Świat

Niesamowite odkrycie kosmicznego teleskopu. Zauważył pierścień Einsteina

opublikowano:
1280px-Euclid_looking_into_the_Universe_ESA24697255.webp
Teleskop dokonał tego odkrycia w doskonale znanej astronomom galaktyce (fot. ESA\Wikipedia)
Teleskopowi Euclid udało się zarejestrować niezwykłe zjawisko. Zobaczył tzw. pierścień Einsteina.

Euclid to kosmiczny teleskop stworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Konsorcjum Euclid. Jego głównym zadaniem jest badanie tego, w jaki sposób formował się wszechświat. W kosmos poleciał 1 lipca 2023 roku i pozostanie tam co najmniej siedem lat. 

Zarejestrował pierścień Einteina 

Tym razem teleskopowi udało się zarejestrować tzw. pierścień Einsteina. Legendarny fizyk przewidział, że masywne obiekty w kosmosie, takie jak galaktyki, zakrzywiają światło. Pierścień Einsteina to zjawisko, w którym galaktyka zakrzywia światło wyemitowane przez inną galaktykę. Jeżeli źródło światła, galaktyka, które je zakrzywia i obserwator znajdą się w idealnych miejscach, to zakrzywione światło przybiera formę okręgu. 

Euclid zarejestrował to zjawisko w pobliskiej – jak na kosmiczne warunki – galaktyce NGC 6505, którą otoczyło światło innej galaktyki, która z naszej perspektywy znajduje się za nią. To piękne, wyjątkowe, ekscytujące i szczęśliwe znalezisko – powiedział astronom Stephen Serjeant. Dodał, że zaobserwowanie pierścienia Einsteina o tak idealnym kształcie jest bardzo rzadkie.

Pomoże zrozumieć jak rozszerza się wszechświat

To zjawisko jest ważne nie tylko z powodów estetycznych. Pierścienie Einsteina umożliwiają naukowcom obliczenie masy galaktyki, która zakrzywia światło, łącznie z tzw. ciemną materią – materią, która nie emituje i nie odbija promieniowania elektromagnetycznego. W tym wypadku naukowcy oszacowali, że ciemna materia stanowi relatywnie niewielkie 11% masy NGC 6505.

Odkrycie sekretów ciemnej materii i ciemnej energii – hipotetycznej na razie energii, która wpływa na rozszerzanie się wszechświata – to główne cele misji Euclid. Naukowcy chcą użyć tego teleskopu, by stworzyć największą trójwymiarową mapę przestrzeni kosmicznej w historii. Liczą, że pozwoli im na wywnioskowanie dystrybucji ciemnej materii i ujawni wpływ ciemnej energii na rozszerzanie się wszechświata.

Teleskop Euclid jest zdolny do zarejestrowania obiektów oddalonych o 10 mld lat świetlnych. NGC 6505 oddalona jest „zaledwie” o ok. 590 mln lat świetlnych, więc nie była dla niego żadnym wyzwaniem. Galaktyka, której światło zakrzywiła, jest oddalona o 4,42 mln lat świetlnych. Pracująca nad tą misją dr Valeria Pettorino zauważyła, że NGC 6505 jest znana astronomom od 1884 roku, ale dotychczas nie zauważono pierścienia Einsteina. Jej zdaniem pokazuje to jak potężnym narzędziem jest Euclid.

źr. wPolsce24 za Guardian 

Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.