Polska

Petru nie chce wolnej wigilii. Biskupi zadowoleni z propozycji Lewicy

opublikowano:
AWIK_Petru_11042024_1.webp
Ryszardowi Petru nie podoba się propozycja Lewicy o wolnej wigilii (fot. Fratria/ Andrzej Wiktor)
Propozycja Lewicy o wprowadzeniu ustawowo gwarantowanego dnia wolnego w wigilię Bożego Narodzenia spotkała się z ciepłym przyjęciem Polaków i przedstawicieli Kościoła. Choć część posłów koalicji, głównie z Polski 2050, wyraża swoje niezadowolenie, projekt ustawy popiera PiS. Stąd, o ile marszałek Hołownia zdecyduje się na poddanie jej pod głosowanie, ma szanse na przyjęcie. Pod warunkiem, że zagłosują za nim posłowie PO.

Klub Lewicy złożył w Sejmie projekt nowelizacji, zakładający, że wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że o tym, czy wolny od pracy będzie już tegoroczny 24 grudnia, zdecyduje to, kiedy i w jakim tempie projekt ustawy będzie procedowany przez parlamentarzystów. Decyzja zatem spoczywa na barkach marszałka Szymona Hołowni. 

Tyle tylko, że propozycja spotkała się z nieprzychylnym przyjęciem części polityków jego partii - Polski 2050. Swoją niechęć wyrażali przede wszystkim posłowie Sławomir Ćwik i Ryszard Petru. 

Poza wolną wigilią zróbmy jeszcze: 1) 4 dniowy tydzień pracy, 2)  wolny Wielki Piątek, 3) wolne 2 maja w Dzień Flagi bo to i tak długi weekend, 4) Zielone Świątki, 5) 4 czerwca, 6) Sylwestra bo się trzeba przygotować i co to za praca. Jakie jeszcze macie propozycje? - ironizował na portalu X.com Ćwik.

Jeszcze bardziej dosadny był Ryszard Petru:

Nie popieram. Łatwo się rozdaje nie swoje pieniądze - napisał parlamentarzysta

Kościół zdecydowanie "za"

Do projektu pozytywnie odniósł się sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski bp Waldemar Musioł. 

"Z naszej perspektywy jest to inicjatywa słuszna, ponieważ służy człowiekowi. Troskę o szeroko pojęte dobro osoby, zwłaszcza to duchowe, jesteśmy jako Kościół gotowi dzielić z każdym i w związku z tym popierać dobre inicjatywy, bez względu na ich polityczne źródło" - powiedział PAP bp Musioł.

Hierarcha zwrócił uwagę, że Komisja Duszpasterstwa KEP kilkukrotnie w swojej historii (ostatnio w czerwcu 2024 r.) wyrażała stanowisko na temat świętowania niedzieli, apelując, aby był to dzień wolny od handlu.

"W związku z tym, również propozycję Lewicy, aby Wigilia była dniem ustawowo wolnym od pracy odczytujemy jako dobry pomysł. Za jego słusznością przemawia nie tylko argument teologiczny, który dotyczy osób wierzących, ale w naszym kraju również argument rodzinny, społeczny i kulturowy, które wzajemnie się przenikają" - powiedział duchowny.

Wigilia po łacinie oznacza "czuwanie" i pierwotnie używano tego słowa dla oznaczenia nocnej straży, natomiast w kościołach chrześcijańskich określano nim dzień poprzedzający wielkie święto, czyli np. narodziny Jezusa Chrystusa. W polskiej kulturze nieodłącznie związana z Wigilią Bożego Narodzenia jest wieczerza, która gromadzi przy stole całe rodziny.

"Jeśli dzięki dniowi wolnemu udałoby się rozpocząć wspólne świętowanie wcześniej, a przede wszystkim podjąć razem wysiłek przygotowania Wigilii bez pośpiechu i unikając niepotrzebnych emocji, które on generuje, to taki dzień wolny należy uznać za bardzo cenną inicjatywę" - stwierdził hierarcha.

Według biskupa, świąteczne bycie razem jest jednym z ważnych kroków służących scalaniu rodziny, zwłaszcza gdy na co dzień z powodu obowiązków szkolnych i zawodowych nie mamy dla siebie zbyt wiele czasu.

"Towarzysząca świętom atmosfera i wspólne ich przeżywanie mogą być – tam, gdzie to konieczne - wsparciem na drodze do wzajemnego pojednania, czego symbolem jest choćby przełamanie się w Wigilię opłatkiem" - powiedział hierarcha.

Zapowiedział, że jeśli faktycznie, już w tym roku Wigilia będzie w Polsce dniem wolnym od pracy, to także Kościół katolicki wyjdzie z konkretną ofertą duszpasterską dla wiernych, aby np. mogli w ciągu dnia skorzystać ze spowiedzi. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy np. przyjeżdżają z zagranicy na święta do Polski - powiedział bp Musioł.

Zwrócił uwagę, że w wielu parafiach w kraju Pasterka sprawowana jest z myślą o dzieciach w wieku szkolnym i o rodzinach z małymi dziećmi nie o północy, ale późnym popołudniem.

"Wtedy Wigilia staje się przestrzenią do spokojnego i dłuższego religijnego świętowania Bożego Narodzenia i kultywowania wielu pięknych związanych z nim tradycji" - powiedział biskup.

Od dwóch lat Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego obchodzi także Kościół grekokatolicki w Polsce. Na początku 2023 r. zwierzchnicy Cerkwi greckokatolickiej, najpierw w Ukrainie, a później i w Polsce, zdecydowali o odejściu w liturgii od kalendarza juliańskiego i przyjęciu gregoriańskiego. Zmiany weszły w życie 1 września 2023 roku, kiedy w Cerkwi zaczął się nowy rok liturgiczny.

Natomiast trzynaście dni po katolikach, święta obchodzi Kościół prawosławny i staroobrzędowcy. Według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu, wierni Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce Wigilię świętują 6 stycznia. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Katolicy świętują wówczas uroczystość Objawienia Pańskiego czyli tzw. uroczystość Trzech Króli. 

źr. wPolsce24 za PAP (Magdalena Gronek)

Świat

Od dawna na nie czekali. FBI przekazała Kongresowi dokumenty o administracji Bidena

opublikowano:
archive-1850170_1280.webp
Kongresmani od dawna narzekali, że ich prośby są ignorowane (fot. ilustracyjna Pixabay)
Nowy szef FBI przekazał Kongresowi dokumenty o administracji Joe Bidena. Kongresmani walczyli o nie od dawna, ale ich apele były ignorowane.
Polska

Pijani kierowcy tracą samochody. Ilu musiało oddać auto?

opublikowano:
1874311_6.webp
Pijani kierowcy tracą samochody (fot. wPolsce24)
Wciągu ostatnich 12 miesięcy policja skonfiskowała dokładnie 7611 pojazdów.
Polska

Krzysztof Bosak: Nie uważam, aby KE odegrała jakąkolwiek pozytywną rolę we wzmacnianiu obronności i bezpieczeństwa Europejczyków

opublikowano:
WhatsApp Image 2025-03-14 at 21.26.17.webp
Krzysztof Bosak w programiie Polska Wybiera (fot. wPolsce24)
Krzysztof Bosak był gościem w programie „Polska Wybiera”, gdzie wypowiedział się m.in. na temat ostatniego głosowania ws. rezolucji dotyczącej obronności Europy oraz sporu na granicy polsko-niemieckiej ws. migrantów. Wicemarszałek Sejmu skomentował także obecne sondaże swojego partyjnego kolegi Sławomira Mentzena.
Polska

Syn urzędniczki aresztowanej przez bodnarowców: „Chciałbym to wszystko skończyć i się zabić”. Telewizja wPolsce24 ujawnia szokujące dokumenty

opublikowano:
AWIK_Bodnar_ok.webp
Prokuratura Adama Bodnara uważa, że matka chorego na autyzm dziecka powinna siedzieć w areszcie (fot. Andrzej Wiktor/Fratria)
Jak można być tak bezdusznym! Prokuratura Adama Bodnara nie widzi przeciwskazań, by Anna W., matka chłopca w spektrum autyzmu, siedziała w areszcie tymczasowym. Tymczasem, co ujawniła telewizja wPolsce24, 13-letni Franciszek nie radzi sobie bez mamy i ma myśli samobójcze!
Polska

Mocne słowa na antenie telewizji wPolsce24. Michał Karnowski obnaża mechanizm represji

opublikowano:
1874851_2.webp
Michał Karnowski w ostrych słowach o bodnarowcach i Tusku (fot. wPolsce24)
- Polityczne okrucieństwo wyhodowane na politycznym kłamstwie, tak działania prokuratury Adama Bodnara i ustawionych sędziów - ocenił redaktor Michał Karnowski w programie Bez Cenuzry na antenie telewizji wPolsce24.
Polska

Karol Nawrocki spotkał się... ze zwolennikami Rafała Trzaskowskiego. Co im powiedział?

opublikowano:
1874926_5.webp
Karol Nawrocki spotkał się ze zwolennikami Rafała Trzaskowskiego (fot. wPolsce24)
Tarcza Wschód to dobry pomysł, ale mglisty. Ta władza zrealizuje go tak samo, jak benzynę po 5,19, inwestycje w nowe technologie, czy podniesienie kwoty wolnej od podatku - mówił Karol Nawrocki podczas spotkania z wyborcami.