Gospodarka

Świętujmy z głową. Po Wszystkich Świętych na wysypiska trafia ponad 100 tys. ton odpadów

opublikowano:
mid-24a31206.webp
Po Wszystkich Świętych na śmieci trafiają tysiące ton odpadów (fot. PAP/Szymon Pulcyn)
Odwiedzajmy groby zmarłych z głową. Unikajmy nadmiernej liczby zniczy i sztucznych kwiatów. Co roku po uroczystości Wszystkich Świętych i Dni zadusznym tysiące ton odpadów trafia na śmietnik

W tym roku po Wszystkich Świętych z polskich cmentarzy na wysypiska trafi blisko 120 tys. ton odpadów - szacuje Stowarzyszenie "Polski Recykling”. Zdaniem ekspertów antidotum na zalew śmieci jest segregacja.

Powołując się na dane Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Zniczy i Świec, autorzy publikacji przekazali, że na wydatki związane ze Wszystkimi Świętymi Polacy przeznaczają nawet miliard złotych rocznie. W ubiegłym roku w tej kwocie 700 mln zł stanowiły znicze, a 300 mln zł - kwiaty.

W tym roku - jak podało Stowarzyszenie - po Wszystkich Świętych polskie cmentarze wygenerują do 120 tys. ton odpadów. Wypalone i potłuczone lampiony po zniczach, doniczki i resztki - często sztucznych - kwiatów zazwyczaj trafianą do wspólnego kontenera, ponieważ segregacja na polskich nekropoliach jest rzadkością - wskazali. Dodali, że nie jest ona przewidziana w umowach, jakie zarządcy cmentarzy zawierają z firmami odbierającymi śmieci.

Eksperci wyliczyli, że z każdego grobu pozostaje od 3 do 9 kg odpadów, które po segregacji mogłyby zostać ponownie zagospodarowane do produkcji lub wykorzystane jako wysokokaloryczne paliwo alternatywne.

"Ograniczenie każdego kilograma odpadów jest na wagę złota, ponieważ niezagospodarowany surowiec trafia na wysypiska szpecąc i zatruwając środowisko przez długie lata" - czytamy w publikacji.

Według prezesa Stowarzyszenia Sławomira Packa, aby zmniejszyć górę odpadów, samorządy lokalne, administracja cmentarzy czy związki wyznaniowe powinny uświadamiać odwiedzających groby o zasadach i korzyściach płynących z segregowania. Powinny także proponować np. zniczodzielnie, czyli miejsca, w których można zostawić niepotrzebne znicze do wykorzystania przez innych.

Wskazówką dla Polski mogą być rozwiązania obowiązuje w wielu krajach europejskich, których przedsiębiorcy są współodpowiedzialni za utylizację produktów, które wprowadzają na rynek - dodali eksperci. Podali, że np. w Słowenii od kilku lat to producenci i importerzy zniczy ponoszą koszty zbiórki i zagospodarowania kłopotliwych odpadów powstałych po obchodach Wszystkich Świętych. 

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Zablokowano konta księży sercanów. Bank nawet nie powiedział, z jakiego powodu

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-11-14 191451.webp
Bank zablokował konta księży Sercanów (fot. wPolsce24)
Sprawa księdza Olszewskiego jest procesem politycznym, a kapłan jest ofiarą politycznej nagonki obecnej władzy. Na pewno tak się czuje i na pewno tak uważa jego obrona. Nie da się wytłumaczyć sposobu prowadzenia tego postępowania przygotowawczego, tak jak ono jest prowadzone, inaczej niż tym, że jest to proces polityczny - mówił w dzisiejszym "Ekspresie Politycznym" telewizji wPolsce24 obrońca księdza Michała Olszewskiego mecenas Krzysztof Wąsowski.
Gospodarka

Drastyczny wzrost cen żywności. Podwyżki drenują nasze kieszenie

opublikowano:
2410-25 - graf2.webp
Wzrastają ceny w sklepach (fot. PiS)
Miało być taniej, jest jeszcze drożej. Choć Donald Tusk obiecywał, że wraz z dojściem do władzy powstrzyma wzrost cen jedzenia, na skutek jego decyzji, takich jak zniesienie "zerowego" VAT-u na żywność, ceny podstawowych produktów drastycznie rosną. PiS opublikował specjalny spot, który uderza w rząd
Gospodarka

"Dziura Tuska pustoszy budżet Polski". To odbije się na finansach nas wszystkich

opublikowano:
mid-24a30064.webp
Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak oraz posłowie PiS Mateusz Morawiecki, Zbigniew Kuźmiuk i Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej o dziurze budżetowej (fot. PAP/Albert Zawada)
Mamy do czynienia z największym deficytem budżetowym w historii Polski. Rząd wydaje rekordowe kwoty, jednocześnie tnąc pieniądze na służbę zdrowia, czy strategiczne inwestycje. Wystarczyło kilka miesięcy rządów tej ekipy, by sytuacja państwa drastycznie się pogorszyła.
Gospodarka

Gdzie są pieniądze z naszych podatków? KAS odbierane są narzędzia do ścigania podatkowych oszustów

opublikowano:
mid-24b07006.webp
Gdzie są nasze pieniądze z podatków panie premierze? (fot. PAP/Leszek Szymański)
"Pieniędzy nie ma i nie będzie" - te słowa Jacka Vincenta Rostowskiego, ministra finansów w drugim rządzie Donalda Tuska, na dobre przylgnęły do polityki obecnego premiera. Niestety, kolejna kadencja Platformy Obywatelskiej to znowu okres zapaści finansów publicznych. Gdzie podziały się pieniądze z naszych podatków? Pytał w Sejmie poseł PiS Zbigniew Bogucki. Jest mniejszy nacisk na walkę z przestępczością - odpowiada urzędniczka z Krajowej Administracji Skarbowej.
Gospodarka

Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen, skomentował wyniki finansowe koncernu. Padły słowa o "zaorywaniu"

opublikowano:
AWIK_Obajtek_30012024_34 (1).webp
Daniel Obajtek przygląda się ze smutkiem jak firma, którą rozwijał jest dziś zwijana (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Były prezes Grupy Orlen, a obecnie europoseł Daniel Obajtek skomentował wyniki finansowe jakie koncern opublikował w środę wieczorem. Fatalne dane, jakie przedstawił Orlen są drastycznie niższe od tych jakie notowała Grupa pod kierownictwem Obajtka. Szymon Hołownia mówi wprost: trzeba przekuć ten balon wielkich inwestycji związanych z marzeniami o wielkiej spółce.
Gospodarka

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek.webp
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.