Gospodarka

Ambitny cel: stare niemieckie tramwaje na poznańskich torach

opublikowano:
30-letnie tramwaje z Bonn trafią do Poznania. Poznań zapłaci za nie maksymalnie 2 miliony 230 tysięcy euro – podał „Głos Wielkopolski”.

To tramwaje typu R1.1 - mają 28,6 metra długości, są w większości niskopodłogowe i dwukierunkowe. Mieszczą maksymalnie 170 pasażerów. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu kupi je od Stadtwerke Bonn – podał dziennik.

Oprócz 24 wozów, miejski przewoźnik kupi też pakiet części zamiennych i wyposażenia specjalistycznego do jej obsługi.

Jak poinformowała gazetę rzeczniczka MPK Agnieszka Smogulecka cena każdego wozu będzie uzależniona od jego stanu technicznego - cena maksymalna za jeden pojazd wynosi 46,5 tysiąca euro.

Okazuje się, że poznańskie MPK może zrezygnować z zakupu wagonów uszkodzonych (np. w wyniku wypadku), chyba że przewoźnicy dojdą do porozumienia w sprawie obniżenia ceny.

Zgodnie z umową tramwaje będą dostarczane sukcesywnie w 2025 r. Pierwszy powinien dotrzeć do Poznania za kilka miesięcy. 

Przed wyjazdem na poznańskie torowiska każdy wagon będzie musiał zostać przystosowany do poznańskiej sieci, m. in. w zakresie sterowania zwrotnicami i sygnalizacją świetlną, systemu informacji pasażerskiej i kasowników.

Rzeczniczka MPK tłumaczyła lokalnemu dziennikowi, że wprowadzenie do obsługi tramwajów z Niemiec, wraz z zakupem 30 nowych, produkowanych pod Poznaniem tramwajów Modertrans Gamma (za 9,4 mln zł za sztukę), zakończy użytkowanie tramwajów wysokopodłogowych.

Jak złośliwie skomentował portal wielkopolska24.info „Cel ambitny do osiągnięcia to wyeliminowanie 40-letnich tramwajów wysokopodłogowych i zastąpienie ich 30- letnimi niskopodłogowymi”, a „wydawałoby się, że czasy złomowania w Polsce zużytego taboru mamy już dawno za sobą”.

źr. wPolsce24 za gloswielkopolski.pl/wielkopolska24.info

fot. pixabay

 





 

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.