Świat

Zaskakująca decyzja w Hamburgu. Wielki powrót silników diesla do miejskiej floty

opublikowano:
Hamburg
(fot. ac)
Przez lata Hamburg był stawiany za wzór elektromobilności, jako miasto, które dąży do całkowitego wyeliminowania spalinowych autobusów. Teraz miejski przewoźnik, Hamburger Hochbahn, ogłasza nagły zwrot akcji. Do 2029 roku na ulice miasta wyjedzie nawet 150 nowych pojazdów z silnikami diesla. Skąd ta zmiana kursu?

Decyzja Hamburger Hochbahn wywołała spore poruszenie w niemieckich mediach publicznej. "Die Welt" przypomina, iż od 2020 roku firma kupowała wyłącznie autobusy bezemisyjne, a ambitny plan zakładał, że do początku lat 30. cała flota – licząca około 1100 pojazdów – będzie elektryczna.

Firma oficjalnie informowała o tym we wszystkich przekazach medialnych i całą swoją strategię budowała wokół idei "zielonej energii". Nowy kontrakt na zakup diesli to pierwsza taka sytuacja od lat.

Bezpieczeństwo i „odporność kryzysowa”

Co ciekawe, głównym argumentem, którym przewoźnik uzasadnia swój ruch, jest odporność infrastruktury krytycznej. W dobie niepewności energetycznej i potencjalnych kryzysów, miasto chce mieć pewność, że transport publiczny nie będzie uzależniony wyłącznie od sieci elektrycznej i stacji ładowania.

Diesel, wcześniej kojarzony z przeszłością, ma w tym przypadku zapewnić ciągłość funkcjonowania miasta w sytuacjach awaryjnych. Co równie interesujące, nie bez znaczenia są też koszty: autobus elektryczny jest obecnie około 2,5 raza droższy od swojego spalinowego odpowiednika, a dalsza elektryfikacja wymaga ogromnych dotacji państwowych.

Diesel, ale „zielony”?

Jednocześnie firma tak bardzo obawia się tego, że przez decyzje polityczne może ucierpieć, iż ogłasza, że nowe autobusy nie będą tankowane zwykłym olejem napędowym. Pojazdy mają być przystosowane do paliwa HVO100 (hydrorefinowany olej roślinny). To syntetyczne paliwo produkowane głównie ze zużytych tłuszczów spożywczych i odpadów roślinnych.

Decydenci podkreślają, iż silnik spalinowy na takim paliwie powoduje, że bilans CO2 dla paliwa HVO jest znacznie korzystniejszy niż w przypadku "tradycyjnego" diesla. Przewoźnik przekonuje, że dzięki temu nowe jednostki będą znacznie bardziej przyjazne środowisku niż starsze modele, które są obecnie wycofywane.

Co z ambitnymi celami klimatycznymi?

Czy to koniec marzeń o całkowicie bezemisyjnym Hamburgu? Nie do końca, ale termin realizacji celu stanął pod znakiem zapytania. Obecnie Hochbahn posiada 432 autobusy elektryczne, co stanowi blisko 40% floty i daje miastu pozycję lidera w Niemczech.

Mimo zakupu nowych spalinowców, firma oficjalnie deklaruje, że elektryfikacja pozostaje priorytetem. Jednak przyznaje szczerze: bez stabilnego finansowania i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, całkowite pożegnanie z silnikami spalinowymi może potrwać dłużej, niż pierwotnie zakładano. 

źr. wPolsce24 za "Die Welt"

 

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Świat

Orze jak może? Artysta, który tworzy traktorem i pługiem. A za płótno ma pole

opublikowano:
videoframe_14924
Jego dzieła zawsze fascynują, choć portfolio jest... kontrowersyjne. Włoski artysta krajobrazu Dario Gambarin tworzy za pomocą... traktora z podczepionym pługiem. Tym razem wyorał logo Jubileuszowego Roku 2025, jakie wcześniej zaprezentował Watykan.