Gospodarka

Kolejny niemiecki gigant chce likwidować tysiące miejsc pracy. Po Volkswagenie w kłopotach znalazł się Bosch

opublikowano:
MK0_14_00_ffrr_ploikljn 106.webp
Bosch to firma o globalnej rozpoznawalności, jedna z najważniejszych niemieckich marek (fot. Fratria)
Bosch, niemiecki gigant technologiczny, ogłosił plany redukcji do 5550 miejsc pracy na całym świecie, z czego aż 3800 przypada na Niemcy. Redukcje te są związane z kryzysem w branży motoryzacyjnej, gdzie maleje zapotrzebowanie na części do pojazdów elektrycznych oraz technologie zautomatyzowanej jazdy. Firma zapowiedziała, że zwolnienia będą odbywać się „w sposób możliwie najbardziej społecznie akceptowalny”.

Najmocniej odczują to oddziały firmy związane z systemami wspierania kierowcy oraz produkcją w Hildesheim, gdzie przewiduje się likwidację aż 750 miejsc pracy do 2032 roku, z czego 600 do końca 2026 roku. Przewidziane są także redukcje w Schwäbisch Gmünd (1300 stanowisk do 2030 roku) oraz w lokalizacjach takich jak Leonberg czy Abstatt.

Związki zawodowe: decyzja to „cios w twarz”

Decyzja o redukcji zatrudnienia spotkała się z ostrą krytyką związków zawodowych. Przewodniczący rady zakładowej Frank Sell nazwał to „ciosem w twarz dla pracowników”. Zaznaczył, że już w maju 2024 roku uzgodniono redukcję około 2200 miejsc pracy w innych obszarach działalności firmy, a dodatkowe zwolnienia powodują dalszy spadek zaufania do zarządu. „Ryzykuje się społeczny pokój w przedsiębiorstwie” – podkreślił Sell, zapowiadając organizację oporu na wszystkich możliwych poziomach.

Pracownicy Boscha w Niemczech już wcześniej protestowali przeciwko redukcjom zatrudnienia. Wiosną 2024 roku tysiące osób manifestowało pod centralą firmy w Stuttgarcie, a łącznie w protestach wzięło udział ponad 15 000 pracowników z różnych zakładów.

Bosch w Polsce 

Problemy Boscha wpisują się w kryzys niemieckiego sektora motoryzacyjnego, gdzie także inne firmy, takie jak Volkswagen czy Ford, zmuszone są do ograniczania działalności. Tymczasem Bosch kontynuuje inwestycje w Polsce – budowa fabryki pomp ciepła w Dobromierzu za 1,2 mld zł ma stworzyć 500 miejsc pracy do 2027 roku.

Redukcje w Bosch oraz ogólny kryzys w niemieckiej motoryzacji to sygnał, że presja na transformację w kierunku elektromobilności i globalnej konkurencyjności wywołuje istotne zmiany w strukturach zatrudnienia. 

źr. wPolsce24 za welt.de

Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.