Gospodarka

Niemieccy ekolodzy chcieli zablokować inwestycję w Polsce. Już mogą oswajać się z porażką

opublikowano:
Swinoujscie_Port_(przystanek_kolejowy).webp
Odrzucono skargę niemieckich ekologów dotyczącą budowy terminalu kontenerowego w Świnoujściu. (fot.Kapitel/ Wikipedia)
Niemieckim ekologom nie udało się zatrzymać budowy terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Złożone przez nich zażalenie dotyczące decyzji środowiskowej zostało odrzucone.

O tym, że ministerstwo infrastruktury chce kontynuować inwestycję zapoczątkowaną przez poprzedni rząd, oficjalnie wiadomo od lipca 2024 roku. Wówczas wiceszef resortu Arkadiusz Marchewka oświadczył w Sejmie, że ministerstwo ma w planach budowę terminala kontenerowego w Świnoujściu.

Polski urząd podjął złą decyzję?

Serwis Deutsche Welle informował, że niemiecka organizacja ekologiczna Bürgerinitiative Lebensraum Vorpommern (BLV) w listopadzie 2023 roku złożyła skargę do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zaskarżono w niej prawidłowość decyzji polskiego urzędu, twierdząc, że organy środowiskowe nie uwzględniły wpływu inwestycji na morze oraz jego obszary chronione.

- Polskie i niemieckie obszary Natura 2000 od strony morza i lądu nie zostały w ogóle uwzględnione w tej analizie – mówił w rozmowie z serwisem prezes BLV Rainer Sauerwein.

Jego zdaniem nie uwzględniono m.in. „wpływu na Morze Bałtyckie i jego obszary chronione”, a także „zabrakło zastosowania europejskich standardów, takich jak scoping, dla określenia zakresu projektu oraz nie dano niemieckim organizacjom ekologicznym możliwości zabrania głosu w trakcie polsko-niemieckich konsultacji”.

Porażka niemieckich ekologów

W poniedziałek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował na platformie X, że zapadła ostateczna decyzja środowiskowa dla terminalu kontenerowego w Świnoujściu.

- Zaskarżenie przygotowane przez m.in. niemiecką organizację pozarządową nie zostało uwzględnione i uzyskaliśmy ostateczną decyzję środowiskową. Kolejny bardzo ważny krok w realizacji inwestycji wykonany – napisał wiceszef resortu.

- Przypomnę, że planowane zakończenie budowy to przełom 2028/2029 roku. Gdy terminal zostanie oddany do użytku będzie obsługiwać największe kontenerowce świata. Przed nami wielki impuls dla gospodarki, ale także wzmocnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa kraju – dodał polityk.

Inwestycja, za którą odpowiada Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, ma zostać zrealizowana na wschód od falochronu terminala LNG, na obszarze Zatoki Pomorskiej. Jak przekazano w informacji o pracach komisji, będzie to terminal głębokowodny, zdolny do przyjęcia i obsługi największych kontenerowców oceanicznych wchodzących na Morze Bałtyckie.

źr. wPolsce24 za Deutsche Welle/ Interia/ X/@A_Marchewka

Polska

Wiemy, gdzie dokładnie powstaną Centra Integracji Cudzoziemców. Znamy lokalizacje i koszty budowy

opublikowano:
AWIK_Pesel_17032022_03.webp
Uchodźcy z Ukrainy w kolejce do polskiego urzędu. To chyba tak będą wyglądały CIC za dziesiątki milionów złotych (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Temat powołania 49 Centrów Integracji Cudzoziemców budzi ogromne emocje w polskim społeczeństwie, jednak wychodzi na to, że było one... źle ukierunkowane. Okazuje się bowiem, że wspomniane placówki nie będą ośrodkami pobytowymi dla nielegalnych imigrantów, a raczej skromnymi lokalami biurowymi, pełniącymi jedynie funkcje informacyjne. Tylko... dlaczego mają kosztować dziesiątki milionów złotych?
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.