TEST: Polityk PSL miał sprawę o sprzedaż narkotyków. Teraz dostał fuchę w państwowej spółce

opublikowano:
mid-24a09013.webp
Posiedzenie Sejmu. PAP/Marcin Obara
Ciepła posadka w zamian za wsparcie lokalnego lidera partii? Media ujawniają zaskakującą nominację dla polityka PSL Bartosza Piecha, który na Lubelszczyźnie wiernie wspierał Krzysztofa Hetmana. Działacz został zatrudniony w Totalizatorze Sportowym, chociaż jeszcze niedawno interesowała się nim prokuratura.

- Miał w prokuraturze sprawę o dilerkę narkotyków, ale potem pomógł utrzymać posadę lidera ludowców na Lubelszczyźnie europosłowi Krzysztofowi Hetmanowi  – tak historię nominacji Bartosza Piecha na szefa Totalizatora Sportowego w województwie lubelskim opisuje „Gazeta Wyborcza”. Zarówno Bartosz Piech, jak i Krzysztof Hetman są działaczami PSL.

O sprawie obsiadania przez nominatów obecnej władzy terenowych oddziałów państwowej spółki jaką jest Totalizator Sportowy stało się głośno za sprawą tekstu portalu Onet.pl. Dziennikarze ujawnili, że dotychczasowych dyrektorów zastępują działacze partyjni. Pośród poszczególnych partii tworzących koalicję 13 grudnia dokonano klasycznego podziału łupów – jedni dostali Lubelszczyznę, drudzy Pomorze, jeszcze inni Dolny Śląsk.

– A było się o co bić, gdyż uposażenia każdego z dyrektorów to prawie 30 tys. zł miesięcznie. Do tego setki milionów, które dzieli TS – przypomina w lubelskim wydaniu „Gazeta Wyborcza”.

Podczas nalotu przyłapany z marihuaną

W Lublinie dyrektorską posadę dostał Bartosz Piech, 41-letni polityk PSL z Janowa Lubelskiego. Pochodzi on ze znanej „ludowej” rodziny, jego ojciec i krewni działają w partii i pełnili różne funkcje publiczne. W 2008 roku o młodym Piechu zrobiło się bardzo głośno. Podczas nalotu policji na akademiki UMCS, gdzie wówczas studiował, tajniacy złapali przyszłego dyrektora Totalizatora Sportowego, jak przekazywał innemu mężczyźnie woreczek z marihuaną.

Prokuratura przedstawiła Piechowi zarzut uczestnictwa w obrocie narkotykami. On sam tłumaczył, że po prostu znalazł na trawniku woreczek i dał go jakiemuś człowiekowi. Zresztą, w środku było tylko 0,13 gramów narkotyków, a więc, jak mówił Piech „tyle, co nic”.

– Prokuratura do końca Piechowi nie uwierzyła. Co prawda umorzyła sprawę dilerki narkotyków, ale zrobiła to z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. Czyli sam fakt został potwierdzony – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Wierny żołnierz Hetmana?

Kariera młodego polityka rozwijała się dosyć powoli, nie wychodząc właściwie poza granice powiatu. Wszystko zmieniło się w 2021 roku, kiedy to odbywały się wybory na szefa struktur PSL w województwie lubelskim. Wiadomo było, że wygra je Krzysztof Hetman. Był tylko jeden problem – nikt nie chciał przeciwko niemu wystartować, a według statutu PSL aby wybory były ważne, musi być co najmniej dwóch kandydatów. Jako chłopiec do bicia zgłosił się w końcu Bartosz Piech

– Dostał 27 głosów, a Hetman – 162. Piech przegrał z kretesem, ale jak podkreślają działacze lubelskich struktur PSL, zaskarbił sobie względy u Hetmana – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

I to właśnie te „względy u Hetmana” mają być, według „Wyborczej”, przyczyną dyrektorskiej nominacji dla Piecha.

– Adwokat, radca prawny. Można się tylko cieszyć, że ludzie z takimi kompetencjami chcą pracować dla państwa polskiego. Po prostu to bardzo dobry kandydat – skomentował w „Wyborczej” fuchę swojego protegowanego europoseł Krzysztof Hetman.

wPolsce24/na podst. "Gazeta Wyborcza"

 

Wiadomości

Wiadomości wPolsce24: Politycy PSL obsiedli państwową spółkę

opublikowano:
AWIK_koalicja_10112023_06.webp
PSL obsadza spółki Skarby Państwa (fot. Fratria/ Andrzej Wiktor)
Władysław Kosiniak-Kamysz na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL w Tarnowie przyznał, że PiS oferował mu współtworzenie rządu i objęcie teki premiera, ale odmówił. W konsekwencji, oddając władzę nad Polską Donaldowi Tuskowi i żerując jego niebezpieczne pomysły. Portal Onet.pl ujawnił, że PSL w zamian za poparcie rządu, otrzymał stanowiska w Spółkach Skarbu Państwa, mimo że Trzecia Droga przed wyborami o oczyszczeniu państwowych spółek z polityków.
Polska

Prezes Totalizatora Sportowego odwołany. Po medialnych doniesieniach o rewolucji kadrowej

opublikowano:
Lotto ok.webp
Lotto – najstarsza, a zarazem najpopularniejsza w Polsce gra liczbowa organizowana przez Totalizator Sportowy (fot. Fratria)
Rada nadzorcza Totalizatora Sportowego odwołała ze stanowiska prezesa Rafała Krzemienia. Powodem było "niedochowanie najwyższych standardów" przy powoływaniu dyrektorów regionalnych. Stanowiska dostali lokalni działacze PO, PSL i Lewicy.
Polska

Oskarżona w aferze dostała pracę w rządowej agencji. To żona Jana Burego, byłego polityka PSL

opublikowano:
hand-1868015_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)
Urszula Rogóż-Bury, której prokuratura postawiła zarzuty związane ze sprawą "afery podkarpackiej", została wicedyrektorką rzeszowskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Kulisy zatrudnienia żony Jana Burego, byłego polityka PSL opisała Wirtualna Polska.
Polska

Ustawy o związkach partnerskich jednak nie będzie? PSL: Projekt nie jest projektem rządowym

opublikowano:
murals-2402733_1280.webp
Ustawy o związkach partnerskich nie będzie? (fot. Pixabay)
- Projekt ustawy o związkach partnerskich nie był uzgadniany z PSL-em, to nie jest projekt rządowy - tłumaczył, najpierw na antenie TVN24, a później w mediach społecznościowych, Piotr Zgorzelski, poseł PSL-TD.
Polska

Morawiecki o doniesieniach ws. Tomczaka: skandaliczny konflikt interesów

opublikowano:
_MIL2901_Morawiecki.webp
"Widzę tutaj jawny konflikt interesów" - mówi M. Morawiecki o sprawie J. Tomczaka (fot. Fratria/L.Kazakova)
Zdaniem Mateusza Morawieckiego sprawa opisywanych przez media powiązań wiceministra rozwoju i technologii Jacka Tomczaka z branżą deweloperską, to skandaliczny konflikt interesów. Wiceprezes PiS zaznaczył, że jest "ostrożny w słowach", bo nie zna szczegółów sprawy.
Polska

Czy Sejm zdecyduję się zdekryminalizować aborcję? W piątek ważne głosowanie. Co zrobi PSL?

opublikowano:
mid-24b06471.webp
Czy Sejm odrzuci projekt dekryminalizujący aborcję w pierwszym czytaniu? (fot. Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Zajmuje się m.in. projektem nowelizacji ustawy budżetowej na 2024 r. (ad) PAP/Radek Pietruszka)
W Sejmie ma odbyć się głosowania dotyczące dalszych prac nad projektem dekryminalizacji aborcji. Konfederacja i PiS złożyły wniosek o odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu. O tym czy projekt przejdzie dalej mogą zdecydować głosy PSL-u. Ludowcy muszą określić się, jakie wartości wyznają.