Polska

Hanna Gronkiewicz-Waltz jednak nie przejmie mandatu Kierwińskiego? Polskie władze nie poinformowały PE

opublikowano:
AS_DSC03606.JPG
Hanna Gronkiewicz-Waltz może nie objąć mandatu po Marcinie Kierwińskim. Fot: Fratria/Andrzej Skwarczyński
Parlament Europejski nie doczekał się od Polski informacji na temat polityka, który przejmie mandat po Marcinie Kierwińskim. Pierwsza w kolejności była Hanna Gronkiewicz-Waltz, która od początku wyrażała gotowość do pracy w europarlamencie. Była prezydent Warszawy uważa, że nie wszystko jeszcze stracone i jest przekonana, że niedługo zasiądzie w PE.

W poniedziałek rozpoczęło się posiedzenie Parlamentu Europejskiego. To pierwsze zebranie europosłów po tym, jak jeden z nich – Marcin Kierwiński ogłosił, że rezygnuje z mandatu. Polityk PO wrócił do polityki krajowej, by objąć funkcję pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi.

Zgodnie z procedurami to właśnie na pierwszym posiedzeniu PE jego szefowa Roberta Metsola ogłosi oficjalne wygaśnięcie mandatu Kierwińskiego. Następnie zostaje on przekazany kolejnej osobie, co następuje na najbliższym posiedzeniu.

Mimo że pierwsza w kolejności do objęcia mandatu po Kierwińskim jest Hanna Gronkiewicz-Waltz, która wyraziła chęć wyjazdu do Brukseli, to nazwisko jego następcy stoi pod znakiem zapytania.

PE nie otrzymał jeszcze żadnych informacji na temat zastępującego posła. Jak zawsze to do władz krajowych należy powiadomienie o nazwisku osoby zastępującej europosła – mówi PAP źródło unijne.

Kodeks wyborczy przewiduje, że marszałek Sejmu zawiadamia kandydata z listy, który w wyborach otrzymał kolejną największą liczbę głosów, o przysługującym mu pierwszeństwie do objęcia mandatu. Polityk składa oświadczenie o jego przyjęciu w ciągu tygodnia. Niezłożenie wspomnianego oświadczenia w terminie jest równoznaczne ze zrzeczeniem się pierwszeństwa do obsadzenia mandatu.

Gronkiewicz-Waltz nie składa broni

Mimo zamieszania Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewnia, że nadal chce objąć mandat europosła. Podkreśla, że „tego chcieli jej wyborcy”.

To nie jest typowa sytuacja. Obowiązują odpowiednie procedury. Najpierw musi zostać wygaszony mandat Marcina Kierwińskiego. I on formalnie musi mieć określony czas na ewentualne odwołanie od tej decyzji – mówi była prezydent Warszawy w rozmowie z portalem Onet.

Dopiero potem mandat może objąć osoba, która ma go zastąpić. Ja nie złożyłam jeszcze oświadczenia, bo formalnie nie mogłam jeszcze tego zrobić – dodaje i tłumaczy, że procedura nie została jeszcze zakończona.

źr.:wPolsce24/Onet/PAP

Fot. Andrzej Skwarczyński/Fratria

 

Polska

Kosiniak-Kamysz: Żeby Polska była wielka, musi być zjednoczona. Wcześniej przyznał, że mógł być premierem, ale odmówił

opublikowano:
mid-24a26167.webp
Władysław Kosiniak-Kamysz na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL mówił, że dostał propozycję objęcia sfunkcji premiera, ale odmówił (fot.PAP/Paweł Topolski)
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz wziął udział w uroczystościach upamiętniających założyciela PSL Wincentego Witosa. Szef MON zwrócił uwagę, że żyjemy w czasach odradzającego się imperium zła, któremu musimy przeciwdziałać. Lider ludowców jasno wskazał, że na czele tego imperium stoi putinowska Rosja, z którą Polska jest w stanie wojny hybrydowej.
Polska

Magdalena Ogórek w programie #Kontra telewizji wPolsce24

opublikowano:
Magdalena Ogórek - Kontra.webp
Program "Kontra" z Magdaleną Ogórek w telewizji wPolsce24 to dynamiczny format, w którym prowadząca porusza aktualne tematy polityczne i społeczne.
Polska

Janusz Palikot pozostanie w areszcie. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury

opublikowano:
js_MG_1042.webp
Janusz Palikot pozostanie w areszcie bez możliwości wyjścia za kaucją. (fot. Fratria/Julita Szewczyk)
Sąd drugiej instancji postanowił, że Janusz Palikot pozostanie w areszcie. Zgodnie z orzeczeniem sądu środek zapobiegawczy będzie obowiązywał do 6 grudnia 2024 r. Prokuratura będzie mogła wnioskować o przedłużenie aresztu.
Polska

Jest pierwszy raport neo-komisji ds. wpływów rosyjskich. Ambasador Polski przy NATO: wybrano kwestie marginalne i zmanipulowane

opublikowano:
tuk_komisja.webp
Pierwszy z raportów komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich pominął powiązania za czasów rządu Tuska (fot. wPolsce24)
- Komisja wykonała ciężką pracę żeby znaleźć takie działania, które nie miały miejsca w latach 2008-2015. Mamy tu do czynienia z selektywnym doborem treści, które są tak naprawdę marginalne albo zmanipulowane mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Tomasz Szatkowski, ambasador Polski przy NATO.
Polska

Trwa deportacja Pawła Szopy. Twórca marki Red is Bad został namierzony w Dominikanie i jest przewożony do Polski

opublikowano:
szopa_wpolsce.webp
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że wieczorem Paweł Szopa będzie w Polsce (fot. wPolsce24)
Paweł Szopa został zatrzymany przez policję dominikańską. Władzę karaibskiego państwa podjęły decyzję o wydaleniu Szopy do Polski. - Jest już w samolocie i wieczorem będzie w kraju - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek.
Polska

Jarosław Kaczyński zapowiada wotum nieufności wobec minister zdrowia

opublikowano:
mid-24a31149.webp
Prezes PiS zapowiedział złożenie wotum nieufności wobec minister zdrowia. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Jarosław Kaczyński zapowiedział złożenie przez Prawo i Sprawiedliwość wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Podczas konferencji prasowej prezes ugrupowania stwierdził, że potrzebny jest szef resortu, który będzie miał „jakiś rzeczywisty plan”.