Zdrowie

Jaka jest różnica między lekarzami a panią z Oleśnicy? Oto niesamowita historia "podwójnych" narodzin z Anglii

opublikowano:
kids-3670089_1280.webp
(Fot. Pixabay)
To historia, która brzmi jak scenariusz filmu, a wydarzyła się naprawdę – i pokazała jakimi możliwościami dysponuje współczesna medycyna. Warunkiem jest to, by życie ludzkie - zarówno matki ale i rozwijającego się w jej łonie dziecka było naprawdę najwyższą wartością dla medyków.

32-letnia Lucy musiała w czasie ciąży przejść wyjątkowo ryzykowną operację z powodu nowotworu jajnika. Aby uratować jej życie, lekarze zdecydowali się na niemal niewyobrażalny krok: wyjęli z kobiety macicę z rozwijającym się dzieckiem, a po kilku godzinach... włożyli ją z powrotem.

Lucy dowiedziała się, że jest w ciąży latem ubiegłego roku. Podczas rutynowego badania USG w 12. tygodniu lekarze zauważyli coś niepokojącego. Szczegółowa diagnostyka potwierdziła obecność guza na jajniku. Zespół specjalistów z szpitala w Oksfordzie stanął przed dramatycznym dylematem: operować już teraz, ryzykując życie dziecka, czy czekać, narażając życie matki?

Lucy zdecydowała się na operację

W 20. tygodniu ciąży lekarze przeprowadzili zabieg, który graniczył z cudem. Usunęli macicę z nienarodzonym dzieckiem w środku – cały czas dbając o to, by narząd pozostał odpowiednio ukrwiony i ogrzany. Przez kilka godzin trzymało go w dłoniach dwóch lekarzy, co 20 minut zmieniając specjalny sterylny opatrunek utrzymujący właściwą temperaturę. Po usunięciu nowotworu macica została wszczepiona z powrotem.

Trzy miesiące później, w styczniu, mały Rafferty Isaac przyszedł na świat po raz drugi – tym razem już tradycyjnie, na sali porodowej. Był całkowicie zdrowy, ważył 2,9 kilograma.

"Ani przez chwilę nie zwątpiłam, że jesteśmy w dobrych rękach" – powiedziała Lucy, która wiosną wróciła do szpitala, by osobiście podziękować zespołowi lekarzy.

Operację prowadził doktor Soleymani Majd wraz z 15-osobowym zespołem. Jak sam przyznał, choć podobny zabieg wykonywał już trzykrotnie, ten był zdecydowanie najtrudniejszy – bo nowotwór zdążył się już rozprzestrzenić poza jajnik.

Media społecznościowe

Każdego roku w Wielkiej Brytanii nowotwór jajnika diagnozowany jest u około 7 tysięcy kobiet, z czego aż dwie trzecie przypadków wykrywanych jest zbyt późno. Rocznie na tę chorobę umiera tam około 4 tysiące kobiet.

Dla Lucy i jej męża Adama – który sam w 2022 roku przeszedł przeszczep nerki – ten podwójny cud narodzin był najpiękniejszym zakończeniem trudnej drogi. – "Trzymać Rafferty’ego w ramionach po wszystkim, co przeszliśmy, to była najwspanialsza chwila naszego życia" – powiedział szczęśliwy tata.

źr. wPolsce24 za lidovky.cz

Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Świat

Idzie nowe. Lewicowy premier przyznał, że mężczyzna nie może zostać kobietą

opublikowano:
mid-epa12046593.webp
Długo unikał komentarzy w tej sprawie (fot. PAP/EPA/NEIL HALL / POOL)
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer skomentował w końcu wyrok Sądu Najwyższego, który stwierdził, że kobietami są wyłącznie biologiczne kobiety. Przyznał, że orzeczenie go cieszy, chociaż sam wcześniej popierał gender.
Zdrowie

Zaskakujące badania polskich naukowców. Chodzi o ludzkie mleko

opublikowano:
breastfeeding-2090396_1280.webp
Emocje kobiety mają wpływ na skład kobiecego mleka (fot. Pixabay)
Polscy naukowcy znaleźli odpowiedź na pytanie o to, co można "wyssać z mlekiem matki". Okazuje się, że stare porzekadło ma więcej wspólnego z rzeczywistością, niż moglibyśmy się tego spodziewać.