Gospodarka

Niemiecki gigant w tarapatach. 11 tys. pracowników na wylocie

opublikowano:
worker-5736096_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
11 tys. etatów u największego niemieckiego producenta stali zostanie zlikwidowanych. Tym samym firma Thyssenkrupp planuje pożegnać się z 40 proc. swojej kadry.

- Thyssenkrupp Steel Europe planuje zredukować zatrudnienie o 11 tys. osób, czyli około 40 proc. – przekazano w komunikacie.

Firma podkreśla, że konieczne jest pilne podjęcie działań „w celu poprawy produktywności i wydajności operacyjnej oraz osiągnięcie konkurencyjnego poziomu kosztów”.

Jest to reakcja na straty operacyjne odnotowane w czterech z ostatnich pięciu lat. Firma znalazła się w trudnej sytuacji z powodu wysokich cen energii, słabnącej globalnej gospodarki oraz napływu tańszych azjatyckich konkurentów.

„Restrukturyzacja na wielką skalę”

Plan największego niemieckiego producenta stali zakłada zamknięcie dwóch zakładów w Niemczech oraz sprzedaż części biznesu. Jak zauważa Reuters, jest to „restrukturyzacja na wielką skalę”.

Do 2030 roku zlikwidowanych zostanie 5 tys. miejsc pracy. Niepewna jest też przyszłość 6 tys. osób pracujących w firmie, ponieważ Thyssenkrupp planuje pozbyć się właśnie tylu etatów, sprzedając część swojej działalności. Rozważane jest także przeniesienie jej do zewnętrznych dostawców usług.

Zmniejszenie mocy produkcyjnej

Spółka planuje również zmniejszenie mocy produkcyjnej z 11,5 mln ton metrycznych do przedziału 8,7-9 mln ton. Thyssenkrupp tłumaczy swoje plany dostosowaniem działalności do przyszłych oczekiwań rynku.

Firma podjęła decyzję o zamknięciu zakładu przetwórczego w Kreuztal-Eichen oraz w Duisburgu. Przed zamknięciem drugiego z zakładów niemiecki producent podejmie próbę jego sprzedaży.

źr. wPolsce24 za Business Insider

Gospodarka

"Dziura Tuska pustoszy budżet Polski". To odbije się na finansach nas wszystkich

opublikowano:
mid-24a30064.webp
Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak oraz posłowie PiS Mateusz Morawiecki, Zbigniew Kuźmiuk i Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej o dziurze budżetowej (fot. PAP/Albert Zawada)
Mamy do czynienia z największym deficytem budżetowym w historii Polski. Rząd wydaje rekordowe kwoty, jednocześnie tnąc pieniądze na służbę zdrowia, czy strategiczne inwestycje. Wystarczyło kilka miesięcy rządów tej ekipy, by sytuacja państwa drastycznie się pogorszyła.
Gospodarka

Gdzie są pieniądze z naszych podatków? KAS odbierane są narzędzia do ścigania podatkowych oszustów

opublikowano:
mid-24b07006.webp
Gdzie są nasze pieniądze z podatków panie premierze? (fot. PAP/Leszek Szymański)
"Pieniędzy nie ma i nie będzie" - te słowa Jacka Vincenta Rostowskiego, ministra finansów w drugim rządzie Donalda Tuska, na dobre przylgnęły do polityki obecnego premiera. Niestety, kolejna kadencja Platformy Obywatelskiej to znowu okres zapaści finansów publicznych. Gdzie podziały się pieniądze z naszych podatków? Pytał w Sejmie poseł PiS Zbigniew Bogucki. Jest mniejszy nacisk na walkę z przestępczością - odpowiada urzędniczka z Krajowej Administracji Skarbowej.
Gość Wiadomości

Prof. Andrzej Przyłębski w Gościu Wiadomości wPolsce24: elity europejskie są w szoku po zwycięstwie Trumpa

opublikowano:
videoframe_45784789.webp
Były ambasador Polski w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski był rozmówcą red. Michała Adamczyka w programie Gość Wiadomości wPolsce24. I jeśli wydawało się, że komentatorzy polityczni odkryli już wszelkie możliwe konsekwencje wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, to prof. Andrzej Przyłębski wskazał jeszcze wiele wątków, które warto rozważyć.
Gospodarka

Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen, skomentował wyniki finansowe koncernu. Padły słowa o "zaorywaniu"

opublikowano:
AWIK_Obajtek_30012024_34 (1).webp
Daniel Obajtek przygląda się ze smutkiem jak firma, którą rozwijał jest dziś zwijana (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Były prezes Grupy Orlen, a obecnie europoseł Daniel Obajtek skomentował wyniki finansowe jakie koncern opublikował w środę wieczorem. Fatalne dane, jakie przedstawił Orlen są drastycznie niższe od tych jakie notowała Grupa pod kierownictwem Obajtka. Szymon Hołownia mówi wprost: trzeba przekuć ten balon wielkich inwestycji związanych z marzeniami o wielkiej spółce.
Gospodarka

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek.webp
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.
Gospodarka

Gróbarczyk: Niemcy dyktują, co dla nas dobre

opublikowano:
gróbarczyk.webp
Gróbarczyk: Rząd ulega niemieckiemu dyktatowi, to niebezpieczne dla naszej gospodarki (fot. wPolsce24)
- Nowy człowiek, który będzie reprezentował zwykłych Polaków jest niezwykle potrzebny. Polsce potrzebna jest odmiana, w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - mówił w Ekspresie Politycznym Marek Gróbarczyk, oceniając kandydaturę Karola Nawrockiego. Były minister zwrócił uwagę na gospodarcze propozycje kandydata na prezydenta.