Polska

Imigranci wciąż szturmują granicę. Żołnierze strzelają na postrach. MON podał, jak często się to zdarza

opublikowano:
straż OK.webp
Granica polsko-białoruska w 2021 roku (fot. mat. Straż Graniczna/Fratria)
Na granicy z Białorusią polscy żołnierze używają broni nawet kilka razy dziennie. Według MON, z reguły są to strzały ostrzegawcze, a funkcjonariusze używają gumowych kul, co jest "skutecznym elementem odstraszającym". Od stycznia na granicy z Białorusią żołnierze użyli broni 1609 razy - informuje "Rzeczpospolita".

Zgrupowanie Zadaniowe "Bezpieczne Podlasie”, które wspiera Straż Graniczną, nie odnotowało w tym roku, aby w wyniku użycia broni poszkodowani zostali migranci – podał resort. Natomiast tylko w tym roku w bezpośrednich starciach z migrantami rannych zostało 63 żołnierzy i dziesięciu funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Kule gumowe wystarczają

Powołując się dane Ministerstwa Obrony Narodowej gazeta wskazała, że od początku roku wojsko pilnujące granicy polsko-białoruskiej oddało 1609 strzałów alarmowych i ostrzegawczych z wykorzystaniem ostrej amunicji. Coraz częściej do odpierania ataku wojsko wykorzystuje broń gładkolufową. 

"Używamy kul gumowych i to jest ostateczność, kiedy oddajemy strzał w kierunku człowieka. Okazało się, że najagresywniejsi migranci, kiedy widzą, że żołnierze są uzbrojeni w taką broń, nie podejmują jakichkolwiek prób ataku i jest to skuteczny element odstraszający" – „Rz” cytuje dowódcę zgrupowania gen. Arkadiusza Szkutnika, który tłumaczył działania żołnierzy na antenie Radia Białystok.

60 imigrantów dziennie

Kilka dni temu wiceszef MON Paweł Bejda z PSL podsumował w Sejmie sytuację na granicy Polski z Białorusią. Średnio 60 osób dziennie próbuje przekroczyć polsko-białoruską granicę. Od początku roku na granicy polsko-białoruskiej zostało rannych 63 żołnierzy. Skąd przybywają do nas nieproszeni goście? Przede wszystkim Afganistanu, Syrii i Iranu. 

– Ten ruch jest regulowany przez białoruskie służby – tłumaczył wiceminister. Zgodnie z informacją przedstawioną przez Pawła Bejdę, w zeszłym tygodniu miejscami, gdzie migranci najczęściej szturmowali granicę były rejony miejscowości Czeremcha i Michałowo na Podlasiu. 70 procent wtargnięć miało miejsce poza strefą buforową.

Żołnierze ścigani przez prokuratora

Piotr A. Skiba, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, poinformował "Rzeczpospolitą”, że w tamtejszym wydziale do spraw wojskowych prowadzone są dwa postępowania związane z użyciem broni przez żołnierzy służących na granicy. 3 listopada 2023 r. w okolicy jeziora Topiło żołnierz postrzelił Syryjczyka w trakcie pościgu. Migrant trafił do szpitala. Postępowanie w sprawie się toczy. 

Śledczy zajmują się też dwoma żołnierzami, którzy strzelali 25 marca w okolicach Dubicz Cerkiewnych, gdy granicę szturmowało kilkudziesięciu cudzoziemców. Prokuratura Krajowa podała, że oddali co najmniej kilka strzałów w kierunku migrantów, pomimo że „nie znajdowali się w sytuacji zagrażającej ich życiu”.

wPolsce za PAP/”Rzeczpospolita”

 

Polska

Makabryczny wypadek busa InPostu na warszawskiej obwodnicy. Wiele ofiar

opublikowano:
candle-2926788_1280 (2).webp
W nocy ze środy na czwartek na Południowej Obwodnicy Warszawy w rejonie węzła Konotopa doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Bus należący do firmy kurierskiej InPost, jadący w kierunku Warszawy, uderzył w zaparkowaną na poboczu ciężarówkę. Pojazdem podróżowało osiem osób. Pięć zginęło na miejscu, trzy zostały ranne.
Polska

Obrońcy Gietrzwałdu nie odpuszczają Lidlowi. Szykują protest w Niemczech

opublikowano:
Gietrzwałd ok.webp
Gietrzwałd to znany ośrodek kultu maryjnego (fot. Fratria)
Przeciwnicy kontrowersyjnej inwestycji Lidla w Gietrzwałdzie planują zaostrzenie protestu. Po akcjach w Polsce, planują pikietę przed centralą tej sieci handlowej w Niemczech. Mają nadzieję, że weźmie w niej udział nawet kilka tysięcy ludzi – pisze „Fakt”.
Polska

Trump uchylił sankcje dla Polski dzięki Nawrockiemu?

opublikowano:
biały dom.webp
Polska wraca do gry. Ministerstwo handlu USA ogłosiło we wtorek, że wycofa restrykcje na eksport zaawansowanych chipów stosowanych w systemach AI do naszego kraju. Polska znalazła się na liście sankcyjnej na amerykańskie mikrochipy, jeszcze za prezydentury ubóstwianego przez naszych demokratów Joe Bidena. Teraz, gdy do władzy doszedł Donald Trump, Polska znów znajdzie się na liście krajów pierwszej kategorii i zakaz sprzedaży chipów zostanie cofnięty.
Polska

Handel ludźmi czy pomoc humanitarna? Aktywiści z granicy polsko-białoruskiej czekają na werdykt sądu

opublikowano:
mid-25514206 ok.webp
PAP/Artur Reszko
Przed sądem w Białymstoku toczy się proces aktywistów oskarżonych o pomoc migrantom przekraczającym nielegalnie granicę z Białorusią oraz ułatwianie im niezgodnego z prawem pobytu w Polsce. Prokuratura postanowiła zmienić kwalifikację czynu na surowszą od tej już zawartej w akcie oskarżenia.
Polska

Awantura na sesji rady miejskiej Warszawy! Straż Miejska przepychała mieszkańców i dziennikarzy

opublikowano:
1934065_3.webp
Awantura na sesji Rady Miasta w Warszawie (fot. wPolsce24)
Burzliwa sesja Rady Warszawy poświęcona kamienicy przy Marszałkowskiej 66, z której pod pretekstem remontu wyrzucono mieszkańców. Teraz władze Warszawy zabytkowy budynek chcą sprzedać.
Polska

Morawiecki nie przebiera w słowach: To jest coś, co wymaga komisji śledczej

opublikowano:
1934933_3.webp
Mateusz Morawiecki odniósł się do informacji w sprawie finansowania kampanii Rafała Trzaskowskiego przez zagraniczne fundacje (fot. wPolsce24)
Polityczne trzęsienie ziemi trwa. Jak ustalili dziennikarze Wirtualnej Polski polityczne reklamy na Facebooku wymierzone w Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena mogły być finansowane przez zagraniczne podmioty powiązane ze środowiskiem Rafała Trzaskowskiego. W specjalnej rozmowie na antenie telewizji wPolsce24 postanowił odnieść się do tych rewelacji były premier Mateusz Morawiecki.