Gospodarka

Nawet Lidl przeciwko Zielonemu Ładowi? Dyrektor sieci: Trzeba dostosować do potrzeb

opublikowano:
lidl fratria.webp
Lidl Polska obawia się kosztów związanych z Zielonym Ładem
Lidl opowiada się za „dopasowaniem regulacji” Zielonego Ładu „do realiów rynkowych oraz potrzeb biznesu”. Sieć obawia się przede wszystkim dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD).

Wszyscy mają dosyć Zielonego Ładu. Nawet niezwykle poprawne politycznie organizacje jak Lidl. Sceptycyzm wobec założeń europejskiej polityki klimatycznej wyraził w komentarzu opublikowanym przez portal DlaHandlu.pl dyrektor ds. inwestycji w Lidl Polska Maciej Marcinkowski.

Popieramy, ale bez przesady

Chodzi przede wszystkim o będącej częścią Zielonego Ładu dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Zakłada ona dostosowanie budynków tak, by były bardziej energooszczędne.

- W Lidl Polska popieramy inicjatywy proekologiczne, lecz wiemy, że kluczowe dla ich stosowania jest dopasowanie dyrektyw do możliwości rynku oraz inwestorów. Wyzwania związane z praktycznym wdrożeniem EPBD, takie jak instalacje fotowoltaiczne czy elektromobilność, wymagają pragmatycznych i elastycznych rozwiązań” – stwierdził  Marcinkowski. 

Wielkie zyski, droga dyrektywa

Lidl chce przedłużenia terminów implementacji dyrektywy w Polsce i zagwarantowania w przepisach możliwości stopniowych renowacji budynków. Firma ma u nas ponad 900 sklepów, mówimy więc o ogromnych kosztach. Zielony Ład zagraża gigantycznym zyskom Lidla w Polsce. Dla przykładu: w roku obrotowym zakończonym w lutym 2024 roku przychody polskiej spółki Lidla wyniosły 37,97 mld zł.

- Ostatnie doniesienia wskazują na konieczność rewizji jego zapisów, aby dopasować regulacje do realiów rynkowych oraz potrzeb biznesu, co pozwoli na wyrównanie szans w globalnej konkurencji. Biznes oczekuje stabilnego, przewidywalnego i jakościowego prawa, które umożliwi realizację ambitnych celów środowiskowych bez niepotrzebnego obciążani przedsiębiorców – podkreśla dyrektor polskiego Lidla.

Źr. wPolsce24 za DlaHandlu.pl

 

Gospodarka

Gróbarczyk: Niemcy dyktują, co dla nas dobre

opublikowano:
gróbarczyk.webp
Gróbarczyk: Rząd ulega niemieckiemu dyktatowi, to niebezpieczne dla naszej gospodarki (fot. wPolsce24)
- Nowy człowiek, który będzie reprezentował zwykłych Polaków jest niezwykle potrzebny. Polsce potrzebna jest odmiana, w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - mówił w Ekspresie Politycznym Marek Gróbarczyk, oceniając kandydaturę Karola Nawrockiego. Były minister zwrócił uwagę na gospodarcze propozycje kandydata na prezydenta.
Gospodarka

Polka załamana inflacją: Pójdziemy do piachu już niedługo. Jest coraz drożej i musimy coraz bardziej zaciskać pasa

opublikowano:
drozyzna_polska.webp
Polacy są załamani sytuacją finansową. Drożeje wszystko (wPolsce24)
Dramatyczna sytuacja coraz większej liczby polskich rodzin. Ceny w sklepach wciąż rosną, a przed nami kolejne podwyżki. Żeby przetrwać musimy coraz bardziej oszczędzać. Jak wynika z nowego raportu Krajowego Rejestru Długów, co drugi Polak zapowiada, że będzie oszczędzał na ubraniach, wakacjach czy rozrywkach byle tylko opłacić bieżące rachunki.
Gospodarka

Mieszkańców polskich miast po nowym roku czekają podwyżki

opublikowano:
eksprespolityczny.webp
Mieszkańców wielu miast Polski czekają podwyżki (fot. wPolsce24)
Opłaty za wywóz śmieci, podatki od nieruchomości, opłaty parkingowe i ceny biletów komunikacji miejskiej. Po nowym roku mieszkańcy wielu polskich miast muszą liczyć się z podwyżkami planowanymi przez ich włodarzy. Z największymi wzrostami cen będą musieli mierzyć się mieszkańcy takich miast jak Szczecin, Poznań, Gdańsk, Kołobrzeg czy Lublin. Mianownik jest jeden - wszędzie tam rządzi Platforma Obywatelska.
Gospodarka

Karol Nawrocki: Transport i logistyka są nerwem polskiej gospodarki. Dziś chce się tę branżę zniszczyć

opublikowano:
1806788_3.webp
Karol Nawrocki stanął w obronie polskiej branży transportowej (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki na swoim prekampanijnym szlaku gościł w siedleckiej firmie transportowej Stok-Pol, która odpowiada za przewóz produktów szybkopsujących. Kandydat na prezydenta mówił o zagrożeniach, na jakie narażone są polskie firmy ze względu na politykę polskiego rządu, który bezrefleksyjnie przyjął unijne ograniczenia.
Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.