Gospodarka

Wigilia dniem wolnym od pracy? Być może nawet już w tym roku

opublikowano:
family-7626229_1280
Czy wigilia w tym roku będzie dniem wolnym od pracy (fot. Pixabay)
Ta wiadomość z pewnością ucieszy dziesiątki pracowników, którzy zamiast na spokojnie przygotowywać się do wieczerzy wigilijnej i świąt Bożego Narodzenia, 24 grudnia spędzają w pracy. Dotyczy to m.in. sprzedawców w sklepach, pracowników usług i różnych instytucji.

- Kładziemy projekt na stole i wysyłamy jasny sygnał: Lewica chce, żeby Wigilia była dniem wolnym od pracy - powiedziała na antenie TOK FM Dziemianowicz-Bąk. - To, czy wolny od pracy będzie już tegoroczny 24 grudnia zależy jej zdaniem od tego, kiedy i w jakim tempie projekt ustawy będzie procedowany przez parlamentarzystów - dodała.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz–Bąk z Lewicy wyjaśniła, że ta propozycja  jest odpowiedzią na zgłaszane od lat postulaty polskich rodzin.

- 24 grudnia powinien być wolny dla wszystkich - zarówno dla wierzących, jak i niewierzących - tak, żeby każdy mógł się przygotować na wieczór, odbyć podróż, żeby spotkać się z rodziną, czy po prostu odpocząć - wyjaśniła Dziemianowicz–Bąk

Na razie nie ma jeszcze wyliczeń jak wolna Wigilia wpłynęłaby na finanse przedsiębiorców i ograniczenia w handlu. Można spodziewać się, że propozycja minister nie spotka się z ciepłym przyjęciem części jej koalicjantów z Polski 2050 Szymona Hołowni. Poseł Ryszard Petru, który do Sejmu dostał się z list Trzeciej Drogi, wielokrotnie sprzeciwiał się chociażby wolnym niedzielom dla pracowników handlu i można spodziewać się, że i ten projekt nie zyska jego poparcia. Nie wiadomo też, jak zapatruje się na niego minister finansów Andrzej Domański. 

Minister Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że w handlu zatrudnione są głównie kobiety, a to na nich w większości spoczywa odpowiedzialność za przygotowania przedświąteczne.

- Ułatwiając przygotowania z jednej strony, nie można z drugiej utrudniać - stwierdziła minister. 

źr. wPolsce24 za PAP

 

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.

Tusk znowu wykiwany przez Unię Europejską i Niemców

opublikowano:
Ursula von der Leyen zadowolona, bo dopięła umowę Mercosur, która zatopi polskich rolników
Tusk znowu ograny przez polityków UE (fot. wPolsce24)
Jesteśmy faszerowani niby twardym sprzeciwem rządu Tuska i opowieściami, jak koalicja 13 grudnia heroicznie broni polskich rolników przed założeniem im stryczka na szyję. Tymczasem niemiecki kanclerz wprost mówi, że Tusk się na to zgodził.