Gospodarka

Koniec głodówki w kopalni Bogdanka. Protestującym obiecano rozmowy

opublikowano:
niemiec ok.webp
Strajk głodowy rozpoczął Jarosław Niemiec (z prawej) (fot. wPolsce24)
Zakończyła się głodówka górników w kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie. Protestujący przerwali swoją akcję, ponieważ został wyznaczony termin rozmów o przyszłości ich zakładu - a o to zabiegali.

Protest głodowy rozpoczął 16 stycznia Jarosław Niemiec, przewodniczący zakładowych struktur związku zawodowego "Przeróbka". To jeden z czterech związków zawodowych działających w lubelskiej kopalni. Przed dwoma dniami do Niemca dołączyły trzy kolejne osoby.

Osiągnęliśmy to, co chcieliśmy – powiedział w piątek PAP Jarosław Niemiec.

Jego zdaniem protest osiągnął zamierzony skutek. Nie wykluczył jednak wznowienia głodówki w przyszłości, gdyby rozmowy nie przyniosły efektów.  Termin rozmów wyznaczono na 11 lutego. Mają w nich uczestniczyć przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz zarząd grupy kapitałowej Enea.

Jarosław Niemiec rozpoczął głodówkę w proteście przeciwko Zielonemu Ładowi i wymuszonemu przezeń procesowi wygaszania kopalni.

Związkowcy obawiają się o swoją przyszłość, bo - ich zakład - według większościowego udziałowca, tj. spółki Enea, ma być systematycznie wygaszany w ramach "wprowadzenia i rozwoju technologii niskoemisyjnych".

O tym, że Bogdanka będzie wydobywać coraz mniej węgla, mówią plany grupy Enea. Na ten rok zaplanowano produkcję w wysokości 8 mln ton, za pięć lat może to być 4,5 mln ton.

Zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka od początku nazywał protest niezgodnym z prawem i wzywał do jego zakończenia. Formalnie akcja nie była strajkiem, związkowcy prowadzili ją w czasie swoich urlopów.

źr. wPolsce24 za RMF FM/PAP

 

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.