Świat

Szef ONZ na szczycie BRICS u Putina. Organizacje międzynarodowe, czyli mieszanka hipokryzji z iluzją

opublikowano:
mid-epa11676616.webp
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres witany z honorami "chlebem i solą" na lotnisku w Kazaniu (fot.PAP/EPA/Alexey Filippov)
Odbywający się w Kazaniu szczyt BRICS, obnażył iluzję międzynarodowej izolacji Rosji, do której Zachód próbuje doprowadzić od czasu inwazji na Ukrainę.

Kraje zachodnie, w tym Wielka Brytania i USA, wspierały Ukrainę, dostarczając jej broń i nakładając na Moskwę sankcje. Robiły to w nadziei na osłabienie rosyjskiej gospodarki i międzynarodową izolację Władimira Putina. Jednak w Kazaniu zebrali się przywódcy około 20 krajów, co sugeruje, że Rosja wciąż ma liczne wpływy na arenie międzynarodowej, zwłaszcza wśród państw BRICS, które stanowią około połowy światowej populacji i znaczną część globalnej gospodarki​.

net-epa11677000.webp
Szczyt BRICS w Kazaniu podczas obrad (fot.PAP/EPA/Alexei Danichev)

 

Najbardziej kontrowersyjną kwestią było zaproszenie na szczyt sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, który to zaproszenie przyjął. Jego udział spotkał się z ostrą krytyką, zwłaszcza ze strony Ukrainy, ale także Wielkiej Brytanii, gdyż jego obecność została uznana za wzmocnienie propagandowych narracji Kremla i dowód na to, że Rosja nie jest całkowicie izolowana. Guterres został oskarżony o legitymizowanie reżimu Putina, co podważa starania o międzynarodowe potępienie Rosji za agresję na Ukrainie​.

BRICS, które rozszerza swoje wpływy od ponad dekady, stało się platformą rywalizującą z Grupą najbogatszych państw G7 i zachodnimi systemami finansowymi. Pomimo sankcji, rosyjska gospodarka przetrwała dzięki sprzedaży ropy i gazu do państw nienależących do Zachodu.

Na szczycie w Kazaniu Putin chce pokazać, że w dalszym ciągu stara się budować sojusze z krajami globalnego Południa i kwestionować zachodnią dominację w międzynarodowych instytucjach​.

Co szczególnie bulwersujące na szczycie BRICS w Kazaniu uczestniczyli przywódcy państw, które formalnie uznają jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), takich jak Brazylia czy Egipt. Tymczasem MTK wydał nakaz aresztowania Władimira Putina za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie, co formalnie czyni go zbrodniarzem wojennym. Mimo to, te kraje nie tylko nie zbojkotowały spotkania, ale wręcz otwarcie współpracują z Rosją, co pokazuje, jak złudne stały się mechanizmy międzynarodowego prawa i organizacji takich jak MTK. To kolejny przykład na to, że sankcje i izolacja, które miały osłabić reżim Putina, tracą na znaczeniu, gdy liczne państwa ignorują postanowienia instytucji, które kiedyś miały stanowić fundamenty globalnego porządku​.

BRICS to skrót od nazw pięciu państw członkowskich: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki (South Africa). Organizacja ta powstała jako nieformalna grupa państw rozwijających się, której celem jest promowanie wielobiegunowego ładu światowego, alternatywnego wobec Zachodu, zwłaszcza w strukturach gospodarczych i politycznych, takich jak G7, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) czy Bank Światowy.

Co to jest BRICS?

BRICS reprezentuje około połowę światowej populacji i blisko 30 proc. globalnego PKB. Od czasu swojego powstania, organizacja stara się zintensyfikować współpracę w takich dziedzinach jak handel, inwestycje, finanse i technologie.

Grupa ta jest postrzegana jako przeciwwaga dla zachodniej hegemonii, zarówno w kwestiach gospodarczych, jak i politycznych, a w ostatnich latach zyskała na znaczeniu dzięki rozszerzaniu swojej działalności i liczby członków o takie kraje jak Iran czy Egipt. Ważnym aspektem jest również dążenie BRICS do zmniejszenia zależności od dolara amerykańskiego poprzez rozwijanie alternatywnych systemów rozliczeń międzynarodowych​.

Zirytowana brakiem postępów w procesie przystąpienia do Unii Europejskiej Turcja także złożyła akces do organizacji, będąc jednocześnie krajem należącym do NATO.

żr. wPolsce24 za The Telegraph

 

Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.