Gospodarka

Francuzi odpuścili. Czy Auchan zniknie z Rosji?

opublikowano:
js-9854 ok.webp
Jeden z hipermarketów Auchan w Warszawie (fot. Julita Szewczyk/Fratria)
Właściciele francuskiej sieci hipermarketów Auchan wycofują się z Rosji. Przez dwa i pół roku, czyli od momentu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, mimo wpisywania ich na „listy hańby” uparcie odmawiali opuszczenia kraju Władimira Putina.

Auchan należy do spółki Stowarzyszenie Rodziny Mulliez (Association Familiale Mulliez). Rodzinna firma wywodząca się z okolic Lille, należy do najbogatszych przedsiębiorców we Francji. Oprócz Auchan jest właścicielem lub współwłaścicielem m. in. sklepów z artykułami sportowymi Decathlon, marketów budowlanych Leroy Merlin czy odzieżowych Orsey.

Ponad 20 lat temu spółka zainwestowała w Rosji, którą uznała za jeden z najbardziej - obok Chin - obiecujących rynków.  W tym czasie Auchan ze swoimi 230 sklepami stał się poważnym graczem na rosyjskim rynku dystrybucji żywności. Wszystko zmieniła inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Francuzi przetrwali 18 pakietów sankcji, które w ciągu tego czasu nakładała na Rosję Unia Europejska. Oficjalnie odmawiali porzucenia swoich rosyjskich biznesów, żeby nie karać miejscowej ludności. 

Wprawdzie już w kwietniu prasę obiegły informacje, że właściciele Auchan sprzedają swoje aktywa w Rosji (miał je kupić 23-letni Rosjanin), ale jak się okazało całkowicie z nich nie zrezygnowali.

Jak się jednak dowiedział dziennik „Le Figaro” teraz sytuacja się zmieniła i wybrano już dwóch potencjalnych nabywców

Wyzwaniem staje się za to rozgrywka z rosyjskimi władzami. Chodzi przede wszystkim o to, żeby uniknąć takich wpadek, jakie stały się udziałem poprzedników, gdy rosyjskie aktywa grup Danone czy Carslberg z dnia na dzień zostały znacjonalizowane.

W 2022 r. i pierwszych 10 miesiącach 2023 r. Rosję opuściło prawie 10 tys. firm z udziałem zagranicznym.

źr. wPolsce24 za "Le Figaro"

 

Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.