Niemieccy ekolodzy chcieli zablokować inwestycję w Polsce. Już mogą oswajać się z porażką
O tym, że ministerstwo infrastruktury chce kontynuować inwestycję zapoczątkowaną przez poprzedni rząd, oficjalnie wiadomo od lipca 2024 roku. Wówczas wiceszef resortu Arkadiusz Marchewka oświadczył w Sejmie, że ministerstwo ma w planach budowę terminala kontenerowego w Świnoujściu.
Polski urząd podjął złą decyzję?
Serwis Deutsche Welle informował, że niemiecka organizacja ekologiczna Bürgerinitiative Lebensraum Vorpommern (BLV) w listopadzie 2023 roku złożyła skargę do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zaskarżono w niej prawidłowość decyzji polskiego urzędu, twierdząc, że organy środowiskowe nie uwzględniły wpływu inwestycji na morze oraz jego obszary chronione.
- Polskie i niemieckie obszary Natura 2000 od strony morza i lądu nie zostały w ogóle uwzględnione w tej analizie – mówił w rozmowie z serwisem prezes BLV Rainer Sauerwein.
Jego zdaniem nie uwzględniono m.in. „wpływu na Morze Bałtyckie i jego obszary chronione”, a także „zabrakło zastosowania europejskich standardów, takich jak scoping, dla określenia zakresu projektu oraz nie dano niemieckim organizacjom ekologicznym możliwości zabrania głosu w trakcie polsko-niemieckich konsultacji”.
Porażka niemieckich ekologów
W poniedziałek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował na platformie X, że zapadła ostateczna decyzja środowiskowa dla terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
- Zaskarżenie przygotowane przez m.in. niemiecką organizację pozarządową nie zostało uwzględnione i uzyskaliśmy ostateczną decyzję środowiskową. Kolejny bardzo ważny krok w realizacji inwestycji wykonany – napisał wiceszef resortu.
- Przypomnę, że planowane zakończenie budowy to przełom 2028/2029 roku. Gdy terminal zostanie oddany do użytku będzie obsługiwać największe kontenerowce świata. Przed nami wielki impuls dla gospodarki, ale także wzmocnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa kraju – dodał polityk.
Inwestycja, za którą odpowiada Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, ma zostać zrealizowana na wschód od falochronu terminala LNG, na obszarze Zatoki Pomorskiej. Jak przekazano w informacji o pracach komisji, będzie to terminal głębokowodny, zdolny do przyjęcia i obsługi największych kontenerowców oceanicznych wchodzących na Morze Bałtyckie.
źr. wPolsce24 za Deutsche Welle/ Interia/ X/@A_Marchewka