Gospodarka

MFW chwali NBP za walkę z inflacją. Rząd za to samo chce dla prezesa Glapińskiego Trybunału Stanu

opublikowano:
AWIK_Glapinski_27072022_27.webp
Adam Glapiński od kryptowalut woli złoto (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Narodowy Bank Polski otrzymał kolejne pozytywne oceny ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który uznał politykę pieniężną prowadzoną przez NBP za skuteczną w walce z inflacją. Przypomnijmy, że za te działania rządząca koalicja chce stawiać prof. Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

W swoim oświadczeniu MFW podkreśla, że polityka pieniężna była odpowiednio restrykcyjna, co przyczyniło się do ograniczenia inflacji.

To kolejna pochwała dla działań NBP, która pokazuje, że obrana strategia przynosi  rezultaty. Warto zaznaczyć, że podczas misji MFW w Warszawie, która miała miejsce w dniach 8–17 października 2024 r., eksperci funduszu docenili m.in. utrzymanie stopy procentowej na poziomie 5,75 proc. od listopada 2023 r.

Prezes NBP, prof. Adam Glapiński, odniósł się do tych pozytywnych ocen, zaznaczając, że „opublikowane stanowisko MFW jest zbieżne z informacjami, jakie kierowałem do Państwa na kolejnych konferencjach”. Dodał również, że efektywność działań banku centralnego można prześledzić w jego najnowszej książce, opisującej funkcjonowanie NBP w czasie megaszoków gospodarczych, takich jak pandemia czy kryzys energetyczny.

Co ciekawe, podczas gdy międzynarodowe instytucje chwalą NBP za odpowiedzialną i restrykcyjną politykę pieniężną, rząd Donalda Tuska proponuje postawienie prof. Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. 

Zarówno Prezes NBP, jak i Zarząd NBP podkreślają, że decyzje o utrzymaniu restrykcyjnej polityki pieniężnej były kluczowe, aby w najbliższych latach inflacja wróciła do akceptowalnego poziomu.

Artur Soboń, członek Zarządu NBP, przypomina, że MFW wskazuje na spadek inflacji oraz możliwość dalszej poprawy sytuacji do 2025 roku, pod warunkiem utrzymania ostrożnej polityki. Oczywiście, jak zauważają eksperci funduszu, niepewność co do dalszej ścieżki inflacji pozostaje, zwłaszcza w kontekście rosnących cen energii, sytuacji na rynku pracy oraz globalnych tendencji gospodarczych. Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z prognozami, zarówno inflacja bazowa, jak i ogółem, powinny osiągnąć szczyt w pierwszej połowie 2025 roku, po czym wskaźniki te mają szansę wrócić do przedziału celu NBP.

W obecnych warunkach gospodarczych, jak zauważają eksperci MFW, kluczowa jest kontynuacja odpowiedzialnej polityki pieniężnej, która umożliwi rozpoczęcie stopniowych obniżek stóp procentowych w drugiej połowie 2025 roku, kiedy inflacja powinna wyraźnie zmierzać w stronę celu, a dynamika wzrostu płac spowolni.

Podsumowując, NBP pod przewodnictwem prof. Adama Glapińskiego zyskuje uznanie międzynarodowych instytucji finansowych. Tymczasem rząd, zamiast docenić te sukcesy, rozważa postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu.

źr. wPolsce24

 

Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.