Świat

Niesamowite odkrycie kosmicznego teleskopu. Zauważył pierścień Einsteina

opublikowano:
1280px-Euclid_looking_into_the_Universe_ESA24697255.webp
Teleskop dokonał tego odkrycia w doskonale znanej astronomom galaktyce (fot. ESA\Wikipedia)
Teleskopowi Euclid udało się zarejestrować niezwykłe zjawisko. Zobaczył tzw. pierścień Einsteina.

Euclid to kosmiczny teleskop stworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Konsorcjum Euclid. Jego głównym zadaniem jest badanie tego, w jaki sposób formował się wszechświat. W kosmos poleciał 1 lipca 2023 roku i pozostanie tam co najmniej siedem lat. 

Zarejestrował pierścień Einteina 

Tym razem teleskopowi udało się zarejestrować tzw. pierścień Einsteina. Legendarny fizyk przewidział, że masywne obiekty w kosmosie, takie jak galaktyki, zakrzywiają światło. Pierścień Einsteina to zjawisko, w którym galaktyka zakrzywia światło wyemitowane przez inną galaktykę. Jeżeli źródło światła, galaktyka, które je zakrzywia i obserwator znajdą się w idealnych miejscach, to zakrzywione światło przybiera formę okręgu. 

Euclid zarejestrował to zjawisko w pobliskiej – jak na kosmiczne warunki – galaktyce NGC 6505, którą otoczyło światło innej galaktyki, która z naszej perspektywy znajduje się za nią. To piękne, wyjątkowe, ekscytujące i szczęśliwe znalezisko – powiedział astronom Stephen Serjeant. Dodał, że zaobserwowanie pierścienia Einsteina o tak idealnym kształcie jest bardzo rzadkie.

Pomoże zrozumieć jak rozszerza się wszechświat

To zjawisko jest ważne nie tylko z powodów estetycznych. Pierścienie Einsteina umożliwiają naukowcom obliczenie masy galaktyki, która zakrzywia światło, łącznie z tzw. ciemną materią – materią, która nie emituje i nie odbija promieniowania elektromagnetycznego. W tym wypadku naukowcy oszacowali, że ciemna materia stanowi relatywnie niewielkie 11% masy NGC 6505.

Odkrycie sekretów ciemnej materii i ciemnej energii – hipotetycznej na razie energii, która wpływa na rozszerzanie się wszechświata – to główne cele misji Euclid. Naukowcy chcą użyć tego teleskopu, by stworzyć największą trójwymiarową mapę przestrzeni kosmicznej w historii. Liczą, że pozwoli im na wywnioskowanie dystrybucji ciemnej materii i ujawni wpływ ciemnej energii na rozszerzanie się wszechświata.

Teleskop Euclid jest zdolny do zarejestrowania obiektów oddalonych o 10 mld lat świetlnych. NGC 6505 oddalona jest „zaledwie” o ok. 590 mln lat świetlnych, więc nie była dla niego żadnym wyzwaniem. Galaktyka, której światło zakrzywiła, jest oddalona o 4,42 mln lat świetlnych. Pracująca nad tą misją dr Valeria Pettorino zauważyła, że NGC 6505 jest znana astronomom od 1884 roku, ale dotychczas nie zauważono pierścienia Einsteina. Jej zdaniem pokazuje to jak potężnym narzędziem jest Euclid.

źr. wPolsce24 za Guardian 

Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.