Świat

Zdjęcie, które zachwyciło NASA. Jego autorką jest Polka

opublikowano:
camera-6201821_1280 ok.webp
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)
Fotografia, której autorką jest Marzena Rogozińska, została uznana przez amerykańska agencję kosmiczną NASA za zdjęcie dnia. Otrzymała tytuł APOD NASA (Astronomy Picture of the Day) 20 maja. Kadr, który zrobił wrażenie na ekspertach, powstał na Hawajach i przedstawia centralną część Drogi Mlecznej.

- To dla mnie ogromna radość i jeszcze większa motywacja do dalszego działania - powiedziała PAP Marzena Rogozińska. Nagrodzone zdjęcie zrobiła pod koniec lutego na Mauna Kea na Hawajach – "jednym z najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nocnego nieba".

Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane pod koniec lutego na Mauna Kea na Hawajach – „jednym z najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nocnego nieba”

"To tam, na wysokości 4207 m n.p.m., znajduje się kompleks 13 potężnych teleskopów, znany jako Mauna Kea Observatories. Moje zdjęcie powstało u stóp University of Hawaii 2.2-Meter Telescope. Przedstawia centralną część Drogi Mlecznej oraz obszar Rho Ophiuchi – region pełen mgławic refleksyjnych, ciemnych obłoków pyłu i intensywnej emisji H-alfa (światło H-alfa jest emitowane przez atomy wodoru, gdy elektrony pochłaniają energię i wznoszą się na wyższy poziom energetyczny lub orbitę -" - opisywała na Instagramie.

Od Buska-Zdroju po Mauna Kea – pasja, która prowadzi przez kontynenty

To już drugie zdjęcie autorstwa Marzeny Rogozińskiej, które zostało uhonorowane tytułem APOD NASA. W 2021 r. (14 sierpnia) wyróżniono fotografię przedstawiającą ślad meteoru z roju Perseidów, wykonaną w Busku-Zdroju.

Psycholog z pasją do astrofotografii

Rogozińska na co dzień pracuje jako psycholog i pedagog w Szkole Podstawowej nr 45 oraz w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu.

- Astrofotografia to moja pasja, którą rozwijam od ponad pięciu lat, choć fascynacja kosmosem towarzyszy mi od zawsze. W poszukiwaniu ciemnego nieba i unikalnych zjawisk przemierzam setki kilometrów – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Fotografowałam już Drogę Mleczną z południa Europy, zorzę polarną z dalekiej północy i całkowite zaćmienie Słońca w USA - opowiada w rozmowie z PAP.

Jak powstają takie zdjęcia? Sprzęt i podejście autorki

Do fotografowania wykorzystuje zarówno teleskop – do obiektów głębokiego nieba, jak mgławice i galaktyki, jak i aparat z obiektywami, którym rejestruje szerokie kadry z Drogą Mleczną, kometami, zorzami czy zaćmieniami Słońca na tle malowniczych krajobrazów.

Polacy wśród najlepszych – lista rodzimych autorów APOD NASA

W ostatnich miesiącach tytuł zdjęcia dnia przypadł kilku fotografiom wykonanym przez autorów z Polski; byli to: Marcin Rosadziński (trzykrotnie), Mariusz Durlej, Antoni Zegarski, Marcin Ślipko, Daniel Koszela, Ireneusz Nowak, Włodzimierz Bubak i Wioleta Gorecka.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest APOD NASA?

APOD (Astronomy Picture of the Day) to prestiżowy program prowadzony przez NASA i Michigan Technological University. Codziennie publikowane jest jedno wybrane zdjęcie przedstawiające zjawiska astronomiczne, obiekty kosmiczne lub nocne niebo, opatrzone komentarzem naukowym. To jedno z najbardziej cenionych wyróżnień w świecie astrofotografii.

Jak powstają zdjęcia nocnego nieba?

Astrofotografowie używają specjalistycznego sprzętu – teleskopów lub aparatów z jasnymi obiektywami – oraz technik takich jak długie naświetlanie, prowadzenie gwiazd czy stacking wielu ekspozycji. Kluczowe są także warunki: brak zanieczyszczenia światłem, bezchmurne niebo i odpowiednia pora roku.

Czy każdy może zostać astrofotografem?

Tak, astrofotografia jest dostępna dla każdego, kto ma pasję do nieba i cierpliwość do nauki. Można zacząć od prostych zdjęć nocnego nieba przy użyciu aparatu i statywu. Wraz z doświadczeniem można rozwijać się i korzystać ze specjalistycznego sprzętu, by rejestrować mgławice, komety czy zorze polarne.

źr. wPolsce24 za PAP

 

Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.