Zdrowie

Zabiorą czekoladę? Dlaczego krwiodawcy apelują o zmianę ekwiwalentu energetycznego?

opublikowano:
chocolate-1277002_1280.webp
Podobno czekolada już znudziła się krwiodawcom. Tylko czy wszystkim? (Fot. Pixabay)
Tradycja wręczania czekolad honorowym krwiodawcom może wkrótce przejść do historii. Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęły dwie petycje od krwiodawców - postulują zmiany w zestawach tzw. posiłków regeneracyjnych przysługujących im po oddaniu krwi. Obecnie obowiązujące rozwiązania są krytykowane zarówno ze względu na jakość produktów, jak i ich wpływ na zdrowie.

Oddanie krwi to nie tylko piękny gest, to też obciążenie dla organizmu. W zamian za swoją pomoc, honorowy dawca krwi otrzymuje tzw. posiłek regeneracyjny – dziś najczęściej w postaci ośmiu tabliczek czekolady. Ale czy ten słodki "ekwiwalent energetyczny" rzeczywiście wspiera regenerację organizmu po donacji?

Coraz więcej głosów – zarówno ze strony dawców, jak i środowisk medycznych – wskazuje, że obecna forma posiłku jest przestarzała i niedostosowana do rzeczywistych potrzeb fizjologicznych. Co ważne, pojawiły się już konkretne petycje w tej sprawie, które postulują wprowadzenie zmian.

Co dzieje się z organizmem po oddaniu krwi?

Jak informują autorzy petycji jednorazowa donacja 450 ml krwi pełnej oznacza, że organizm traci m.in.:
ok. 250–300 mg żelaza,
ok. 50 g białka osoczowego,
witaminy z grupy B (B6, B9, B12),
elektrolity: potas, sód, magnez,
sporą ilość wody ustrojowej,
energię.

Dlatego tak ważne jest, by posiłek regeneracyjny uzupełniał nie tylko kalorie, ale również składniki odżywcze niezbędne do odbudowy zasobów organizmu.

Dlaczego czekolada nie wystarcza?

Czekolada – choć smaczna i wysokokaloryczna – zawiera przede wszystkim cukier i tłuszcze nasycone. Brakuje w niej żelaza, witamin z grupy B, elektrolitów i białka. Co więcej, niektórzy dawcy otrzymują także produkty zawierające orzeszki ziemne czy masło orzechowe – a to już ryzyko dla osób z alergiami pokarmowymi, zwłaszcza w stanie chwilowego osłabienia po donacji.

Co postulują dawcy w petycjach?

Pojawiły się już konkretne propozycje nowych, bardziej zróżnicowanych i funkcjonalnych zestawów regeneracyjnych. Oto niektóre z nich.

Produkty uzupełniające żelazo, elektrolity i witaminy:

woda kokosowa – nawodnienie i elektrolity (potas, magnez),
syrop z agawy – naturalne źródło energii,
batony daktylowe / zbożowe / proteinowe,
suszone owoce,
jogurty naturalne lub inne produkty mleczne,
herbata owocowo-ziołowa (witamina C wspierająca wchłanianie żelaza),
pestki dyni / słonecznika – żelazo, cynk, zdrowe tłuszcze.

Autorzy petycji przekonują o zaletach proponowanego modelu, który ma pokrywać realne potrzeby organizmu po donacji, jest uniwersalny i hipoalergiczny, można go wdrażać poprzez przetargi publiczne, daje realne wsparcie zdrowiu publicznemu.

Czego oczekują krwiodawcy?

Autorzy petycji apelują o weryfikację obecnego modelu posiłków, do której miałoby dojść po ogólnopolskich konsultacjach z krwiodawcami, a następnie o wdrożenie nowego modelu regeneracyjnego – zgodnego z wiedzą medyczną i potrzebami społeczeństwa.

Jak przekonują, to nie jest atak na słodycze – to apel o racjonalne podejście do regeneracji. Krwiodawcy zasługują na więcej niż tylko symboliczne tabliczki czekolady. Zasługują na realne wsparcie dla swojego zdrowia.

źr. wPolsce24 za krwiodawcy.org

Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Zdrowie

Zaskakujące badania polskich naukowców. Chodzi o ludzkie mleko

opublikowano:
breastfeeding-2090396_1280.webp
Emocje kobiety mają wpływ na skład kobiecego mleka (fot. Pixabay)
Polscy naukowcy znaleźli odpowiedź na pytanie o to, co można "wyssać z mlekiem matki". Okazuje się, że stare porzekadło ma więcej wspólnego z rzeczywistością, niż moglibyśmy się tego spodziewać.
Zdrowie

Jaka jest różnica między lekarzami a panią z Oleśnicy? Oto niesamowita historia "podwójnych" narodzin z Anglii

opublikowano:
kids-3670089_1280.webp
(Fot. Pixabay)
To historia, która brzmi jak scenariusz filmu, a wydarzyła się naprawdę – i pokazała jakimi możliwościami dysponuje współczesna medycyna. Warunkiem jest to, by życie ludzkie - zarówno matki ale i rozwijającego się w jej łonie dziecka było naprawdę najwyższą wartością dla medyków.