Polska

Gminę na Kaszubach zaatakowały media! Wszystko przez premie dla urzędników i dziwne inwestycje

opublikowano:
Władze Stężycy wytoczyły ciężkie działa w walce z informacją i dezinformacją
(fot. Freepik)
Władze pięknej kaszubskiej Stężycy, które powołując się na polityczne wpływy, próbowały blokować nasze publikacje na jej temat, tym razem wytoczyły ciężkie działa w walce z informacją i dezinformacją. Przy okazji pokazały też, jak działają samorządowe małe media i w jakim zakresie można im ufać.

Najpierw na lokalnym portalu pojawił się artykuł sponsorowany (czyli płatna reklama) lokalnego Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego (GPK).  Chwilę później rozpoczęła się, relacjonowana przez ten sam portal, konferencja prasowa, na której władze gminy... podjęły walkę z „dezinformacją” i „atakami medialnymi”, z jakimi boryka się gmina. 

Zaatakowały ją oczywiście media, stąd reakcja zarządzającego gminą wójta Ireneusza Stencla: 

- Apeluję do mieszkańców, by z dużą ostrożnością podchodzili do różnego rodzaju sensacyjnych informacji na temat naszej gminy – mówił wójt. 

Wraz z nim wystąpił Marcin Wysocki, prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Stężycy, który również podjął trud walki z rzekomą dezinformacją. 

Prezes mówi, że premii nie było. Co mówią dokumenty? 

- Pojawiły się kłamliwe informacje, jakobym dostał wysoką nagrodę finansową. Jeśli chodzi o informację, jakobym rzekomo otrzymał 35 tys. zł nagrody, to jest nieprawda. Moje wynagrodzenie składa się z części stałej wypłacanej co miesiąc oraz części zmiennej wypłacanej po zakończeniu roku obrachunkowego i po zatwierdzeniu przed radę nadzorczą realizacji celów zarządczych. Nie ma to nic wspólnego z wynikiem finansowym spółki. Rada nadzorcza przyznała mi za 2024 r. 35 tys zł. brutto wynagrodzenia zmiennego. Te informacje pojawiły się w sprawozdaniu spółki. Nie jest to ani premia, ani nagroda – powiedział podczas konferencji prasowej Marcin Wysocki.

Sprawdźmy.

Sprawozdanie finansowe i dokument "Dodatkowe informacje i objaśnienia do sprawozdania finansowego" GPK z siedzibą w Stężycy, pozwala odnaleźć notę z informacją wynagrodzeniach zarządu i rady nadzorczej. Pozycja „Wynagrodzenia wypłacone lub należne osobom wchodzącym w skład organów zarządzających” mówi wyraźnie, że w 2023 roku zamknęły się one kwotą 192 676,56 zł, zaś w roku 2024 była to kwota 211 993,96 zł, z czego 35 000 stanowi pozycja „Nagrody i wynagrodzenie z zysku”.

stezyca1Spółka przeznaczyła większe środki także na wynagrodzenia rady nadzorczej. Zgodnie z wyjaśnieniami prezesa GPK, w 2023 roku jeden z jej członków przebywał na zwolnieniu lekarskim i nie pobierał wynagrodzenia. Z danymi przedstawionymi w oficjalnym sprawozdaniu trudno polemizować. 

Dlatego dodajmy, iż spółka zamknęła rok, według oficjalnego sprawozdania, stratą netto w wysokości 1 160 039,95 zł. Jednocześnie, w dniu konferencji, ta sama spółka wykupiła ogłoszenie na lokalnym portalu, który konferencję i wystąpienie wójta relacjonował. 

Zapewne przypadek.

Wójt pod lupą prokuratury oskarża media

- Warto korzystać z wiarygodnych źródeł, warto szukać informacji na oficjalnych stronach gminy – mówił podczas konferencji prasowej Ireneusz Stencel. Odniósł się do medialnych informacji poświęconych mi.in. budowie tzw. „krzywej drogi” w Stężycy.

- Wbrew pojawiającym się informacjom gmina nie dopłaciła do tego ani grosza – mówił Stencel. W czasie swojego wystąpienia nie odniósł się jednak do sedna sprawy, czyli faktu, że sprawę budowy tej drogi badała gdańska prokuratura.

Czy wszystko było zgodne z przepisami? Czy nie brakowało stosownych pozwoleń? Odpowiedzi na te pytania bez wątpienia wójt zna doskonale. 

Ciekawostką jest także inna wyremontowana na terenie gminy droga, w której sześć słupów energetycznych utkwiło w chodniku. Formalnie nie należy co prawda do gminy, ale czy to nie lokalny samorząd powinien zadbać o to, żeby oszczędzić mieszkańcom podobnych widoków? 

Ani słowa o trenerze

Co szczególnie bulwersuje, wójt Stencel ani słowem nie wspomniał także o słynnej na cały kraj sprawie trenera Michała Chmielewskiego, który został uniewinniony ze stawianych mu zarzutów. Warto przypomnieć, że to właśnie Ireneusz Stencel nagradzał „sygnalistów”, zgłaszających rzekome nieprawidłowości ze strony trenera.

- Są to osoby, którym ja, jako wójt gminy Stężyca, chcę w imieniu samorządu podziękować za niezwykłą odwagę, za właściwą postawę godną pedagoga i trenera. Są to osoby, które stanęły po stronie młodzieży traktowanej przez trenera w sposób niewłaściwy - mówił na sesji Rady Gminy Stężyca wójt Ireneusz Stencel.

Tymczasem sąd w uzasadnieniu prawomocnego wyroku oddalającego wszelkie zarzuty przeciwko Chmielewskiemu nie pozostawił suchej nitki na zeznaniach nagrodzonych przez wójta świadków.

Niewinny trener, postępowanie prokuratorskie, krzywe drogi, wstrzymanie prezentów świątecznych dla seniorów. Oczywiście, z faktami zawsze można próbować polemizować, ale trzeba mieć świadomość, że to się z reguły źle kończy.

Mimo to, władze naszej ulubionej gminy na Kaszubach ten trud podejmują i jednocześnie przestrzegają, żeby nie ufać mediom. Tę uwagę zostawiamy decyzji naszych czytelników, a my możemy jedynie obiecać, iż do sprawy pięknej Stężycy z pewnością jeszcze niejednokrotnie wrócimy. 

źr. wPolsce24

 

Polska

ROZMOWA WIKŁY: Zachodnie patologie już w Polsce! Kamiński ostrzega przed zabójczą poprawnością polityczną w policji

opublikowano:
Mariusz Kamiński w rozmowie z Marcinem Wikłą
Mariusz Kamiński w rozmowie z Marcinem Wikłą (fot. wPolsce24)
W relacjach z Ukrainą zapanowała zmowa milczenia, a polska policja zaczyna ulegać zachodniej politycznej poprawności kosztem bezpieczeństwa obywateli – alarmuje Mariusz Kamiński. Były szef MSW i obecny europoseł Prawa i Sprawiedliwości w mocnych słowach podsumowuje postawę rządu Donalda Tuska, uległość wobec Kijowa oraz brutalne ataki na polityków opozycji.
Polska

Polska pomoc, ukraińska niewdzięczność i kłamstwo wołyńskie – Czarnek w mocnym wystąpieniu

opublikowano:
Przemysław Czarnek w Lublinie krytykuje Zełenskiego i decyzje Ukrainy dotyczące UPA podczas konferencji pod pomnikiem Ofiar Wołynia.
Przemysław Czarnek podczas konferencji w Lublinie (fot. wPolsce24)
Profesor Przemysław Czarnek podczas konferencji pod pomnikiem Ofiar Wołynia w Lublinie skrytykował decyzje władz Ukrainy dotyczące uhonorowania UPA i zaapelował o odebranie Orderu Orła Białego prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu. Podkreślił znaczenie prawdy historycznej i konieczność uczczenia ofiar ludobójstwa na Wołyniu, domagając się natychmiastowej zgody na wszystkie ekshumacje i możliwość godnego pochówku ofiar.
Polska

„Dla mnie to bohater”. Wstrząsające odpowiedzi Ukraińców w nowym reportażu. Ta prawda boli?

opublikowano:
Reportaż w cieniu Bandery
(fot. wPolsce24)
Kim dla współczesnych Ukraińców jest Stepan Bandera? Choć Warszawa i Kijów budują strategiczne sojusze, przeszłość wciąż kładzie się cieniem na wzajemnych relacjach. Najnowszy, poruszający reportaż telewizji wPolsce24 odsłania kulisy tematu, który wciąż budzi skrajne emocje po obu stronach granicy. Zapraszamy już dziś po Wiadomościach wPolsce24.
Polska

Obywatel Zimbabwe zranił Polaka w Lublinie. Dlaczego MSWiA zwlekało z deportacją?

opublikowano:
zimbabwe
41-letni obywatel Zimbabwe, który w jednym z lubelskich klubów przed tygodniem poważnie ranił Polaka, zostanie deportowany. Dlaczego trwało to tak długo? Telewizja wPolsce24 pyta szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego.
Polska

„Ojciec narodu”, „bohater”. Reportaż telewizji wPolsce24 obnaża bolesną prawdę o Ukrainie

opublikowano:
Bandera 2
„Kim jest dla ciebie Stepan Bandera?” – pytał mieszkańców zachodniej Ukrainy Piotr Czyżewski, autor reportażu „W cieniu Bandery. Złowroga spuścizna UPA” wyemitowanego na antenie telewizji wPolsce24. W odpowiedzi słyszał: „Ojciec narodu”, „bohater Ukrainy”.
Polska

ROZMOWA WIKŁY: Lobby ukraińskie i niemieckie kieruje rządem – były wicepremier Jacek Sasin nie zostawia suchej nitki na rządzie Tuska

opublikowano:
Jacek Sasin podczas programu Rozmowa Wikły w stacji wPolsce24, komentuje politykę rządu i relacje z Ukrainą
Jacek Sasin krytykuje rząd za wpływy lobby ukraińskiego i niemieckiego – Rozmowa Wikły (fot wPolsce24)
Były wicepremier Jacek Sasin w programie „Rozmowa Wikły” ostro skrytykował działania obecnego rządu, zarzucając mu uległość wobec „lobby ukraińskiego” oraz brak skutecznej obrony polskich interesów narodowych. Polityk odniósł się również do kwestii historycznych i relacji z Ukrainą, a także zapowiedział zmiany w kierownictwie politycznym, które jego zdaniem są konieczne, by przywrócić normalność w polskiej polityce zagranicznej.