Świat

Odkryto jeden z najstarszych kościołów świata

opublikowano:
Bains_publics_artaxata_armenie_cropped.webp
Niemieccy i ormiańscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Znaleźli jeden z najstarszych kościołów na świecie.


Armenia jest jednym z najstarszych państw chrześcijańskich na świecie. Według tradycji została nawrócona przez apostołów Bartłomieja i Judę Tadeusza w I wieku naszej ery. Według tradycji w roku 301 n.e. św. Grzegorz Oświeciciel miał nawrócić króla Tiridatesa III, a ten jako pierwszy władca na świecie ogłosił chrześcijaństwo religią państwową. Dziś 97% mieszkańców Armenii identyfikuje się jak chrześcijanie. Większość z nich należy do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

Tajemnice Artaszatu

W 2018 roku archeolodzy z Ormiańskiej Akademii Nauk i niemieckiego Uniwersytetu w Münster rozpoczęli wspólny projekt, którego celem było odkrycie tajemnic Artaszatu. To starożytne miasto leżało w prowincji Ararat, na lewym brzegu rzeki Araks. W latach 176 p.n.e. - 120 n.e. było stolicą królestwa Armenii. Zniszczono je w VI wieku, podczas ormiańskiego powstania przeciwko władzy irańskiej dynastii Sasanidów, nigdy nie zostało odbudowane. Jego ruiny odkryto w latach 20tych XX wieku.

Teraz archeolodzy ujawnili, że udało im się znaleźć pozostałości starożytnego kościoła. Są przekonani, że zbudowano go w IV wieku. Mniej więcej w tym samym czasie budowano katedrę w Eczmiadzynie, najstarszą katedrę na świecie. Profesor Achim Lichtenberger napisał w oświadczeniu, że to najstarszy odkryty kościół w Armenii i jeden z najstarszych na świecie. Dodał, że to „sensacyjne świadectwo wczesnego chrześcijaństwa w Armenii”. 

Kościół oparto na planie oktagonu, o średnicy ok. 30 metrów. Przy czterech jego ścianach znalazły się prostokątne dobudówki. Jego podłoga została wykonana z zaprawy, która składała się głównie z piasku i cementu. Ściany wykonano z terakoty, a znalezione w nim odłamki marmuru sugerują, że był bogato zdobiony. W dobudówkach naukowcy znaleźli też resztki drewnianych platform. Te pozwoliły im na ustalenie wieku budowli przy pomocy datowania radiowęglowego.

Znaczące odkrycie 

Jak zauważa portal Archeology News, to odkrycie jest znaczące. Wskazuje bowiem nie tylko na ważną rolę Artaszatu w rozwoju wczesnego chrześcijaństwa, ale także na silne związki kulturowe starożytnej Armenii z basenem Morza Śródziemnego.

Świadczy o tym sam kształt budowli – świątynie na planie oktagonu były w tym okresie popularne we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, ale to pierwszy taki kościół, jaki odkryto w Armenii. Także użyta do jego budowy terakota była najprawdopodobniej importowana – w tamtym okresie produkowano ją głównie we Włoszech i w Grecji. 

Wykopaliska trwają nadal. Naukowcy chcą lepiej zrozumieć rolę, jaką ten kościół odgrywał w ormiańskim chrześcijaństwie. Mają też nadzieję, że uda im się ustalić, który święty był jego patronem. 

Źr. wPolsce24 na podst. Archeology Today

 

Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.