Polska

Komisja Wenecka krytycznie o pomysłach Tuska i Bodnara

opublikowano:
justice-2060093_1280.webp
Nie można, bez indywidualnej oceny, usunąć wszystkich sędziów powołanych w Polsce po 2018 roku ani unieważnić ich wyroków - oceniła Komisja Wenecka.

Komisja Wenecka organ doradczy Rady Europy ds. prawa konstytucyjnego. Podczas sesji plenarnej Komisja wydała opinie w sprawie projektu ustawy rozdzielającej funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz w kwestii możliwych sposobów uregulowania statusu tzw. neosędziów. W obradach uczestniczyli minister sprawiedliwości Adam Bodnar i wiceminister Dariusz Mazur.

Chodzi przede wszystkim o pomysł zgłoszony przez ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, który zakłada, że wszyscy sędziowie powołani po grudniu 2017 roku mieliby wrócić do wcześniejszych zawodów prawniczych albo na poprzednie stanowiska.

Niezgodne z europejskimi standardami

Jeśli chodzi o sędziów powołanych przez obecną Krajową Radę Sądowniczą (środowiska prawnicze sympatyzujące z obecnymi władzami jej nie uznają), Komisja Wenecka podkreśliła, że automatyczne cofnięcie nominacji wszystkich tych osób i przesunięci ich na zajmowane wcześniej stanowiska nie byłoby zgodne z europejskimi standardami. Potrzebna jest forma indywidualnej weryfikacji sędziów oraz zapewnienie, by miały one prawo do odwołania się do sądu w przypadku oceny negatywnej.

W opinii zaznaczono, że procedura rozpatrywania statusu tzw. neosędziów nie powinna trwać nadmiernie długo.

Weryfikacji powinien - jak wyjaśniła Komisja Wenecka - dokonać organ, który nie jest kontrolowany przez rząd. Nie wyjaśniono konkretnie, jaki to organ, ale położono nacisk na wymóg jego niezależności oraz na konieczność indywidualnej oceny sytuacji każdego sędziego.

"Komisja masakruje"

Opinia Komisji Weneckiej jest szeroko komentowana w mediach społecznościowych. Wywołała gorącą dyskusję wśród prawników związanych z różnymi środowiskami.

Wojciech Sadurski, profesor nauk prawnych i politolog, który mocno kibicuje obecnym władzom, nie krył rozczarowania. „Z żalem stwierdzam, że Komisja Wenecka, w opinii podpisanej m. in. przez dwoje moich dobrych przyjaciół, popełniła błąd w ocenie rekomendacji neo-KRS do awansów i nominacji neo-sędziów” – napisał na platformie X.

Gdyby to był film na YT, mógłby nosić tytuł >Komisja Wenecka masakruje Tuska i Bodnara<” - zwrócił uwagę również na X Paweł Jabłoński z wykształcenia prawnik, w latach 2019–2023 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, poseł PiS i zacytował fragment opinii komisji: „Komisja Wenecka i DGI uważają ponadto, że całościowe unieważnienie ex tunc wszystkich uchwał polskiej KRS nie mieści się w koncepcji praworządności”.

Zrozumiałe rozdzielenie stanowisk

W osobnej opinii, dotyczącej projektu ustawy rozdzielającej funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, komisja odnotowała, że polskie władze uważają, że jest to konieczna zmiana, służąca dokonaniu korekty reformy z 2016 roku.

"Według Komisji Weneckiej to podejście jest zrozumiałe" - podkreślono w dokumencie.

źr. wPolsce za PAP (Sylwia Wysocka)/X

 

 

Polska

Kosiniak-Kamysz: Żeby Polska była wielka, musi być zjednoczona. Wcześniej przyznał, że mógł być premierem, ale odmówił

opublikowano:
mid-24a26167.webp
Władysław Kosiniak-Kamysz na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL mówił, że dostał propozycję objęcia sfunkcji premiera, ale odmówił (fot.PAP/Paweł Topolski)
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz wziął udział w uroczystościach upamiętniających założyciela PSL Wincentego Witosa. Szef MON zwrócił uwagę, że żyjemy w czasach odradzającego się imperium zła, któremu musimy przeciwdziałać. Lider ludowców jasno wskazał, że na czele tego imperium stoi putinowska Rosja, z którą Polska jest w stanie wojny hybrydowej.
Polska

Magdalena Ogórek w programie #Kontra telewizji wPolsce24

opublikowano:
Magdalena Ogórek - Kontra.webp
Program "Kontra" z Magdaleną Ogórek w telewizji wPolsce24 to dynamiczny format, w którym prowadząca porusza aktualne tematy polityczne i społeczne.
Polska

Janusz Palikot pozostanie w areszcie. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury

opublikowano:
js_MG_1042.webp
Janusz Palikot pozostanie w areszcie bez możliwości wyjścia za kaucją. (fot. Fratria/Julita Szewczyk)
Sąd drugiej instancji postanowił, że Janusz Palikot pozostanie w areszcie. Zgodnie z orzeczeniem sądu środek zapobiegawczy będzie obowiązywał do 6 grudnia 2024 r. Prokuratura będzie mogła wnioskować o przedłużenie aresztu.
Polska

Jest pierwszy raport neo-komisji ds. wpływów rosyjskich. Ambasador Polski przy NATO: wybrano kwestie marginalne i zmanipulowane

opublikowano:
tuk_komisja.webp
Pierwszy z raportów komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich pominął powiązania za czasów rządu Tuska (fot. wPolsce24)
- Komisja wykonała ciężką pracę żeby znaleźć takie działania, które nie miały miejsca w latach 2008-2015. Mamy tu do czynienia z selektywnym doborem treści, które są tak naprawdę marginalne albo zmanipulowane mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Tomasz Szatkowski, ambasador Polski przy NATO.
Polska

Trwa deportacja Pawła Szopy. Twórca marki Red is Bad został namierzony w Dominikanie i jest przewożony do Polski

opublikowano:
szopa_wpolsce.webp
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że wieczorem Paweł Szopa będzie w Polsce (fot. wPolsce24)
Paweł Szopa został zatrzymany przez policję dominikańską. Władzę karaibskiego państwa podjęły decyzję o wydaleniu Szopy do Polski. - Jest już w samolocie i wieczorem będzie w kraju - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek.
Polska

Jarosław Kaczyński zapowiada wotum nieufności wobec minister zdrowia

opublikowano:
mid-24a31149.webp
Prezes PiS zapowiedział złożenie wotum nieufności wobec minister zdrowia. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Jarosław Kaczyński zapowiedział złożenie przez Prawo i Sprawiedliwość wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Podczas konferencji prasowej prezes ugrupowania stwierdził, że potrzebny jest szef resortu, który będzie miał „jakiś rzeczywisty plan”.