Samorządowcy napisali list do premiera: zamykanie elektrowni węglowych oznacza zwolnienia tysięcy osób i problemy z dostawą ciepła
Prezydent Jaworzna Paweł Silbert, wiceprezydenci: Opola - Małgorzata Stelnicka, Ostrołęki - Stanisław Kubeł, Rybnika - Janusz Koper, oraz burmistrzowie: Gryfina - Mieczysław Sawaryn, Kozienic - Mariusz Prawda, Łazisk Górnych - Aleksander Wyra, Połańca - Jacek Nowak, a także Trzebini - Jarosław Okoczuk. Wystosowali pismo do Tuska i jego ministrów, w którym przedstawili swoje obawy w związku z planami rządu dotyczącymi radyklanego przyspieszenia "dekarbonizacji".
Ogromne zaniepokojenie
Z ogromnym zaniepokojeniem zapoznaliśmy się z projektem Krajowego planu na rzecz energii i klimatu, z którego wynika, że tempo odchodzenia od energetyki węglowej będzie znacznie szybsze, niż wynikało to z dotychczas przekazywanych informacji. (…) Elektrownie węglowe są głównymi pracodawcami na terenie naszych gmin, łącznie ze spółkami zależnymi zatrudniają 30 tysięcy osób, tworząc ponad 11 proc. miejsc pracy w naszych gminach, a w niektórych ten udział jest nawet kilkukrotnie wyższy - czytamy w piśmie
Widmo zapaści gospodarczej w regionach
Samorządowcy zwracają uwagę, że odchodzenie od energetyki węglowej będzie skutkować również utratą miejsc pracy w lokalnych firmach, które są dostawcami lub podwykonawcami elektrowni. Oznacza to, że wpływ tego procesu na lokalny rynek będzie jeszcze bardziej destrukcyjny.
Szacuje się, że jedno miejsce pracy w energetyce tworzy dodatkowe 3-4 miejsca pracy w jej otoczeniu, stąd według samorządowców proces "dekarbonizacji" może doprowadzić do masowego zubożenia części mieszkańców, a to może skutkować zapaścią gospodarczą w regionie.
Pytanie, czy Polskę stać na dodatkowe osłabianie naszej gospodarki w dobie i tak wielkiego kryzysu, do którego doprowadził gabinet Tuska w niespełna rok swoich rządów? Choć dla większości odpowiedź jest oczywista, to dotychczasowa działalność rządu wskazuje na to, że dobro gospodarcze naszego kraju nie jest jego priorytetem.
Cały list możemy przeczytać TUTAJ
źr. wPolsce24 za RMF