Zdrowie

Pośpimy godzinę krócej. Kiedy zmiana czasu?

opublikowano:
AWIK_ulica_3092023_17.webp
Już w przyszłym tygodniu będziemy spać godzinę krócej. (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
To jeden z najgorszych dni dla milionów Polaków. Już w następny weekend, z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca, czeka nas zmiana czasu. W teorii ma zapewnić ograniczenie zużycia energii i "wydłużyć dzień", w praktyce powoduje problemy w transporcie i prowadzi do rozregulowania organizmu.

Od kilkunastu lat politycy różnych opcji politycznych na różnych szczeblach (zarówno w Polsce jak i w UE) zapowiadają, że już wkrótce podejmą działania, które mają zlikwidować zmianę czasu. Na naszym podwórku najgłośniej mówili o tym działacze PSL-u, ale mimo tego, że w ciągu ostatnich 20 lat, już po raz trzeci są u władzy, w temacie rezygnacji ze zmian czasu niewiele się zmieniło. Politycy mówią o konieczności dogadania się na unijnych szczeblach, a tam wciąż głosy są podzielone. 

Jak wynika ze wszystkich przeprowadzanych w ostatnich latach badań, większość Polaków opowiada się za wprowadzeniem na stałe czasu letniego. Choć teoretycznie to czas zimowy sprawia, że "zyskujemy godzinę snu", większość z nas oddałaby tę chwilową bonifikatę w zamian za uniknięcie wiosennego "przejścia", które na kilka dni rozstraja nasz organizm.  Naukowcy udowodnili niedawno, że to właśnie po zmianie czasu zwiększa się liczba wypadków drogowych spowodowanych niewyspaniem. Jesteśmy też mniej wydajni w pracy. 

Przypomnijmy, że dwa systemy czasowe wprowadzili Niemcy. Miało to miejsce 30 kwietnia 1916 roku i wynikało z konieczności oszczędzania energii w czasie I wojny światowej. Dziś, gdy nasz dobowy rytm jest inny niż 100 lat temu, efektywność tego typu rozwiązań jest wątpliwa. 

źr. wPolsce24 

Partnerem artykułu jest FUNDACJA IM. FRANCISZKA STEFCZYKA.

Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

Ile naprawdę zarabiają lekarze w Polsce? Padają kwoty, które mogą szokować

opublikowano:
AS_DSC08761_20200115.webp
Lekarze zarabiają po 100, 200 a nawet 300 tysięcy złotych miesięcznie (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
200 tysięcy złotych miesięcznie – tyle spokojnie może zarobić miesięcznie lekarz na kontrakcie w polskim szpitalu. Zyski mają także szpitale, i to nie tylko te prywatne. Jest jeden warunek: trzeba dobrze rozgryźć system finansowania świadczeń przez NFZ.
Polska

Wolicie dłużej spać czy dłuższy dzień? Tej nocy znów zmiana czasu

opublikowano:
monument-92861_1280.webp
(Fot. Pixabay)
​Zmiana czasu z zimowego na letni, choć dla wielu z nas stała się rutyną, jednak jego wpływ na różne sfery życia jest złożony i niejednoznaczny.​ Dziś w nocy, gdy zegary wskażą godzinę drugą, tak naprawdę będzie już trzecia.
Zdrowie

Już nie kupimy leków w sklepie i na stacji benzynowej? Rząd szykuje duże zmiany w przepisach

opublikowano:
anxieties-342466_1280.webp
Szykują się zmiany w przepisach dotyczących sprzedaży leków poza aptekami (Fot. Pixabay)
Leki bez recepty kupimy tylko w aptekach? To możliwe. Rząd planuje zmianę przepisów, która ma iść właśnie w takim kierunku. Będą też dodatkowe obostrzenia dotyczące reklamowania medykamentów.