Gospodarka

Amerykańska lekcja dla ministra Domańskiego. Szef banku centralnego jest nietykalny!

opublikowano:
mid-epa12032186 2025-04-17_19.49.49.webp
Scott Bessent, sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych. Choć jest członkiem administracji Donalda Trumpa nie boi się przeciwstawić prezydentowi, gdy wymaga tego interes państwa. Tym właśnie różni się państwowiec od zwykłego partyjniaka (Fot. PAP/EPA/JUAN IGNACIO RONCORONI)
W USA nawet minister finansów mianowany przez Donalda Trumpa potrafi powiedzieć swojemu prezydentowi "stop", gdy zagrożona jest stabilność rynków finansowych. W Polsce – niestety – taki scenariusz pozostaje w sferze marzeń.

Jak donosi portal Politico, Scott Bessent, szef amerykańskiego Departamentu Skarbu, miał właśnie ostrzec Biały Dom, że jakiekolwiek próby zwolnienia prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella mogłyby wywołać poważną destabilizację na rynkach finansowych. I to mimo że sam Bessent został powołany na to stanowisko przez Donalda Trumpa – tego samego, który w mediach społecznościowych ostro atakuje Powella, zarzucając mu m.in. zbyt powolne reakcje i opór przed obniżkami stóp procentowych.

Tymczasem w Polsce…

Kiedy premier Donald Tusk zapowiedział, że wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego jest już gotowy i zostanie niebawem złożony, oczekiwano przynajmniej komentarza ze strony ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Nie tylko jako członka rządu, ale przede wszystkim jako ekonomisty. Jednak szef resortu ograniczył się do stwierdzenia, że „minister finansów nie powinien wdawać się w konflikt z NBP” i że „interes narodowy wymaga współpracy”.

Problem w tym, że milczenie w takiej sytuacji nie jest neutralne. To ciche przyzwolenie na podważanie niezależności banku centralnego, która – wbrew politycznym emocjom – stanowi fundament stabilności gospodarki. Co gorsza, to milczenie ze strony kogoś, kto przecież doskonale wie, że ingerencja w niezależność NBP byłaby fatalnym sygnałem dla rynków, inwestorów i agencji ratingowych.

Scott Bessent, choć lojalny wobec Trumpa, wybrał lojalność wobec rynku i instytucji. Andrzej Domański – choć wykształcony ekonomista – wybrał lojalność wobec partii.

Niestety jednak gospodarką nie da się rządzić według logiki klubowej lojalności. Zwłaszcza wtedy, gdy stawką jest wiarygodność państwa.

źr. wPolsce24 za PAP

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.