Gospodarka

Z Niemcami coraz gorzej. Jeżdżą już nawet do Austrii sprzedawać butelki po piwie

opublikowano:
beer-3352434_1280.webp
(Fot.Pixabay)
Coraz więcej Niemców przekracza granicę z Austrią, by zwracać tam butelki i skrzynki po piwie objęte kaucją. Powód? Zwrot jest tam znacznie korzystniejszy niż w ich rodzimym kraju.

Do tej pory Niemcy odwiedzali Austrię głównie po tańsze paliwo. Teraz jednak mają kolejny powód – wyższą kaucję za butelki zwrotne. Niedawno austriacki przemysł piwowarski podniósł stawkę zwrotu za szklane opakowania z 9 do 20 centów. Dla porównania, w Niemczech wynosi ona jedynie 8 centów. Jeszcze większa różnica dotyczy skrzynek na butelki – w Austrii można za nie otrzymać aż 3 euro, co stanowi dwukrotność niemieckiej stawki.

Sytuacja ta powoduje, że Niemcy masowo przywożą do Austrii butelki i skrzynki, ponieważ nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy opakowania zostały kupione na miejscu, czy też przywiezione zza granicy. Problem najbardziej dotyka browary, które sprzedają swoje piwo w obu krajach.

W pierwszych dniach po zmianie wysokości kaucji skala zjawiska była wręcz katastrofalna mówi Christian Thiel z browaru Schoenramer w Petting, położonego zaledwie 13 kilometrów od granicy. Zdarzało się, że pod mały sklep z napojami podjeżdżano przyczepą załadowaną nawet pięćdziesięcioma skrzynkami dodaje.

Austriackie Stowarzyszenie Browarów postuluje wprowadzenie nowych regulacji, które pozwalałyby sprzedawcom odmawiać przyjmowania hurtowych ilości butelek i skrzynek, a akceptować jedynie ilość odpowiadającą zwykłemu spożyciu gospodarstwa domowego. Ponadto handlowcy powinni mieć prawo do odrzucania opakowań po produktach, których nie mają w swojej ofercie.

Każdego roku około 6 proc. butelek po piwie trafia do śmieci, choć każdą z nich można wykorzystać nawet 40 razy. Jeżeli zostaną wprowadzone ograniczenie w systemie kaucyjnym to z pewnością procent niewykorzystywanych ponownie butelek znacznie wzrośnie.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Polska

Wiadomości wPolsce24: jutro wielki protest w Słubicach przeciwko zalewaniu Polski imigrantami przez Niemcy

opublikowano:
videoframe_3666.webp
W sobotę, 8 marca 2025 roku, w Słubicach planowany jest protest pod hasłem "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy". Manifestacja ma na celu zwrócenie uwagi na praktyki niemieckich służb, które przerzucają nielegalnych imigrantów na terytorium Polski, a niemiecki rząd wprost zapowiada nasilenie tego procederu.
Polska

Zamknęli granicę z Niemcami! Robert Bąkiewicz: "Zwycięstwo w Słubicach"

opublikowano:
videoframe_156336.webp
- Zwycięstwo! - ogłosił współorganizator protestu w Słubicach Robert Bąkiewicz. Uczestnikom manifestacji udało się zablokować przejście graniczne. Ustawili tam zapory. Środowiska patriotyczne demonstrują przeciwko wypychaniu do Polski przez Niemców migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.
Polska

Krzysztof Bosak: Nie uważam, aby KE odegrała jakąkolwiek pozytywną rolę we wzmacnianiu obronności i bezpieczeństwa Europejczyków

opublikowano:
WhatsApp Image 2025-03-14 at 21.26.17.webp
Krzysztof Bosak w programiie Polska Wybiera (fot. wPolsce24)
Krzysztof Bosak był gościem w programie „Polska Wybiera”, gdzie wypowiedział się m.in. na temat ostatniego głosowania ws. rezolucji dotyczącej obronności Europy oraz sporu na granicy polsko-niemieckiej ws. migrantów. Wicemarszałek Sejmu skomentował także obecne sondaże swojego partyjnego kolegi Sławomira Mentzena.
Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.