Gospodarka

Duży bank działający w Polsce zmienia właściciela. Rząd Tuska pokpił sprawę

opublikowano:
1924659_3.webp
Hiszpanie sprzedają Santander, a rząd nic nie zrobił, by go kupić (fot. wPolsce24)
Hiszpańska grupa potwierdziła sprzedaż Santander Bank Polska austriackiemu Erste Gruppe. Finalizacja transakcji spodziewana jest pod koniec 2025 roku. Polski rząd zupełnie pokpił sprawę.

W myśl umowy Erste Group przejmie przede wszystkim 45 proc. walorów Santander Bank Polska za 6,8 mld euro. Poza tym do grupy trafią również 50 proc. akcji Santander Tefi za 0,2 mld euro. Hiszpanie w Polsce jednak mogą zostać i planują nabyć pakiet 60 proc. akcji Santander Consumer Banku Erste. Oczekuje, że przejęcie zostanie sfinalizowane pod koniec 2025 roku.

Zgodnie z raportem banku, na koniec 2024 roku, pod względem wielkości aktywów ogółem, Grupa Santander Bank Polska była trzecią w Polsce po PKO-BP i PKO. W tej sprawie pojawia się już konstruktywna krytyka ekspertów. 

- W Polsce można bez mrugnięciem oka sprzedać połowę jednego z największych banków komercyjnych. Bez debaty publicznej, bez analiz skutków, bez reakcji rządu. Bo przecież banki to w tym kraju nie są już strategiczne. Można je oddawać obcym, jakby chodziło o paczkę ciastek. Za to TVN i Polsat, media rozrywkowe, urastają się do rangi fundamentów państwa. Ich przejęcie to rzekomo koniec demokracji i niepodległości, bo podobno Polska rozsypie się jak beczka z przerdzewiałymi obręczami, jeśli zmieni się właścicieli telewizji śniadaniowej - napisał menadżer branży energetycznej i ekonomista Paweł Strączyński.

Podobnego zdania jest redaktor naczelny tygodnika "Sieci" i telewizji wPolsce24 Jacek Karnowski

- Była szansa, mogliśmy kupić wielki bank, ale niestety, po co Polakom? Niestety, widać jak hucpiarski charakter ma ta władza. Zauważmy, ledwie kilkadziesiąt godzin temu premier Donald Tusk stwierdził, że on jest nacjonalistą gospodarczym. Nie ma w tym nic złego, będzie nacjonalizował. I taka okazja, która przecież nie trafia się co chwilę, bo przejęcia właścicielskie w bankach to jest relatywna rzadkość, przeszła nam koło nosa, a mogliśmy rzeczywiście znacząco podnieść poziom polskiego kapitału w sektorze bankowym, co w tych niestabilnych czasach ma fundamentalne znaczenie. Ponieważ, jeżeli przychodzą kryzysy, to banki zagraniczne pierwsze co robią, to wstrzymują operacje w tych peryferyjnych rynkach, na których są inwestorem zewnętrznym, żeby chronić swój macierzysty rynek. Wielka szkoda - podsumował Jacek Karnowski.

źr. wPolsce24

Polska

To Giertych nagrywał Tuska? Szokująca teoria byłego ministra

opublikowano:
1965267_4.webp
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda na antenie telewizji wPolsce24 zasugerował, że to sam Roman Giertych nagrywał Donalda Tuska podczas prywatnej rozmowy.
Polska

Roman Giertych przyznał się do złamania prawa? "Dałem Staszkowi moje podpisy". Jest zawiadomienie do prokuratury

opublikowano:
przestepstwo.webp
Roman Giertych popełnił przestępstwo? (fot. wPolsce24, x.com)
Już nie tylko pogarda dla wyborców, ale też wyraźne lekceważenie prawa. Jak wynika z kolejnych fragmentów rozmów między Donaldem Tuskiem a Romanem Giertychem, obecny poseł PO miał w 2019 roku przekazać swojemu - dziś już partyjnemu - koledze, Stanisławowi Gawłowskiemu zebrane przez siebie i "na siebie" podpisy wyborców, które umożliwiają rejestrację kandydata.
Polska

W co gra Tusk? Dziwna wypowiedź premiera o Nawrockim. Wcześniej nerwowo się kręcił na krześle

opublikowano:
mid-25618339.webp
Donald Tusk przyznał, że Nawrocki jest prezydentem (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Donald Tusk wziął dzisiaj udział w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W spotkaniu uczestniczył też przyszły prezydent Karol Nawrocki. Po posiedzeniu Tusk ocenił relacje, jakie mają go łączyć z prezydentem-elektem.
Polska

"Prezydencja widmo" - jaki jest największy sukces polskiego przewodnictwa w UE? Rząd częstował jabłkami

opublikowano:
videoframe_114873.webp
Z końcem czerwca kończy się polska prezydencja w Unii Europejskiej. Z tej okazji Wiadomości wPolsce24 przypomniały zapowiedzi premiera Donalda Tuska, gdy się zaczynała pół roku temu. A podsumowanie? No cóż, nie bardzo jest co podsumowywać.
Polska

Niesamowite, jak Tusk zmarnował pół roku

opublikowano:
1974320_5.webp
Tusk nie zrobił podczas prezydencji nic, by zatrzymać napływ migrantów i wycofać się z paktu migracyjnego (fot. wPolsce24)
Pół roku polskiej prezydencji w Unii Europejskiej właśnie dobiega końca. Co na tym zyskaliśmy? Wygląda na to, że przede wszystkim nielegalnych imigrantów. Czas, który mógł zostać poświęcony na sprzeciw wobec np. paktu migracyjnego został zmarnowany, choć premier Donald Tusk twierdzi, że jest inaczej.
Polska

Donald Tusk nie wierzy, że Polskę zalewają imigranci z Niemiec i grozi Bąkiewiczowi

opublikowano:
mid-25630087 ok.webp
PAP/Przemysław Piątkowski
To nieprawda, że Polska jest zalewana przez nielegalnych imigrantów ze strony zachodniej – mówił szef polskiego rządu, odpowiadając na pytanie dziennikarza telewizji wPolsce24 o sytuację na granicy polsko-niemieckiej. I pogroził aktywistom z Ruchu Obrony Granic: Zrobimy z tym porządek.