Zdrowie

Popularny przysmak może być groźny dla zdrowia? Sprawdzili dubajską czekoladę

opublikowano:
chocolate-6777136_1280.webp
(fot. ilustracyjna/ pixabay)
Dubajska czekolada robi furorę wśród konsumentów. Okazuje się, że nie wszystkie produkty tego rodzaju są bezpieczne dla zdrowia. Niemiecka fundacja podzieliła się wynikami swojego badania, w którym sprawdzono kilka ekskluzywnych czekolad. Wyniki mogą zaskakiwać.

Oryginalna dubajska czekolada to przysmak z pistacjowym nadzieniem. Charakterystyczne jest jednak to, że ma ono chrupką konsystencję. Pierwsze tego typu słodkości powstały właśnie w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a dziś stały się popularne na całym świecie. Dubajska czekolada uznawana jest za ekskluzywny przysmak, nie tylko ze względu na pochodzenie oryginalnych tabliczek, ale także z powodu wysokiej ceny. Mimo to wielu konsumentów sięga po ten popularny produkt.

Dubajskiej czekoladzie postanowiła przyjrzeć się niemiecka fundacja Stiftung Warentest, która przeanalizowała tabliczki oferowane przez sześciu producentów. Stwierdzono, że żadna z nich nie wyróżniała się jakością ani smakiem.

To jednak nie wszystko, ponieważ w próbkach marki Fex Dessert i Le Damas wykryto niebezpieczne substancje. W tych produktach znaleziono substancje powstające w rafinowanym oleju palmowym uznawane za potencjalnie rakotwórcze. Czekolady zawierały również aflatoksyny, czyli toksyny z pleśni występujące w pistacjach. Według ekspertów one również są niebezpieczne dla zdrowia.

Okazuje się, że nie tylko sama czekolada budzi wątpliwości. Fundacja ma zastrzeżenia także do opakowań. Cztery z sześciu testowanych produktów nie spełniały norm dotyczących oznakowania, a problemem były choćby niekompletne lub błędne nazwy składników. Dodatkowo na opakowaniach nie było informacji dla osób z alergiami. 

źr. wPolsce24 za polsatnews.pl

Partnerem artykułu jest FUNDACJA IM. FRANCISZKA STEFCZYKA

Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Zdrowie

Ojciec walczył o życie córki. Podadzą jej śmiertelny zastrzyk, bo cierpi na autyzm!

opublikowano:
hospital-834157_1280.webp
Cierpiąca na autyzm kobieta złożyła wniosek o eutanazję. Został on zaakceptowany (Fot. ilustracyjne, Pixabay)
28-letnia kobieta zostanie uśmiercona w ramach procedury „wspomaganego samobójstwa”, choć nie ma żadnej choroby somatycznej i mogłaby żyć jeszcze długie dekady. Na eutanazję zgodzili się lekarze – jeden z nich potrzebował na to mniej niż 24 godziny.
Zdrowie

W maju zabraknie w aptekach ważnych leków. "To wina złego planowania ze strony rządu"

opublikowano:
AWIK_apteka_23032021_01.webp
W Polsce zabraknie leków (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Co rząd zrobił w sprawie bezpieczeństw lekowego, że kolejny raz grożą nam braki w aptekach? Jak poinformowało w specjalnym komunikacie Ministerstwo Zdrowia już w maju może zabraknąć medykamentów. Na liście znalazło się 276 produktów leczniczych. Podobnie było w lutym, kiedy zabrakło leków na grypę.