Gospodarka

W którym państwie można najłatwiej kupić dom? Zaskakujące wyniki badania

opublikowano:
house-2151102_1280.webp
Eksperci obliczyli ile średnich pensji trzeba odłożyć, by starczyło na zakup domu (fot. ilustracyjna Pixabay)
W którym państwie Unii Europejskiej najłatwiej jest kupić dom? Eksperci portalu BestBrokers.com postanowili to sprawdzić – a wyniki ich badania są zaskakujące.

Porównywanie cen nieruchomości w poszczególnych państwach nie jest łatwe. Aby ich badanie dało w miarę miarodajne wyniki, eksperci portalu przyjrzeli się cenom domów, średniemu miesięcznemu wynagrodzeniu w danym państwie, inflacji i oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych. Ich badanie objęło 62 państwa na całym świecie. 

Gdzie najkrócej trzeba odkładać na dom? 

Zastosowana przez nich metodologia jest prosta. Sprawdzili, przez ile miesięcy trzeba odkładać w danym państwie średnie wynagrodzenie, by uzbierać na kupno domu o powierzchni stu metrów kwadratowych. W ich modelu pensja odkładana jest w całości, nie odlicza się od niej wydatków na jedzenie, rachunki itp.

Wyniki tego badania były zaskakujące. Okazało się bowiem, że na kupno domu najkrócej trzeba odkładać w Danii. Można go tam kupić za 114 średnich wynagrodzeń. To zaskakuje, bowiem Dania ma bardzo rozbudowane państwo opiekuńcze, co łączy się z ogromnymi podatkami. To z kolei sprawia, że jest też najdroższym państwem w UE. Według danych Eurostatu za 2023 rok, ceny towarów i usług były tam aż o 43% wyższe od unijnej średniej, a wiele towarów, jak np. samochody, jest w Danii uznawana za towary luksusowe.

Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio Irlandia i Szwecja. Tam na zakup domu trzeba odkładać pensję przez 123 i 129 miesięcy, czyli ok. 10 lat. Najtrudniej kupić dom jest w Czechach i na Słowacji, gdzie pensję trzeba by odkładać przez 274 i 297 miesięcy. Polska znalazła się w dolnej połowie stawki. Z wynikiem 242 miesięcy znaleźliśmy się między Chorwacją (238) i Szwajcarią (243).

Gdzie domy są najdroższe? 

Jeśli chodzi o resztę świata, najłatwiej kupić dom można w RPA, gdzie potrzeba na to zaledwie 71 średnich pensji. Drugie miejsce w tym rankingu zajęło USA, gdzie potrzeba na to 76 pensji. W tym kraju ceny nieruchomości mogą się jednak drastycznie różnić w zależności od stanu, a nawet miasta.

Najdłużej na kupno domu trzeba odkładać w Nepalu i w Turcji, odpowiednio 684 i 631 miesięcy. Oznacza to, że obywatele tych państw, którzy odkładaliby całe średnie pensje, mogliby stać się właścicielami nieruchomości po ponad 52 latach.

źr. wPolsce24 za Euronews

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.