Polska

Ministerstwo Kultury sprawdza, czy zagrabione przez Niemców dzieła sztuki zostały... zagrabione przez Niemców

opublikowano:
20151221_102046(0).webp
Czy Niemcy oddadzą skradzione bezcenne zbiory? Jest odpowiedź ministerstwa. (fot.Fratria)
Czy Polsce uda się odzyskać zagrabione przez Niemców dzieła kultury? W Bibliotece Państwowej w Berlinie odnaleziono prawdopodobnie najstarszą wersję „Gaude, mater Polonia”. Według ekspertów rękopis w przeszłości należał do Biblioteki Seminaryjnej w Płocku. Nie wiadomo, czy manuskrypt hymnu wróci na swoje miejsce, a z przesłanego nam oświadczenia resortu kultury niewiele wynika.

Biblioteka Seminaryjna w Płocku przed drugą wojną światową dysponowała jedną z najcenniejszych kolekcji starych ksiąg w Polsce. W 1941 wpadła ona w ręce Niemców, którzy wywieźli ją do Królewca, skąd wiele dzieł trafiło do różnych nieznanych dotąd miast.

Pod koniec 2023 roku odnaleziono prawdopodobnie jeden z elementów wspomnianej kolekcji. Historyk Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk dr Paweł Figurski odkrył w Bibliotece Państwowej w Berlinie rękopis „Gaude, mater Polonia”. Według wstępnych analiz może to być jeden z najstarszych zachowanych manuskryptów hymnu.

Na dokumencie znajdują się pieczątki Biblioteki Seminaryjnej w Płocki. To są te same przedwojenne pieczątki, jakie występują na wszystkich dokumentach z Płocka, które dotąd oglądałem – mówi w rozmowie z Deutsche Welle dr Paweł Figurski.

Zdaniem historyka odzyskanie rękopisu ma istotne znaczenie dla polskiej kultury. Podkreśla, że to „jeden z pierwszych przekazów tekstowych tego hymnu, który z czasem stał się pieśnią ojczyźnianą”.

Znaczenie ma również fakt, że rękopis pochodzi z Biblioteki Seminaryjnej w Płocku, która w wyniku grabieży, straciła niemal wszystkie rękopisy. Po wojnie wróciła tylko nieznaczna ich część – dodaje.

Stanowisko resortu kultury

Zwróciliśmy się w tej sprawie z zapytaniem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapytaliśmy m.in. o to, czy resort zna stanowisko Biblioteki Państwowej w Berlinie dotyczące odnalezionego manuskryptu. Chcieliśmy również dowiedzieć się, jakie kroki podjęło ministerstwo w celu ustalenia pochodzenia rękopisu i sprowadzenia go do Polski.

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie prowadzi kwerendę biblioteczną i archiwalną w celu zebrania pełnej dokumentacji dotyczącej grupy zabytków piśmiennictwa z przedwojennych polskich księgozbiorów odnalezionych w Staatsbibliothek zu Berlin. Kwerenda ta obejmuje także fragment późnośredniowiecznego rękopisu z zachowanym przekazem hymnu „Gaude, Mater Polonia", który został odnaleziony przez dr. Jacka Kordela, pracownika Biblioteki Narodowej w Warszawie – poinformowało MKiDN w odpowiedzi na nasze pytania.

- Badane są w szczególności fakty dotyczące proweniencji zabytków oraz okoliczności ich grabieży. Informacje i materiały pozyskane w czasie kwerendy posłużą do sporządzenia wniosku restytucyjnego – podkreślono.

- W przypadku strat wojennych odnalezionych w zbiorach publicznych w Niemczech roszczenie o zwrot kierowane jest zarówno do instytucji, znajdującej się w posiadaniu obiektu, jak i do Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (niem. Auswärtiges Amt), które odpowiada za kwestie związane z restytucją dóbr kultury – dodaje resort.

źr. wPolsce24

Salon Dziennikarski

Salon Dziennikarski: Polska na rozdrożu. Polityka, Kościół i nadzieja na zmiany

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-28 110715.webp
"Salon Dziennikarski" w telewizji wPolsce24 to program publicystyczny, w którym prowadzone są analizy i dyskusje na temat bieżących wydarzeń politycznych, społecznych oraz gospodarczych.
Bez Cenzury

Bez Cenzury: Nalot służb Tuska na klasztor

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-28 112607.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Polska

"Wiadomości wPolsce24" – Pełne wydanie z 23 grudnia 2024

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-23 210457.webp
"Wiadomości wPolsce24" to codzienny program informacyjny nadawany o godzinie 19:30, dostarczający najświeższych informacji z kraju i ze świata.
Polska

"Wiadomości wPolsce24" – Pełne wydanie z 26 grudnia 2024

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-27 080011.webp
"Wiadomości wPolsce24" to codzienny program informacyjny nadawany o godzinie 19:30, dostarczający najświeższych informacji z kraju i ze świata.
Polska

Baranek z żywej szopki otarł się o śmierć, ale dzielny policjant go uratował

opublikowano:
policja 2024-12-27_16.26.56.webp
St. sierż. Krzysztof Kuczmera szybko sprawdził zapisy monitoringu i namierzył złodzieja. Dzięki temu udało się uratować baranka od śmierci głodowej (Fot. Policja.pl)
W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w Ujeździe doszło do nietypowego zdarzenia, które poruszyło lokalną społeczność. 42-letni mieszkaniec miejscowości ukradł 4-dniowego baranka z żywej szopki bożonarodzeniowej znajdującej się przy miejscowym kościele. Maluch został odłączony od matki, co mogło zakończyć się tragicznie, ponieważ takie zwierzę musi być karmione wyłącznie mlekiem owczym.
Polska

Zbigniew Ziobro ujawnił, jak manipuluje się wyznaczaniem składów sędziowskich. „Czym te praktyki różnią się od czasów komuny?”

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-28 114414.webp
W sobotę przed budynkiem Sądu Najwyższego odbyła się konferencja prasowa z udziałem byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Polityk mówił o „łamaniu prawa podczas losowania sędziów”. Zaprezentował dwa dokumenty, z których jeden dotyczył losowanie sędziego z 13 grudnia – kiedy do rozpoznania sprawy z wniosku komisji śledczej, dotyczącej samego Zbigniewa Ziobry została wylosowana sędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz.