Gospodarka

Z Niemcami coraz gorzej. Jeżdżą już nawet do Austrii sprzedawać butelki po piwie

opublikowano:
beer-3352434_1280.webp
(Fot.Pixabay)
Coraz więcej Niemców przekracza granicę z Austrią, by zwracać tam butelki i skrzynki po piwie objęte kaucją. Powód? Zwrot jest tam znacznie korzystniejszy niż w ich rodzimym kraju.

Do tej pory Niemcy odwiedzali Austrię głównie po tańsze paliwo. Teraz jednak mają kolejny powód – wyższą kaucję za butelki zwrotne. Niedawno austriacki przemysł piwowarski podniósł stawkę zwrotu za szklane opakowania z 9 do 20 centów. Dla porównania, w Niemczech wynosi ona jedynie 8 centów. Jeszcze większa różnica dotyczy skrzynek na butelki – w Austrii można za nie otrzymać aż 3 euro, co stanowi dwukrotność niemieckiej stawki.

Sytuacja ta powoduje, że Niemcy masowo przywożą do Austrii butelki i skrzynki, ponieważ nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy opakowania zostały kupione na miejscu, czy też przywiezione zza granicy. Problem najbardziej dotyka browary, które sprzedają swoje piwo w obu krajach.

W pierwszych dniach po zmianie wysokości kaucji skala zjawiska była wręcz katastrofalna mówi Christian Thiel z browaru Schoenramer w Petting, położonego zaledwie 13 kilometrów od granicy. Zdarzało się, że pod mały sklep z napojami podjeżdżano przyczepą załadowaną nawet pięćdziesięcioma skrzynkami dodaje.

Austriackie Stowarzyszenie Browarów postuluje wprowadzenie nowych regulacji, które pozwalałyby sprzedawcom odmawiać przyjmowania hurtowych ilości butelek i skrzynek, a akceptować jedynie ilość odpowiadającą zwykłemu spożyciu gospodarstwa domowego. Ponadto handlowcy powinni mieć prawo do odrzucania opakowań po produktach, których nie mają w swojej ofercie.

Każdego roku około 6 proc. butelek po piwie trafia do śmieci, choć każdą z nich można wykorzystać nawet 40 razy. Jeżeli zostaną wprowadzone ograniczenie w systemie kaucyjnym to z pewnością procent niewykorzystywanych ponownie butelek znacznie wzrośnie.

źr. wPolsce24 za PAP

Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.
Polska

Smutny rechot historii. Zapłacimy Niemcom miliony za sprzęt wojskowy

opublikowano:
1974303_5.webp
Zapłacimy Niemcom, za sprzęt wojskowy (fot. w Polsce24)
Po pół roku bezbarwnej i całkowicie biernej prezydencji Polski w Unii Europejskiej, rzecznik rządu, Adam Szłapka, ogłosił jej sukcesem program SAFE. Projekt, który de facto tworzy monopol niemieckich i francuskich firm zbrojeniowych kosztem reszty Europy, w tym Polski.