Polska

Polacy nie chcą finansować posłom najmu mieszkania. Jednoznaczne wyniki sondażu

opublikowano:
mid-24a17105.webp
Większość Polaków nie chce, aby Sejm finansował posłom wynajem mieszkań w Warszawie. (fot. PAP/ Radek Pietruszka)
„Rzeczpospolita” opublikowała wyniki sondażu, z którego wynika, że prawie 72 proc. badanych sprzeciwia się wypłacaniu posłom dodatku do najmu mieszkania. Dyskusję na ten temat wywołała sprawa Kingi Gajewskiej i Arkadiusza Myrchy.

Czy wszyscy posłowie mieszkający poza Warszawą powinni mieć prawo do otrzymywania dofinansowania na pokrycie wydatków związanych z wynajmem mieszkania w stolicy? – na tak zadane pytanie odpowiadali uczestnicy sondażu przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Odpowiedzi „raczej nie” oraz „zdecydowanie nie” udzieliło łącznie 71,8 proc. ankietowanych. Odmienne zdanie ma łącznie 17,1 proc. respondentów, którzy odpowiedzieli „zdecydowanie tak” oraz „raczej tak”. Zdania na ten temat nie miało 11,1 proc. badanych.

Wyborcy są zgodni

Najwięcej osób sprzeciwiających się przyznawaniu posłom funduszy na wynajem mieszkania znalazło się wśród wyborców Lewicy. Odpowiedzi na „nie” udzieliło 98 proc. osób popierających to ugrupowanie. Podobne zdanie ma na ten temat 76 proc. osób spośród głosujących na Konfederację. Sprzeciw wyraziło także 59 proc. wyborców KO oraz 59 proc. osób, które w ostatnich wyborach oddały swój głos na PiS. 70 proc. spośród wyborców Trzeciej Drogi również udzieliło odpowiedzi przeczącej.

Mieszkanie z kieszeni podatników

Przy okazji publikacji wyników sondażu przeprowadzonego w dniach 11-12 października dziennik przypomniał sprawę posłów Kingi Gajewskiej oraz Arkadiusza Myrchy. Małżonkowie pobierają z Sejmu łącznie 7750 zł miesięcznie na wynajem mieszkania w Warszawie. Posłowie KO deklarują jednocześnie, że posiadają dom w Błoniu. Trasę do stolicy można pokonać w niecałą godzinę. Gajewska i Myrcha tłumaczą, że na terenie nieruchomości trwają obecnie prace remontowe.

"Rzeczpospolita" podsumowuje, że pod koniec sierpnia z podobnych dopłat korzystało 208 posłów, a każdego miesiąca na ten cel przeznaczana jest kwota 800 tys. złotych.

źr. wPolsce24 za "Rzeczpospolita"

Polska

Morawiecki nie przebiera w słowach: To jest coś, co wymaga komisji śledczej

opublikowano:
1934933_3.webp
Mateusz Morawiecki odniósł się do informacji w sprawie finansowania kampanii Rafała Trzaskowskiego przez zagraniczne fundacje (fot. wPolsce24)
Polityczne trzęsienie ziemi trwa. Jak ustalili dziennikarze Wirtualnej Polski polityczne reklamy na Facebooku wymierzone w Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena mogły być finansowane przez zagraniczne podmioty powiązane ze środowiskiem Rafała Trzaskowskiego. W specjalnej rozmowie na antenie telewizji wPolsce24 postanowił odnieść się do tych rewelacji były premier Mateusz Morawiecki.
Polska

Karol Nawrocki dla wPolsce24: Projekt pt. Rafał Trzaskowski reanimują wszystkie instytucje państwa Tuska. A i tak sobie nie radzi

opublikowano:
żaklina z KN.webp
Afera NASK jest oburzająca, ale nie powinniśmy nią być chyba zdziwieni – mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Karol Nawrocki, komentując informacje dotyczące możliwego nielegalnego finansowania kampanii wyborczej jego głównego rywala w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego.
Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.
Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Politycy PO złamali ciszę wyborczą. Czy poniosą konsekwencje?

opublikowano:
myrcha.webp
Choć konsekwencje łamania ciszy wyborczej znane są od lat, znaleźli się tacy, którzy ją złamali. Także wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne – komentował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, dodając, że takie osoby powinny świecić przykładem. Czy za złamanie prawa polityków spotkają kary?