Gospodarka

Złodzieje ukradli 100 tys. jaj, bo ceny szaleją

opublikowano:
W miasteczku Greencastle w stanie Pensylwania na wschodzie USA złodzieje zrabowali ze sklepu Pete & Gerry's Organics 100 tys. jajek wartych 40 tys. dolarów. Jajka stały się tak atrakcyjnym łupem, ponieważ ostatnio bardzo wzrosły ich ceny.

Jak informuje BBC Stany Zjednoczone od 2022 roku zmagają się z epidemią ptasiej grypy. W zeszłym roku choroba ta, która dotyka głównie ptaki i zwierzęta gospodarskie, była odpowiedzialna za śmierć 33 milionów kur niosek. Ogniska choroby, obejmujące 110 mln ptaków, wystąpiły w 48 stanach.

Spadła produkcja, wzrosło zapotrzebowanie

W efekcie spadła produkcja jaj. Jednocześnie w okresie zimowym wzrosło zapotrzebowanie na ten produkt, bo Amerykanie wtedy chętniej spożywają jaja.

W związku z tym jajka podrożały w ciągu roku o 65 proc. i wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach 2025 r. ich cena jeszcze wzrośnie o około 20 proc. W sklepach średnia cena pojemnika wzrosła między grudniem 2023 r. a grudniem 2024 r. z 2,51 dolarów do 4,15 dolarów.

Amerykańska sieć restauracji Waffle House ogłosiła nawet, że jej klienci będą musieli uiścić "tymczasową dopłatę celową, związaną z bezprecedensowym wzrostem cen jaj". Ma wynosić 50 centów za każde jajko.

Znaczna podwyżka cen nie zniechęciła jednak konsumentów. Ostatnio Amerykanie ogołocili półki sklepowe, bojąc się, że zabraknie jajek w sprzedaży.

Temat polityczny

Sytuacja ta okazuje się mieć również reperkusje polityczne. Prezydent Donald Trump obiecał obniżyć ceny podstawowych towarów po objęciu urzędu. Tymczasem rosnące ceny jaj rozgniewały Amerykanów i spotkały się z Partii Demokratycznej.

W odpowiedzi nowa rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt obwiniła poprzednią administrację Joe Biden o wydanie nakazu uboju ponad 100 milionów kurczaków.

źr. wPolsce24 za BBC/BFMTV

 

Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.