Polska

Nasi przodkowie jedli ludzi? Makabryczne odkrycie w Małopolsce

opublikowano:
skull-211706_1280.webp
Oprócz ludzkich kości wyssanych ze szpiku znaleziono też kości zwierzęce (fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne)
Badania nad pradziejowe kośćmi znalezionymi w małopolskiej Jaskini Maszyckiej nie pozostawiają złudzeń. Zamieszkujący te tereny ludzie praktykowali kanibalizm, co trwale odbiło się na ich zdrowiu.

Z najnowszej analizy ponad 60 kości z Jaskini Maszyckiej wynika, że ludzie zamieszkujący ją 18 tys. lat temu praktykowali kanibalizm. Wskazują na to ślady na zachowanych kościach, w tym próby wydobycia szpiku kostnego - powiedział PAP archeolog Dariusz Bobak.

Jaskinia Maszycka jest stanowiskiem bardzo interesującym, ale jednocześnie bardzo tajemniczym. Jest to pozostałość po obozowisku grupy ludzi, którzy przybyli 18 tys. lat temu z terenów zachodniej Europy. Byli przedstawicielami jednostki kulturowej, którą nazywamy kulturą magdaleńską - powiedziała PAP dr hab. Marta Połtowicz-Bobak archeolożka z Katedry Archeologii Pradziejowej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pradziejowe kości ludzkie w Jaskini Maszyckiej znaleziono pod koniec XIX wieku. Grupy magdaleńskie znane były m.in. z tego, że wykorzystywały ludzkie kości jako surowiec do wytwarzania mis czy biżuterii. Jednak naukowcy, którzy prowadzili badania nad wykorzystywaniem ludzkich zwłok w okresie górnego paleolitu, różnie interpretowali sposób wykorzystania szczątków ludzkich przez tę społeczność.

Zbiór ludzkich kości z Jaskini Maszyckiej stał się częścią tej debaty. Początkowe badania z lat 90. sugerowały, że ludność zamieszkująca Jaskinię spożywała ludzkie mięso, kolejne badania antropologiczne z 2017 podważały jednak tę możliwość.

Kanibalizm w jaskini 

Antropolodzy z hiszpańskiego Catalan Institute of Human Paleoecology and Social Evolution (IPHES) oraz archeolodzy Uniwersytetu Rzeszowskiego, Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego i Uniwersytetu w Getyndze na łamach "Scientific Reports" przedstawili najnowsze analizy, które potwierdzają pierwotne przypuszczenia. Z ich badań wynika, że ludność zamieszkująca Jaskinię praktykowała kanibalizm.

Wskazują na to przede wszystkim mikroślady na niemal wszystkich zachowanych kościach. Zidentyfikowaliśmy mikronacięcia w miejscach, które pokazują, że od kości próbowano odseparować mięśnie. Są to też ślady zmiażdżenia, rozbicia kości długich w celu uzyskania szpiku kostnego, który jest bardzo kalorycznym pożywieniem. Ślady na fragmentach czaszek wskazują, że próbowano uzyskać też dostęp do mózgu, który również jest bardzo kaloryczny - powiedział PAP współautor badania Dariusz Bobak z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.

Na miejscu nie znaleziono żadnych śladów świadczących o tym, że kości ludzkie były obrabiane, aby przekształcić je w narzędzia i inne przedmioty użytkowe. Naukowcy przebadali 63 fragmenty kości ludzkich.

Na podstawie materiału kostnego możemy stwierdzić, że są to szczątki co najmniej 10 osób - powiedział PAP Dariusz Bobak.

Jak podkreślają autorzy publikacji, takie praktyki obserwowano też w innych grupach ludzkich zbliżonych chronologicznie i kulturowo w całej kontynentalnej Europie. To sugeruje, że kanibalizm był integralną praktyką w grupach magdaleńskich. Badane kości to zarówno szczątki, które analizowano już w poprzednich latach, jak i wcześniej niebadane, albo takie, które identyfikowano dotąd jako kości zwierzęce. Wszystkie udostępniło do badań Muzeum Archeologiczne w Krakowie. To w jego zbiorach znajduje się kolekcja zabytków z Jaskini Maszyckiej.

Nie jedli kompanów z głodu

Przeprowadzenie szczegółowych analiz było możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technik np. skanowania trójwymiarowego, które pozwoliło dostrzec ślady, których jeszcze kilka lat temu nie można było zidentyfikować. Na razie nie wiadomo, w jakim dokładnie celu mieszkańcy Jaskini Maszyckiej pozyskiwali mięso ludzkie. Archeolodzy sądzą, że raczej nie chodziło tylko o zapewnienie sobie żywności.

Oprócz kości ludzkich na stanowisku znaleziono też liczne kości zwierzęce, kości zwierzyny łownej, głównie reniferów. Oni mieli co jeść, wydaje się, że kanibalizm nie wynikał z głodu - przypuszcza dr hab. Marta Połtowicz-Bobak.

Przedstawiciele pradziejowych kultur praktykowali też kanibalizm rytualny. Spożywali szczątki bliskich żeby oddać im cześć, pozyskać ich zalety. Kanibalizmem rytualnym było też spożywanie mięsa wroga po to, żeby go znieważyć nawet po śmierci. Na rytualny charakter może wskazywać m.in. odkryta pod koniec XIX wieku przy wejściu do Jaskini Maszyckiej czaszka antylopy saigi - suhaka, która została pokryta ochrą.

Ten czerwony barwnik miał we wszystkich pierwotnych ludach, praktycznie do czasów współczesnych, znaczenie rytualne. To sugeruje jakiś rodzaj rytuału związanego z tym miejscem - wskazał Dariusz Bobak.

Jak opisała dr hab. Połtowicz-Bobak, bytność grupy w Jaskini Maszyckiej zakończyła się dość nagle, ale nie wiadomo dlaczego. O tym, że stało się to raptownie świadczy np. fakt, że akt kanibalizmu był tu raczej wydarzeniem jednorazowym. "To musiało się stać albo w jednym momencie, albo było to kilka aktów, które następowały bardzo krótko po sobie, w ciągu być może kilku dni" - opisał Dariusz Bobak.

W dodatku w Jaskini oprócz kości ludzkich znaleziono także bogatą kolekcję narzędzi kościanych, które zwykle w takich ilościach na stanowiskach się nie zachowują.

- Narzędzia z kości były cenne, wykonywało się je znacznie dłużej niż narzędzia z krzemienia, więc nikt ot tak ich nie porzucał, jeśli nie były zniszczone. Tutaj mamy całą kolekcję. Musiała nastąpić więc albo nagła śmierć tych ludzi, ewentualnie ucieczka, w każdym razie pozostawienie zabytków wskazuje, że wydarzyło się tutaj coś gwałtownego - dodał Bobak.

źr. wPolsce za PAP (Ewelina Krajczyńska-Wujec)

Polska

Kolejny blamaż komisji ds. Pegasusa. Chcieli przesłuchać Ziobrę, gdy ten... składał zeznania w prokuraturze

opublikowano:
1914965_3.webp
Zbigniew Ziobro kpi z komisji Sroki (fot. wPolsce24)
- Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchanie przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Komisja skieruje do sądu wniosek o ukaranie go grzywną, zapowiedziano też kolejne wezwanie. Ziobro robi wszystko, aby unikać zadawanych pytań i udzielania odpowiedzi - ocenił wiceprzewodniczący Tomasz Trela. Sęk w tym, że były minister sprawiedliwości nie mógł stawić się przed komisją w Warszawie, bo w tym czasie zeznawał w prokuraturze w Płocku.
Polska

Panika w Platformie Obywatelskiej. Tusk i Trzaskowski ciągną ją w dół

opublikowano:
1915704_2.webp
Nowy sondaż bardzo niekorzystny dla PO (fot. wPolsce24)
Czy to początek trendu, który zakończy rządy Platformy Obywatelskiej i jej sojuszników? Najnowsze sondaże pokazują, że poparcie dla największej formacji koalicji rządzącej zaczyna spadać. W badaniu United Surveys dla Wirtualnej Polski PO traci już ponad 6 proc. i spada na drugie miejsce w partyjnych notowaniach. Na czele znowu Prawo i Sprawiedliwość.
Polska

Dzieci, które zniknęły – dwie historie, jeden morał. 5-latek uciekł z przedszkola, a 4-latek zwiedział świat rowerem

opublikowano:
Zrzut ekranu (15) 2025-04-25_08.02.39.webp
Pięciolatek, który niezauważony opuścił przedszkole w Sopocie trafił pod opiekę mamy głównie dzięki troskliwej pasażerce podmiejskiej kolejki (Fot. Monitoring PKP SKM Trójmiasto)
Dwie sytuacje, które wydarzyły się w różnych częściach Polski, łączy jedno: chwila nieuwagi dorosłych mogła zakończyć się tragicznie. Na szczęście w obu przypadkach wszystko skończyło się dobrze. Czy jednak musiało w ogóle dojść do zaginięcia?
Polska

Afera w otwockim samorządzie. Radni Koalicji Obywatelskiej sfałszowali podpisy?

opublikowano:
Otwock.webp
W otwockim samorządzie doszło do niebywałego skandalu. Radni podejrzewają, że ich koledzy z partyjnego klubu Koalicji Obywatelskiej sfałszowali podpisy. Sprawa ma trafić do prokuratury.
Polska

Prezydent Andrzej Duda: Niemcy próbowali stłamsić naszą niezależność

opublikowano:
1915985_3.webp
Prezydent przemówił w Gnieźnie (fot. wPolsce24)
W Gnieźnie trwają uroczystości związane z 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego. Uroczyści rozpoczęło przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, który wyjaśnił znaczenie tego historycznego momentu.
Polska

Poseł Dariusz Matecki już na wolności. "Byłem więźniem politycznym, to był areszt wydobywczy"

opublikowano:
matecki.webp
(fot. wPolsce24)
- Chciałem podziękować wszystkim, którzy tu byli. Byłem więźniem politycznym, to był areszt wydobywczy. Nawet sędziowie z Iustitii uznali, że nie powinno być tego aresztu. Z powodu politycznej zemsty doprowadzono do śmierci Barbary Skrzypek i ojca posła Romanowskiego. Mnie także przetrzymywano tu z powodu politycznej zemsty - mówił poseł Matecki już po wyjściu na wolność.