentami, informuje o zakupie zagranicznej paszy dla warszawskiego zoo – materiał ilustrujący kontrowersje wokół importu zamiast korzystania z polskich dostawców.
Trzaskowski kupuje Niemieckie siano dla warszawskiego zoo – to brak wsparcia dla polskich rolników i hipokryzja (fot. wPolsce24)
Rafał Trzaskowski, który zarządza stolicą, zalicza kolejną wpadkę. Choć może to świadomy wybór, towary sprowadzane są z Niemiec – wcześniej były to przecież drzewa zza zachodniej granicy, teraz – siano dla miejskiego zoo z tego samego kierunku. Polscy rolnicy patrzą z niedowierzaniem, a krytycy wytykają hipokryzję i brak gospodarności
Polska

Cała naga prawda o "ministrze" Cienkowskiej. Czy to dziś najsłabsze ogniwo w rządzie Donalda Tuska?

opublikowano:
Marta Cienkowska w ostatnich dniach znalazła się na ustach wielu Polaków
Marta Cienkowska w ostatnich dniach znalazła się na ustach wielu Polaków
W najnowszym odcinku programu „Naga prawda” Marianna Schreiber rozbiera na części pierwsze Martę Cienkowską – minister kultury i dziedzictwa narodowego, która od miesięcy regularnie dostarcza kolejnych powodów do zażenowania.
Polska

Tusk i jego ministrowie miotają się w sprawie Ukrainy. Poszedł nowy przekaz, ale nie do wszystkich dotarł

opublikowano:
Donald Tusk zaskoczył wszystkich, gdy nagle zaczął mówić iż rozumie i popiera reakcję prezydenta Karola Nawrockiego w sprawie odebrania Orderu Orła Białego Wołodymyrowi Zełeńskiemu
Donald Tusk zaskoczył wszystkich, gdy nagle zaczął mówić iż rozumie i popiera reakcję prezydenta Karola Nawrockiego w sprawie odebrania Orderu Orła Białego Wołodymyrowi Zełeńskiemu (Fot. PAP/Marcin Obara)
Sprawa uhonorowania przez stronę ukraińską zbrodniarzy UPA wywołała poważne napięcia w relacjach polsko-ukraińskich i stała się źródłem ostrej debaty politycznej w Polsce. Do Warszawy przyjechał szef administracji prezydenta Ukrainy, Kyryło Budanow, który miał usłyszeć jednoznaczne oczekiwania strony polskiej dotyczące szacunku dla wrażliwości historycznej. Ale czy usłyszał?
Polska

Niemieckie siano w warszawskim zoo. Trzaskowski zasłonił się szyderstwem i nikogo nie przekonał

opublikowano:
Część zwierząt w zoo pewnie wolałaby polskie siano..
Część zwierząt w zoo pewnie wolałaby polskie siano... (Fot. AI)
Warszawskie ZOO znalazło się w centrum zaskakującej afery, która szybko wywołała polityczną burzę. Jak ujawniła telewizja wPolsce24, do stolicy trafiło siano sprowadzane z zagranicy – choć Polska jest jednym z największych producentów rolnych w regionie.
Polska

Trwa zaplanowana destrukcja polskiego systemu edukacji. "Minister Nowacka niszczy polską szkołę"!

opublikowano:
Barbara Nowacka i Donald Tusk w Sejmie. Jak długo premier będzie tolerował jej obecność w rządzie? Nowacka składa ręce, jak do modliwty albo oklasków, premier chyli swoją rudą głowę przed nią, a Kosiniak-Kamysz z oddali się uśmiecha.
Barbara Nowacka i Donald Tusk w Sejmie. Jak długo premier będzie tolerował jej obecność w rządzie? (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Obniżanie poziomu nauczania, rugowanie wartości narodowych i rodzinnych, a także wprowadzanie ideologicznego przedmiotu pod pozorem „edukacji zdrowotnej” – to tylko niektóre z zarzutów wobec działań minister Barbary Nowackiej. Środowiska oświatowe biją na alarm i wzywają do obrony polskiej szkoły.