Gospodarka

MFW chwali NBP za walkę z inflacją. Rząd za to samo chce dla prezesa Glapińskiego Trybunału Stanu

opublikowano:
AWIK_Glapinski_27072022_27.webp
Prezes NBP Prof. Adam Glapiński został kolejny raz doceniony przez międzynarodowe grono ekspertów (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Narodowy Bank Polski otrzymał kolejne pozytywne oceny ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który uznał politykę pieniężną prowadzoną przez NBP za skuteczną w walce z inflacją. Przypomnijmy, że za te działania rządząca koalicja chce stawiać prof. Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

W swoim oświadczeniu MFW podkreśla, że polityka pieniężna była odpowiednio restrykcyjna, co przyczyniło się do ograniczenia inflacji.

To kolejna pochwała dla działań NBP, która pokazuje, że obrana strategia przynosi  rezultaty. Warto zaznaczyć, że podczas misji MFW w Warszawie, która miała miejsce w dniach 8–17 października 2024 r., eksperci funduszu docenili m.in. utrzymanie stopy procentowej na poziomie 5,75 proc. od listopada 2023 r.

Prezes NBP, prof. Adam Glapiński, odniósł się do tych pozytywnych ocen, zaznaczając, że „opublikowane stanowisko MFW jest zbieżne z informacjami, jakie kierowałem do Państwa na kolejnych konferencjach”. Dodał również, że efektywność działań banku centralnego można prześledzić w jego najnowszej książce, opisującej funkcjonowanie NBP w czasie megaszoków gospodarczych, takich jak pandemia czy kryzys energetyczny.

Co ciekawe, podczas gdy międzynarodowe instytucje chwalą NBP za odpowiedzialną i restrykcyjną politykę pieniężną, rząd Donalda Tuska proponuje postawienie prof. Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. 

Zarówno Prezes NBP, jak i Zarząd NBP podkreślają, że decyzje o utrzymaniu restrykcyjnej polityki pieniężnej były kluczowe, aby w najbliższych latach inflacja wróciła do akceptowalnego poziomu.

Artur Soboń, członek Zarządu NBP, przypomina, że MFW wskazuje na spadek inflacji oraz możliwość dalszej poprawy sytuacji do 2025 roku, pod warunkiem utrzymania ostrożnej polityki. Oczywiście, jak zauważają eksperci funduszu, niepewność co do dalszej ścieżki inflacji pozostaje, zwłaszcza w kontekście rosnących cen energii, sytuacji na rynku pracy oraz globalnych tendencji gospodarczych. Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z prognozami, zarówno inflacja bazowa, jak i ogółem, powinny osiągnąć szczyt w pierwszej połowie 2025 roku, po czym wskaźniki te mają szansę wrócić do przedziału celu NBP.

W obecnych warunkach gospodarczych, jak zauważają eksperci MFW, kluczowa jest kontynuacja odpowiedzialnej polityki pieniężnej, która umożliwi rozpoczęcie stopniowych obniżek stóp procentowych w drugiej połowie 2025 roku, kiedy inflacja powinna wyraźnie zmierzać w stronę celu, a dynamika wzrostu płac spowolni.

Podsumowując, NBP pod przewodnictwem prof. Adama Glapińskiego zyskuje uznanie międzynarodowych instytucji finansowych. Tymczasem rząd, zamiast docenić te sukcesy, rozważa postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu.

źr. wPolsce24

 

Gospodarka

Gdzie można oddawać plastikowe butelki? System kaucyjny w Polsce

opublikowano:
screenshot-www_youtube_com-2024_10_11-09_22_39.webp
Grzegorz Szafraniec, redaktor Gazety Bankowej i portalu wGospodarce.pl, tłumaczy, jak będzie działał system kaucyjny w Polsce.
Gospodarka

Tysiące Polaków zapłacą większe podatki. Podwyżki sprytnie ukryto

opublikowano:
supermarket-5202138_1280.webp
Inflacja zjada nasze pensje, a Tusk w podatkach zabierze ich podwyżki?
Miało być podniesienie kwoty wolnej od podatków do 60 tys. złotych, będzie podniesienie samych podatków. Chodzi o tzw. ukrytą podwyżkę podatku dochodowego PIT.
Gospodarka

Drastyczny wzrost cen żywności. Podwyżki drenują nasze kieszenie

opublikowano:
2410-25 - graf2.webp
Wzrastają ceny w sklepach (fot. PiS)
Miało być taniej, jest jeszcze drożej. Choć Donald Tusk obiecywał, że wraz z dojściem do władzy powstrzyma wzrost cen jedzenia, na skutek jego decyzji, takich jak zniesienie "zerowego" VAT-u na żywność, ceny podstawowych produktów drastycznie rosną. PiS opublikował specjalny spot, który uderza w rząd
Gospodarka

"Dziura Tuska pustoszy budżet Polski". To odbije się na finansach nas wszystkich

opublikowano:
mid-24a30064.webp
Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak oraz posłowie PiS Mateusz Morawiecki, Zbigniew Kuźmiuk i Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej o dziurze budżetowej (fot. PAP/Albert Zawada)
Mamy do czynienia z największym deficytem budżetowym w historii Polski. Rząd wydaje rekordowe kwoty, jednocześnie tnąc pieniądze na służbę zdrowia, czy strategiczne inwestycje. Wystarczyło kilka miesięcy rządów tej ekipy, by sytuacja państwa drastycznie się pogorszyła.
Gospodarka

Odwet za cła. Pekin zaleca wstrzymanie inwestycji w Europie

opublikowano:
2536534-wafy5372ej-whr.webp
W Tychach składany jest model "elektryka" T03 chińskiej firmy Leapmotor (fot. materiały prasowe Stellantis)
Władze w Pekinie zaleciły chińskim producentom samochodów, aby wstrzymali duże inwestycje w tych krajach europejskich, których rządy poparły nałożenie dodatkowych ceł na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach. Wśród takich właśnie krajów jest Polska.
Gospodarka

Od 1 listopada ruszają "wakacje składkowe". A miał być dobrowolny ZUS

opublikowano:
01MK9_zus_2021_ff_DSC05167.webp
Miał być dobrowolny ZUS, są jednomiesięczne wakacje (fot. Fratria)
Miał być szumnie zapowiadany dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, jest proteza. Od 1 listopada mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o tzw. urlop od płacenia składek. Sztandarowy projekt Trzeciej Drogi został znacząco okrojony. Mimo to minister rozwoju i technologii, przekonuje, że dotrzymano wyborczej obietnicy.