Woda na Marsie! Przełomowe odkrycie nowej sondy

Naukowcy od dawna zakładali, że jezioro kraterowe na Marsie było kiedyś zalane wodą. Niedawne analizy sugerują, że na przestrzeni milionów lat, krater przeszedł dwa okresy napełnienia.
Odkrycia dokonano dzięki przebywającemu na Czerwonej Planecie łazikowi Perseverance, który wysłała tam NASA.
To właśnie Perseverance odgrywa kluczową rolę w badaniu krateru. Jego zadaniem jest pobranie próbek gleby i skał, które mogłyby potwierdzić obecność wody w przeszłości. Planowana jest również przyszła misja mająca na celu zwrot tych próbek na Ziemię, która może dostarczyć jeszcze ciekawszych informacji.
Perseverance odkrył w Jeziorze Kraterowym konkretne skały, które wskazują, że kiedyś w tym obszarze istniała woda. Minerały te powstają też na Ziemi w środowiskach o intensywnych opadach i ciepłym klimacie lub w systemach hydrotermalnych, takich jak gorące źródła. Ich obecność na Marsie sugeruje, że obszary te mogły kiedyś nadawać się do życia.
Technologia przyszłości
Nowe odkrycia nie byłyby możliwe, gdyby nie zaawansowana technologia zwaną spektroskopią plazmy indukowanej laserowo. Technika ta umożliwia analizę składu skał na odległość za pomocą impulsów laserowych, co dostarcza cennych informacji na temat składu mineralnego Marsa.
Naukowcy nie mają wątpliwości, że te odkrycia pogłębiają naszą wiedzę zarówno na temat historii Marsa, jak i otwierają nowe możliwości dla przyszłych badań, w tym tych, które mogą odkryć życia na planecie.
źr. wPolsce24 za noviny.sk