Gospodarka

Francuzi odpuścili. Czy Auchan zniknie z Rosji?

opublikowano:
js-9854 ok.webp
Jeden z hipermarketów Auchan w Warszawie (fot. Julita Szewczyk/Fratria)
Właściciele francuskiej sieci hipermarketów Auchan wycofują się z Rosji. Przez dwa i pół roku, czyli od momentu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, mimo wpisywania ich na „listy hańby” uparcie odmawiali opuszczenia kraju Władimira Putina.

Auchan należy do spółki Stowarzyszenie Rodziny Mulliez (Association Familiale Mulliez). Rodzinna firma wywodząca się z okolic Lille, należy do najbogatszych przedsiębiorców we Francji. Oprócz Auchan jest właścicielem lub współwłaścicielem m. in. sklepów z artykułami sportowymi Decathlon, marketów budowlanych Leroy Merlin czy odzieżowych Orsey.

Ponad 20 lat temu spółka zainwestowała w Rosji, którą uznała za jeden z najbardziej - obok Chin - obiecujących rynków.  W tym czasie Auchan ze swoimi 230 sklepami stał się poważnym graczem na rosyjskim rynku dystrybucji żywności. Wszystko zmieniła inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Francuzi przetrwali 18 pakietów sankcji, które w ciągu tego czasu nakładała na Rosję Unia Europejska. Oficjalnie odmawiali porzucenia swoich rosyjskich biznesów, żeby nie karać miejscowej ludności. 

Wprawdzie już w kwietniu prasę obiegły informacje, że właściciele Auchan sprzedają swoje aktywa w Rosji (miał je kupić 23-letni Rosjanin), ale jak się okazało całkowicie z nich nie zrezygnowali.

Jak się jednak dowiedział dziennik „Le Figaro” teraz sytuacja się zmieniła i wybrano już dwóch potencjalnych nabywców

Wyzwaniem staje się za to rozgrywka z rosyjskimi władzami. Chodzi przede wszystkim o to, żeby uniknąć takich wpadek, jakie stały się udziałem poprzedników, gdy rosyjskie aktywa grup Danone czy Carslberg z dnia na dzień zostały znacjonalizowane.

W 2022 r. i pierwszych 10 miesiącach 2023 r. Rosję opuściło prawie 10 tys. firm z udziałem zagranicznym.

źr. wPolsce24 za "Le Figaro"

 

Gospodarka

Gdzie można oddawać plastikowe butelki? System kaucyjny w Polsce

opublikowano:
screenshot-www_youtube_com-2024_10_11-09_22_39.webp
Grzegorz Szafraniec, redaktor Gazety Bankowej i portalu wGospodarce.pl, tłumaczy, jak będzie działał system kaucyjny w Polsce.
Gospodarka

Tysiące Polaków zapłacą większe podatki. Podwyżki sprytnie ukryto

opublikowano:
supermarket-5202138_1280.webp
Inflacja zjada nasze pensje, a Tusk w podatkach zabierze ich podwyżki?
Miało być podniesienie kwoty wolnej od podatków do 60 tys. złotych, będzie podniesienie samych podatków. Chodzi o tzw. ukrytą podwyżkę podatku dochodowego PIT.
Gospodarka

Drastyczny wzrost cen żywności. Podwyżki drenują nasze kieszenie

opublikowano:
2410-25 - graf2.webp
Wzrastają ceny w sklepach (fot. PiS)
Miało być taniej, jest jeszcze drożej. Choć Donald Tusk obiecywał, że wraz z dojściem do władzy powstrzyma wzrost cen jedzenia, na skutek jego decyzji, takich jak zniesienie "zerowego" VAT-u na żywność, ceny podstawowych produktów drastycznie rosną. PiS opublikował specjalny spot, który uderza w rząd
Gospodarka

"Dziura Tuska pustoszy budżet Polski". To odbije się na finansach nas wszystkich

opublikowano:
mid-24a30064.webp
Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak oraz posłowie PiS Mateusz Morawiecki, Zbigniew Kuźmiuk i Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej o dziurze budżetowej (fot. PAP/Albert Zawada)
Mamy do czynienia z największym deficytem budżetowym w historii Polski. Rząd wydaje rekordowe kwoty, jednocześnie tnąc pieniądze na służbę zdrowia, czy strategiczne inwestycje. Wystarczyło kilka miesięcy rządów tej ekipy, by sytuacja państwa drastycznie się pogorszyła.
Gospodarka

Odwet za cła. Pekin zaleca wstrzymanie inwestycji w Europie

opublikowano:
2536534-wafy5372ej-whr.webp
W Tychach składany jest model "elektryka" T03 chińskiej firmy Leapmotor (fot. materiały prasowe Stellantis)
Władze w Pekinie zaleciły chińskim producentom samochodów, aby wstrzymali duże inwestycje w tych krajach europejskich, których rządy poparły nałożenie dodatkowych ceł na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach. Wśród takich właśnie krajów jest Polska.
Gospodarka

Od 1 listopada ruszają "wakacje składkowe". A miał być dobrowolny ZUS

opublikowano:
01MK9_zus_2021_ff_DSC05167.webp
Miał być dobrowolny ZUS, są jednomiesięczne wakacje (fot. Fratria)
Miał być szumnie zapowiadany dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, jest proteza. Od 1 listopada mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o tzw. urlop od płacenia składek. Sztandarowy projekt Trzeciej Drogi został znacząco okrojony. Mimo to minister rozwoju i technologii, przekonuje, że dotrzymano wyborczej obietnicy.