Świat

Odkryto jeden z najstarszych kościołów świata

opublikowano:
Bains_publics_artaxata_armenie_cropped.webp
Niemieccy i ormiańscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Znaleźli jeden z najstarszych kościołów na świecie.


Armenia jest jednym z najstarszych państw chrześcijańskich na świecie. Według tradycji została nawrócona przez apostołów Bartłomieja i Judę Tadeusza w I wieku naszej ery. Według tradycji w roku 301 n.e. św. Grzegorz Oświeciciel miał nawrócić króla Tiridatesa III, a ten jako pierwszy władca na świecie ogłosił chrześcijaństwo religią państwową. Dziś 97% mieszkańców Armenii identyfikuje się jak chrześcijanie. Większość z nich należy do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

Tajemnice Artaszatu

W 2018 roku archeolodzy z Ormiańskiej Akademii Nauk i niemieckiego Uniwersytetu w Münster rozpoczęli wspólny projekt, którego celem było odkrycie tajemnic Artaszatu. To starożytne miasto leżało w prowincji Ararat, na lewym brzegu rzeki Araks. W latach 176 p.n.e. - 120 n.e. było stolicą królestwa Armenii. Zniszczono je w VI wieku, podczas ormiańskiego powstania przeciwko władzy irańskiej dynastii Sasanidów, nigdy nie zostało odbudowane. Jego ruiny odkryto w latach 20tych XX wieku.

Teraz archeolodzy ujawnili, że udało im się znaleźć pozostałości starożytnego kościoła. Są przekonani, że zbudowano go w IV wieku. Mniej więcej w tym samym czasie budowano katedrę w Eczmiadzynie, najstarszą katedrę na świecie. Profesor Achim Lichtenberger napisał w oświadczeniu, że to najstarszy odkryty kościół w Armenii i jeden z najstarszych na świecie. Dodał, że to „sensacyjne świadectwo wczesnego chrześcijaństwa w Armenii”. 

Kościół oparto na planie oktagonu, o średnicy ok. 30 metrów. Przy czterech jego ścianach znalazły się prostokątne dobudówki. Jego podłoga została wykonana z zaprawy, która składała się głównie z piasku i cementu. Ściany wykonano z terakoty, a znalezione w nim odłamki marmuru sugerują, że był bogato zdobiony. W dobudówkach naukowcy znaleźli też resztki drewnianych platform. Te pozwoliły im na ustalenie wieku budowli przy pomocy datowania radiowęglowego.

Znaczące odkrycie 

Jak zauważa portal Archeology News, to odkrycie jest znaczące. Wskazuje bowiem nie tylko na ważną rolę Artaszatu w rozwoju wczesnego chrześcijaństwa, ale także na silne związki kulturowe starożytnej Armenii z basenem Morza Śródziemnego.

Świadczy o tym sam kształt budowli – świątynie na planie oktagonu były w tym okresie popularne we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, ale to pierwszy taki kościół, jaki odkryto w Armenii. Także użyta do jego budowy terakota była najprawdopodobniej importowana – w tamtym okresie produkowano ją głównie we Włoszech i w Grecji. 

Wykopaliska trwają nadal. Naukowcy chcą lepiej zrozumieć rolę, jaką ten kościół odgrywał w ormiańskim chrześcijaństwie. Mają też nadzieję, że uda im się ustalić, który święty był jego patronem. 

Źr. wPolsce24 na podst. Archeology Today

 

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Korea Północna potęguje napięcie. Najdłuższy lot rakiety Kima

opublikowano:
mid-epa11693617 ok.webp
Koreańczycy z Południa obserwują lot północnokoreańskiego pocisku (fot. YONHAP /EPA/PAP)
Na polecenie Kim Dzong Una w czwartek rano czasu lokalnego przeprowadzono test międzykontynentalnego pocisku balistycznego, który "pobił rekord zdolności rakiet strategicznych” – poinformowały północnokoreańskie media. Władze w Seulu zapowiedziały sankcje.
Świat

Niemcy nie tylko nie chcą płacić reparacji za II wojnę. Odgrażają się, że sami mogą wystawić rachunek

opublikowano:
warszawa.webp
Warszawa po Powstaniu Warszawskim (fot. Wikimedia)
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ nie tylko po raz kolejny odrzucił roszczenia reparacyjne, tym razem zgłoszone przez Grecję podczas wizyty prezydenta Franka Waltera Steinmeiera w Atenach. Komentator gazety idzie dalej. Twierdzi, że ofiarami byli także Niemcy i ostrzega, że ci, którzy myślą o finansowych żądaniach za historyczne krzywdy, muszą się liczyć z roszczeniami strony przeciwnej.
Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.