Gospodarka

MFW chwali NBP za walkę z inflacją. Rząd za to samo chce dla prezesa Glapińskiego Trybunału Stanu

opublikowano:
AWIK_Glapinski_27072022_27.webp
Adam Glapiński od kryptowalut woli złoto (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Narodowy Bank Polski otrzymał kolejne pozytywne oceny ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który uznał politykę pieniężną prowadzoną przez NBP za skuteczną w walce z inflacją. Przypomnijmy, że za te działania rządząca koalicja chce stawiać prof. Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

W swoim oświadczeniu MFW podkreśla, że polityka pieniężna była odpowiednio restrykcyjna, co przyczyniło się do ograniczenia inflacji.

To kolejna pochwała dla działań NBP, która pokazuje, że obrana strategia przynosi  rezultaty. Warto zaznaczyć, że podczas misji MFW w Warszawie, która miała miejsce w dniach 8–17 października 2024 r., eksperci funduszu docenili m.in. utrzymanie stopy procentowej na poziomie 5,75 proc. od listopada 2023 r.

Prezes NBP, prof. Adam Glapiński, odniósł się do tych pozytywnych ocen, zaznaczając, że „opublikowane stanowisko MFW jest zbieżne z informacjami, jakie kierowałem do Państwa na kolejnych konferencjach”. Dodał również, że efektywność działań banku centralnego można prześledzić w jego najnowszej książce, opisującej funkcjonowanie NBP w czasie megaszoków gospodarczych, takich jak pandemia czy kryzys energetyczny.

Co ciekawe, podczas gdy międzynarodowe instytucje chwalą NBP za odpowiedzialną i restrykcyjną politykę pieniężną, rząd Donalda Tuska proponuje postawienie prof. Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. 

Zarówno Prezes NBP, jak i Zarząd NBP podkreślają, że decyzje o utrzymaniu restrykcyjnej polityki pieniężnej były kluczowe, aby w najbliższych latach inflacja wróciła do akceptowalnego poziomu.

Artur Soboń, członek Zarządu NBP, przypomina, że MFW wskazuje na spadek inflacji oraz możliwość dalszej poprawy sytuacji do 2025 roku, pod warunkiem utrzymania ostrożnej polityki. Oczywiście, jak zauważają eksperci funduszu, niepewność co do dalszej ścieżki inflacji pozostaje, zwłaszcza w kontekście rosnących cen energii, sytuacji na rynku pracy oraz globalnych tendencji gospodarczych. Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z prognozami, zarówno inflacja bazowa, jak i ogółem, powinny osiągnąć szczyt w pierwszej połowie 2025 roku, po czym wskaźniki te mają szansę wrócić do przedziału celu NBP.

W obecnych warunkach gospodarczych, jak zauważają eksperci MFW, kluczowa jest kontynuacja odpowiedzialnej polityki pieniężnej, która umożliwi rozpoczęcie stopniowych obniżek stóp procentowych w drugiej połowie 2025 roku, kiedy inflacja powinna wyraźnie zmierzać w stronę celu, a dynamika wzrostu płac spowolni.

Podsumowując, NBP pod przewodnictwem prof. Adama Glapińskiego zyskuje uznanie międzynarodowych instytucji finansowych. Tymczasem rząd, zamiast docenić te sukcesy, rozważa postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu.

źr. wPolsce24

 

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.