Galerie i centra handlowe mają już szczyt świetności za sobą. Coraz mniej Polaków je odwiedza
Średni czas pobytu konsumentów w obiektach handlowych skrócił się o ponad pięć minut, a długość pojedynczej wizyty zmalała o 18 sekund. Jak wskazują dane firmy Proxi.cloud, które szeroko omawia portal Investmap, tego typu spadki dotknęły wszystkie województwa. Najmniejszy ubytek ruchu odnotowano w województwie świętokrzyskim (4,7 proc.), mazowieckim (5,5 proc.) oraz opolskim (8,4 proc.). Największe spadki zarejestrowano zaś w województwach podkarpackim (21,3 proc.), warmińsko-mazurskim (20,5 proc.) oraz podlaskim (18,1 proc.).
– Spadki ruchu mogą wywierać znaczący wpływ na sektor handlowy. Przyczyny tego trendu można upatrywać w spowolnieniu gospodarczym, a także w zmianach w preferencjach zakupowych Polaków, którzy coraz częściej wybierają zakupy online – wyjaśnia Mateusz Nowak, ekspert Proxi.cloud, cytowany przez Investmap. Dodatkowym czynnikiem mogą być coraz lepiej zaopatrzone sieci dyskontowe oraz wielkopowierzchniowe sklepy spożywcze.
Piłkarskie emocje a chwilowy wzrost ruchu
Interesującą obserwacją z raportu Proxi.cloud było chwilowe zwiększenie liczby odwiedzających w galeriach handlowych w czerwcu tego roku. Powodem była obecność reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Mecze rozgrywane od połowy czerwca przyciągnęły do galerii o 5,9 proc. więcej klientów niż w analogicznym okresie 2023 roku.
W trzecim kwartale 2024 roku o 9,9 proc. zmniejszyła się liczba unikalnych klientów w galeriach handlowych. Każde województwo zanotowało ujemne wyniki. Najmniejsze spadki widoczne były w województwach mazowieckim (6,1 proc.), opolskim (7,1 proc.) i wielkopolskim (7,4 proc). Natomiast największe ubytki liczby odwiedzających odnotowano na Podkarpaciu i w województwie warmińsko-mazurskim (14,4 proc.) oraz w świętokrzyskim (13,5 proc.).
– Taki spadek liczby unikalnych klientów może stanowić problem dla galerii, ponieważ część konsumentów przenosi zakupy do przestrzeni online, ograniczając swoje wizyty w obiektach stacjonarnych – komentuje Nowak.
Zmiany w czasie spędzanym w galeriach
Z badania wynika, że średni czas pojedynczej wizyty w galeriach zmalał o 18 sekund, a łączny czas spędzany przez konsumentów w centrach handlowych zmniejszył się o ponad pięć minut. W świętokrzyskim i mazowieckim wzrosła nieznacznie częstotliwość wizyt (z 2,63 do 2,89 oraz z 3,33 do 3,35 wizyt miesięcznie), co pokazuje, że zmiany w zachowaniach zakupowych mogą różnić się w zależności od regionu.
Eksperci z Proxi.cloud zwracają uwagę, że przyszłość centrów handlowych będzie zależeć od kondycji ekonomicznej społeczeństwa. Jeżeli sytuacja gospodarcza się poprawi, można oczekiwać mniejszych spadków liczby odwiedzających w kolejnych miesiącach.
Metodologia badania
Analiza Proxi.cloud obejmuje dane z trzeciego kwartału 2024 roku, porównane z analogicznym okresem roku ubiegłego. Wyniki wyłączają święta i niedziele niehandlowe. Zbadano zachowania ponad 1,5 miliona unikalnych klientów w 710 lokalizacjach handlowych w całym kraju, uwzględniając zarówno czas wizyt, jak i unikalne wejścia rejestrowane za pomocą geofencingu, czyli tzw. wirtualnego ogrodzenia, dzięki któremu można poddać badaniu konkretną powierzchnię.
źr. wPolsce24 za Investmap.pl