Gospodarka

Polskie porty w obcych rękach? Szykują się przejęcia morskich terminali

opublikowano:
Terminale-kontenerowe_BCT_-scaled ok.webp
Terminal kontenerowy w Porcie Gdynia (fot. Port Gdynia)
W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad – pisze "Puls Biznesu". Portem w Szczecinie zainteresowana jest firma niemiecka, a terminalem w Gdyni koncern amerykańsko-holenderski. Dotąd wejście zagranicznych firm do polskich terminali był blokowany. Nie zgadzał się na to poprzedni rząd.

Niemiecka Grupa Rhenus – jak można przeczytać w Wikipedii – to firma, która z obrotem rocznym rzędu 2,7 mld euro, zalicza się do największych europejskich firm logistycznych. Teraz jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo – Port Szczecin, zarządzającą terminalem przeładowującym węgiel, koks, rudę żelaza i inne towary masowe oraz drobnicę.

Ze względu na bezpieczeństwo państwa

Z kolei - jak twierdzi „Puls Biznesu” - oferta konsorcjum firm związanych z Viterrą i CM dotyczy dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni.

Viterra to międzynarodowa spółka holendersko-amerykańska, potentat na rynku rolnym, a CM (Copenhagen Merchants) to spółka duńska. I oferta tego konsorcjum na dzierżawę terminala zbożowego już po raz drugi została uznana przez zarząd gdyńskiego portu za najkorzystniejszą.

Poprzednio na transakcję nie zgodził się resort infrastruktury - decyzja odmowna została podjęta ze względu na bezpieczeństwo państwa.

"PB" przypomniał, że dotychczas wejście zagranicznych firm do polskich terminali blokowali politycy. Na początku 2023 r., czyli jeszcze za rządów Zjednoczonej Prawicy, została nawet uchwalona ustawa dotycząca prawa pierwokupu akcji i udziałów operatorów hubów portowych przez podmioty Skarbu Państwa.

Nie denerwować wsi

"Obecnie nasi rozmówcy prognozują, że rządowa decyzja w sprawie terminala nie zapadnie przed wyborami prezydenckimi, żeby nie wzburzać elektoratu na wsi. Niektórzy mają nadzieję, że polski rząd w decyzji wyręczy Komisja Europejska, bo jej zgoda jest także niezbędna do dzierżawy gdyńskiego terminala przez międzynarodowych gigantów" - czytamy

A, jak przypomina gazeta, niedawno Bruksela zgodziła się na fuzję Viterry z grupą Bugne, każąc jednak sprzedać tej pierwszej część biznesu olejarskiego, zlokalizowanego m. in. w Polsce.

źr. wPolsce24 za PAP/"Puls Biznesu"

 

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.