Gospodarka

Niemieccy ekolodzy chcieli zablokować inwestycję w Polsce. Już mogą oswajać się z porażką

opublikowano:
Swinoujscie_Port_(przystanek_kolejowy).webp
Odrzucono skargę niemieckich ekologów dotyczącą budowy terminalu kontenerowego w Świnoujściu. (fot.Kapitel/ Wikipedia)
Niemieckim ekologom nie udało się zatrzymać budowy terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Złożone przez nich zażalenie dotyczące decyzji środowiskowej zostało odrzucone.

O tym, że ministerstwo infrastruktury chce kontynuować inwestycję zapoczątkowaną przez poprzedni rząd, oficjalnie wiadomo od lipca 2024 roku. Wówczas wiceszef resortu Arkadiusz Marchewka oświadczył w Sejmie, że ministerstwo ma w planach budowę terminala kontenerowego w Świnoujściu.

Polski urząd podjął złą decyzję?

Serwis Deutsche Welle informował, że niemiecka organizacja ekologiczna Bürgerinitiative Lebensraum Vorpommern (BLV) w listopadzie 2023 roku złożyła skargę do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zaskarżono w niej prawidłowość decyzji polskiego urzędu, twierdząc, że organy środowiskowe nie uwzględniły wpływu inwestycji na morze oraz jego obszary chronione.

- Polskie i niemieckie obszary Natura 2000 od strony morza i lądu nie zostały w ogóle uwzględnione w tej analizie – mówił w rozmowie z serwisem prezes BLV Rainer Sauerwein.

Jego zdaniem nie uwzględniono m.in. „wpływu na Morze Bałtyckie i jego obszary chronione”, a także „zabrakło zastosowania europejskich standardów, takich jak scoping, dla określenia zakresu projektu oraz nie dano niemieckim organizacjom ekologicznym możliwości zabrania głosu w trakcie polsko-niemieckich konsultacji”.

Porażka niemieckich ekologów

W poniedziałek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował na platformie X, że zapadła ostateczna decyzja środowiskowa dla terminalu kontenerowego w Świnoujściu.

- Zaskarżenie przygotowane przez m.in. niemiecką organizację pozarządową nie zostało uwzględnione i uzyskaliśmy ostateczną decyzję środowiskową. Kolejny bardzo ważny krok w realizacji inwestycji wykonany – napisał wiceszef resortu.

- Przypomnę, że planowane zakończenie budowy to przełom 2028/2029 roku. Gdy terminal zostanie oddany do użytku będzie obsługiwać największe kontenerowce świata. Przed nami wielki impuls dla gospodarki, ale także wzmocnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa kraju – dodał polityk.

Inwestycja, za którą odpowiada Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, ma zostać zrealizowana na wschód od falochronu terminala LNG, na obszarze Zatoki Pomorskiej. Jak przekazano w informacji o pracach komisji, będzie to terminal głębokowodny, zdolny do przyjęcia i obsługi największych kontenerowców oceanicznych wchodzących na Morze Bałtyckie.

źr. wPolsce24 za Deutsche Welle/ Interia/ X/@A_Marchewka

Polska

Wiemy, gdzie dokładnie powstaną Centra Integracji Cudzoziemców. Znamy lokalizacje i koszty budowy

opublikowano:
AWIK_Pesel_17032022_03.webp
Uchodźcy z Ukrainy w kolejce do polskiego urzędu. To chyba tak będą wyglądały CIC za dziesiątki milionów złotych (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Temat powołania 49 Centrów Integracji Cudzoziemców budzi ogromne emocje w polskim społeczeństwie, jednak wychodzi na to, że było one... źle ukierunkowane. Okazuje się bowiem, że wspomniane placówki nie będą ośrodkami pobytowymi dla nielegalnych imigrantów, a raczej skromnymi lokalami biurowymi, pełniącymi jedynie funkcje informacyjne. Tylko... dlaczego mają kosztować dziesiątki milionów złotych?
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Polska

Nawrocki ostro podczas debaty: To, co dziś robi rząd Donalda Tuska, to jest odwrócony hołd pruski

opublikowano:
debata_04.webp
Karol Nawrocki podczas debaty
- Niezależnie od szerokości geograficznej, niezależnie od forum, na którym będę występował, będę mówił po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy. Tak, Polska może być partnerem, stać nas na to, nie musimy być niczyim podwykonawcą - mówił podczas debaty prezydenckiej Karol Nawrocki.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.