Petru nie chce wolnej wigilii. Biskupi zadowoleni z propozycji Lewicy
Klub Lewicy złożył w Sejmie projekt nowelizacji, zakładający, że wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że o tym, czy wolny od pracy będzie już tegoroczny 24 grudnia, zdecyduje to, kiedy i w jakim tempie projekt ustawy będzie procedowany przez parlamentarzystów. Decyzja zatem spoczywa na barkach marszałka Szymona Hołowni.
Tyle tylko, że propozycja spotkała się z nieprzychylnym przyjęciem części polityków jego partii - Polski 2050. Swoją niechęć wyrażali przede wszystkim posłowie Sławomir Ćwik i Ryszard Petru.
Poza wolną wigilią zróbmy jeszcze: 1) 4 dniowy tydzień pracy, 2) wolny Wielki Piątek, 3) wolne 2 maja w Dzień Flagi bo to i tak długi weekend, 4) Zielone Świątki, 5) 4 czerwca, 6) Sylwestra bo się trzeba przygotować i co to za praca. Jakie jeszcze macie propozycje? - ironizował na portalu X.com Ćwik.
Jeszcze bardziej dosadny był Ryszard Petru:
Nie popieram. Łatwo się rozdaje nie swoje pieniądze - napisał parlamentarzysta
Kościół zdecydowanie "za"
Do projektu pozytywnie odniósł się sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski bp Waldemar Musioł.
"Z naszej perspektywy jest to inicjatywa słuszna, ponieważ służy człowiekowi. Troskę o szeroko pojęte dobro osoby, zwłaszcza to duchowe, jesteśmy jako Kościół gotowi dzielić z każdym i w związku z tym popierać dobre inicjatywy, bez względu na ich polityczne źródło" - powiedział PAP bp Musioł.
Hierarcha zwrócił uwagę, że Komisja Duszpasterstwa KEP kilkukrotnie w swojej historii (ostatnio w czerwcu 2024 r.) wyrażała stanowisko na temat świętowania niedzieli, apelując, aby był to dzień wolny od handlu.
"W związku z tym, również propozycję Lewicy, aby Wigilia była dniem ustawowo wolnym od pracy odczytujemy jako dobry pomysł. Za jego słusznością przemawia nie tylko argument teologiczny, który dotyczy osób wierzących, ale w naszym kraju również argument rodzinny, społeczny i kulturowy, które wzajemnie się przenikają" - powiedział duchowny.
Wigilia po łacinie oznacza "czuwanie" i pierwotnie używano tego słowa dla oznaczenia nocnej straży, natomiast w kościołach chrześcijańskich określano nim dzień poprzedzający wielkie święto, czyli np. narodziny Jezusa Chrystusa. W polskiej kulturze nieodłącznie związana z Wigilią Bożego Narodzenia jest wieczerza, która gromadzi przy stole całe rodziny.
"Jeśli dzięki dniowi wolnemu udałoby się rozpocząć wspólne świętowanie wcześniej, a przede wszystkim podjąć razem wysiłek przygotowania Wigilii bez pośpiechu i unikając niepotrzebnych emocji, które on generuje, to taki dzień wolny należy uznać za bardzo cenną inicjatywę" - stwierdził hierarcha.
Według biskupa, świąteczne bycie razem jest jednym z ważnych kroków służących scalaniu rodziny, zwłaszcza gdy na co dzień z powodu obowiązków szkolnych i zawodowych nie mamy dla siebie zbyt wiele czasu.
"Towarzysząca świętom atmosfera i wspólne ich przeżywanie mogą być – tam, gdzie to konieczne - wsparciem na drodze do wzajemnego pojednania, czego symbolem jest choćby przełamanie się w Wigilię opłatkiem" - powiedział hierarcha.
Zapowiedział, że jeśli faktycznie, już w tym roku Wigilia będzie w Polsce dniem wolnym od pracy, to także Kościół katolicki wyjdzie z konkretną ofertą duszpasterską dla wiernych, aby np. mogli w ciągu dnia skorzystać ze spowiedzi. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy np. przyjeżdżają z zagranicy na święta do Polski - powiedział bp Musioł.
Zwrócił uwagę, że w wielu parafiach w kraju Pasterka sprawowana jest z myślą o dzieciach w wieku szkolnym i o rodzinach z małymi dziećmi nie o północy, ale późnym popołudniem.
"Wtedy Wigilia staje się przestrzenią do spokojnego i dłuższego religijnego świętowania Bożego Narodzenia i kultywowania wielu pięknych związanych z nim tradycji" - powiedział biskup.
Od dwóch lat Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego obchodzi także Kościół grekokatolicki w Polsce. Na początku 2023 r. zwierzchnicy Cerkwi greckokatolickiej, najpierw w Ukrainie, a później i w Polsce, zdecydowali o odejściu w liturgii od kalendarza juliańskiego i przyjęciu gregoriańskiego. Zmiany weszły w życie 1 września 2023 roku, kiedy w Cerkwi zaczął się nowy rok liturgiczny.
Natomiast trzynaście dni po katolikach, święta obchodzi Kościół prawosławny i staroobrzędowcy. Według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu, wierni Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce Wigilię świętują 6 stycznia. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Katolicy świętują wówczas uroczystość Objawienia Pańskiego czyli tzw. uroczystość Trzech Króli.
źr. wPolsce24 za PAP (Magdalena Gronek)