Świat

Zdjęcie, które zachwyciło NASA. Jego autorką jest Polka

opublikowano:
camera-6201821_1280 ok.webp
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)
Fotografia, której autorką jest Marzena Rogozińska, została uznana przez amerykańska agencję kosmiczną NASA za zdjęcie dnia. Otrzymała tytuł APOD NASA (Astronomy Picture of the Day) 20 maja. Kadr, który zrobił wrażenie na ekspertach, powstał na Hawajach i przedstawia centralną część Drogi Mlecznej.

- To dla mnie ogromna radość i jeszcze większa motywacja do dalszego działania - powiedziała PAP Marzena Rogozińska. Nagrodzone zdjęcie zrobiła pod koniec lutego na Mauna Kea na Hawajach – "jednym z najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nocnego nieba".

Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane pod koniec lutego na Mauna Kea na Hawajach – „jednym z najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nocnego nieba”

"To tam, na wysokości 4207 m n.p.m., znajduje się kompleks 13 potężnych teleskopów, znany jako Mauna Kea Observatories. Moje zdjęcie powstało u stóp University of Hawaii 2.2-Meter Telescope. Przedstawia centralną część Drogi Mlecznej oraz obszar Rho Ophiuchi – region pełen mgławic refleksyjnych, ciemnych obłoków pyłu i intensywnej emisji H-alfa (światło H-alfa jest emitowane przez atomy wodoru, gdy elektrony pochłaniają energię i wznoszą się na wyższy poziom energetyczny lub orbitę -" - opisywała na Instagramie.

Od Buska-Zdroju po Mauna Kea – pasja, która prowadzi przez kontynenty

To już drugie zdjęcie autorstwa Marzeny Rogozińskiej, które zostało uhonorowane tytułem APOD NASA. W 2021 r. (14 sierpnia) wyróżniono fotografię przedstawiającą ślad meteoru z roju Perseidów, wykonaną w Busku-Zdroju.

Psycholog z pasją do astrofotografii

Rogozińska na co dzień pracuje jako psycholog i pedagog w Szkole Podstawowej nr 45 oraz w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu.

- Astrofotografia to moja pasja, którą rozwijam od ponad pięciu lat, choć fascynacja kosmosem towarzyszy mi od zawsze. W poszukiwaniu ciemnego nieba i unikalnych zjawisk przemierzam setki kilometrów – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Fotografowałam już Drogę Mleczną z południa Europy, zorzę polarną z dalekiej północy i całkowite zaćmienie Słońca w USA - opowiada w rozmowie z PAP.

Jak powstają takie zdjęcia? Sprzęt i podejście autorki

Do fotografowania wykorzystuje zarówno teleskop – do obiektów głębokiego nieba, jak mgławice i galaktyki, jak i aparat z obiektywami, którym rejestruje szerokie kadry z Drogą Mleczną, kometami, zorzami czy zaćmieniami Słońca na tle malowniczych krajobrazów.

Polacy wśród najlepszych – lista rodzimych autorów APOD NASA

W ostatnich miesiącach tytuł zdjęcia dnia przypadł kilku fotografiom wykonanym przez autorów z Polski; byli to: Marcin Rosadziński (trzykrotnie), Mariusz Durlej, Antoni Zegarski, Marcin Ślipko, Daniel Koszela, Ireneusz Nowak, Włodzimierz Bubak i Wioleta Gorecka.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest APOD NASA?

APOD (Astronomy Picture of the Day) to prestiżowy program prowadzony przez NASA i Michigan Technological University. Codziennie publikowane jest jedno wybrane zdjęcie przedstawiające zjawiska astronomiczne, obiekty kosmiczne lub nocne niebo, opatrzone komentarzem naukowym. To jedno z najbardziej cenionych wyróżnień w świecie astrofotografii.

Jak powstają zdjęcia nocnego nieba?

Astrofotografowie używają specjalistycznego sprzętu – teleskopów lub aparatów z jasnymi obiektywami – oraz technik takich jak długie naświetlanie, prowadzenie gwiazd czy stacking wielu ekspozycji. Kluczowe są także warunki: brak zanieczyszczenia światłem, bezchmurne niebo i odpowiednia pora roku.

Czy każdy może zostać astrofotografem?

Tak, astrofotografia jest dostępna dla każdego, kto ma pasję do nieba i cierpliwość do nauki. Można zacząć od prostych zdjęć nocnego nieba przy użyciu aparatu i statywu. Wraz z doświadczeniem można rozwijać się i korzystać ze specjalistycznego sprzętu, by rejestrować mgławice, komety czy zorze polarne.

źr. wPolsce24 za PAP

 

Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.