Gospodarka

Kolejny niemiecki gigant chce likwidować tysiące miejsc pracy. Po Volkswagenie w kłopotach znalazł się Bosch

opublikowano:
MK0_14_00_ffrr_ploikljn 106.webp
Bosch to firma o globalnej rozpoznawalności, jedna z najważniejszych niemieckich marek (fot. Fratria)
Bosch, niemiecki gigant technologiczny, ogłosił plany redukcji do 5550 miejsc pracy na całym świecie, z czego aż 3800 przypada na Niemcy. Redukcje te są związane z kryzysem w branży motoryzacyjnej, gdzie maleje zapotrzebowanie na części do pojazdów elektrycznych oraz technologie zautomatyzowanej jazdy. Firma zapowiedziała, że zwolnienia będą odbywać się „w sposób możliwie najbardziej społecznie akceptowalny”.

Najmocniej odczują to oddziały firmy związane z systemami wspierania kierowcy oraz produkcją w Hildesheim, gdzie przewiduje się likwidację aż 750 miejsc pracy do 2032 roku, z czego 600 do końca 2026 roku. Przewidziane są także redukcje w Schwäbisch Gmünd (1300 stanowisk do 2030 roku) oraz w lokalizacjach takich jak Leonberg czy Abstatt.

Związki zawodowe: decyzja to „cios w twarz”

Decyzja o redukcji zatrudnienia spotkała się z ostrą krytyką związków zawodowych. Przewodniczący rady zakładowej Frank Sell nazwał to „ciosem w twarz dla pracowników”. Zaznaczył, że już w maju 2024 roku uzgodniono redukcję około 2200 miejsc pracy w innych obszarach działalności firmy, a dodatkowe zwolnienia powodują dalszy spadek zaufania do zarządu. „Ryzykuje się społeczny pokój w przedsiębiorstwie” – podkreślił Sell, zapowiadając organizację oporu na wszystkich możliwych poziomach.

Pracownicy Boscha w Niemczech już wcześniej protestowali przeciwko redukcjom zatrudnienia. Wiosną 2024 roku tysiące osób manifestowało pod centralą firmy w Stuttgarcie, a łącznie w protestach wzięło udział ponad 15 000 pracowników z różnych zakładów.

Bosch w Polsce 

Problemy Boscha wpisują się w kryzys niemieckiego sektora motoryzacyjnego, gdzie także inne firmy, takie jak Volkswagen czy Ford, zmuszone są do ograniczania działalności. Tymczasem Bosch kontynuuje inwestycje w Polsce – budowa fabryki pomp ciepła w Dobromierzu za 1,2 mld zł ma stworzyć 500 miejsc pracy do 2027 roku.

Redukcje w Bosch oraz ogólny kryzys w niemieckiej motoryzacji to sygnał, że presja na transformację w kierunku elektromobilności i globalnej konkurencyjności wywołuje istotne zmiany w strukturach zatrudnienia. 

źr. wPolsce24 za welt.de

Polska

Zablokowano konta księży sercanów. Bank nawet nie powiedział, z jakiego powodu

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-11-14 191451.webp
Bank zablokował konta księży Sercanów (fot. wPolsce24)
Sprawa księdza Olszewskiego jest procesem politycznym, a kapłan jest ofiarą politycznej nagonki obecnej władzy. Na pewno tak się czuje i na pewno tak uważa jego obrona. Nie da się wytłumaczyć sposobu prowadzenia tego postępowania przygotowawczego, tak jak ono jest prowadzone, inaczej niż tym, że jest to proces polityczny - mówił w dzisiejszym "Ekspresie Politycznym" telewizji wPolsce24 obrońca księdza Michała Olszewskiego mecenas Krzysztof Wąsowski.
Gospodarka

"Dziura Tuska pustoszy budżet Polski". To odbije się na finansach nas wszystkich

opublikowano:
mid-24a30064.webp
Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak oraz posłowie PiS Mateusz Morawiecki, Zbigniew Kuźmiuk i Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej o dziurze budżetowej (fot. PAP/Albert Zawada)
Mamy do czynienia z największym deficytem budżetowym w historii Polski. Rząd wydaje rekordowe kwoty, jednocześnie tnąc pieniądze na służbę zdrowia, czy strategiczne inwestycje. Wystarczyło kilka miesięcy rządów tej ekipy, by sytuacja państwa drastycznie się pogorszyła.
Gospodarka

Gdzie są pieniądze z naszych podatków? KAS odbierane są narzędzia do ścigania podatkowych oszustów

opublikowano:
mid-24b07006.webp
Gdzie są nasze pieniądze z podatków panie premierze? (fot. PAP/Leszek Szymański)
"Pieniędzy nie ma i nie będzie" - te słowa Jacka Vincenta Rostowskiego, ministra finansów w drugim rządzie Donalda Tuska, na dobre przylgnęły do polityki obecnego premiera. Niestety, kolejna kadencja Platformy Obywatelskiej to znowu okres zapaści finansów publicznych. Gdzie podziały się pieniądze z naszych podatków? Pytał w Sejmie poseł PiS Zbigniew Bogucki. Jest mniejszy nacisk na walkę z przestępczością - odpowiada urzędniczka z Krajowej Administracji Skarbowej.
Gość Wiadomości

Prof. Andrzej Przyłębski w Gościu Wiadomości wPolsce24: elity europejskie są w szoku po zwycięstwie Trumpa

opublikowano:
videoframe_45784789.webp
Były ambasador Polski w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski był rozmówcą red. Michała Adamczyka w programie Gość Wiadomości wPolsce24. I jeśli wydawało się, że komentatorzy polityczni odkryli już wszelkie możliwe konsekwencje wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, to prof. Andrzej Przyłębski wskazał jeszcze wiele wątków, które warto rozważyć.
Gospodarka

Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen, skomentował wyniki finansowe koncernu. Padły słowa o "zaorywaniu"

opublikowano:
AWIK_Obajtek_30012024_34 (1).webp
Daniel Obajtek przygląda się ze smutkiem jak firma, którą rozwijał jest dziś zwijana (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Były prezes Grupy Orlen, a obecnie europoseł Daniel Obajtek skomentował wyniki finansowe jakie koncern opublikował w środę wieczorem. Fatalne dane, jakie przedstawił Orlen są drastycznie niższe od tych jakie notowała Grupa pod kierownictwem Obajtka. Szymon Hołownia mówi wprost: trzeba przekuć ten balon wielkich inwestycji związanych z marzeniami o wielkiej spółce.
Gospodarka

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek.webp
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.