Świat

Ważne odkrycie naukowców. Czy na Marsie panowały warunki, w których mogło powstać życie?

opublikowano:
MarsMeteorite-NWA7034-716969main_black_beauty_full.webp
Czarna Piękność jest ważnym źródłem dla naukowców badających historię Marsa (fot. NASA\Wikipedia)
Naukowcy przyjrzeli się ponownie fragmentowi meteorytu, który spadł na Ziemię z Marsa. Odkryli, że na czerwonej planecie niegdyś istniała gorąca woda.

Meteoryt NWA 7034, zwany też Czarną Pięknością, został odnaleziony na Saharze w 2011 roku. Oderwał się od Marsa od 5 do 10 milionów lat temu, gdy planeta zderzyła się innym obiektem. Od lat jest głównym źródłem do badań przeszłości Marsa. 

Zaskakujące odkrycie 

Tym razem naukowcy przyjrzeli się małej próbce tego meteorytu, a konkretniej znajdującemu się w niej ziarnku cyrkonu. Współautor badania, dr Aaron Cavosie, powiedział, że w Czarnej Piękonści jest wiele takich ziarnek minerałów i są one niezwykle cenne dla naukowców, którzy próbują odkryć przeszłość czerwonej planety. Cyrkon jest tutaj szczególnie cenny, bowiem jest bardzo wytrzymały, a do tego zawiera ślady uranu, którego rozpad pozwala łatwo go datować. Cyrkon z tej próbki znajdował się w środku meteorytu, więc nie uległ uszkodzeniu podczas przejścia przez ziemską atmosferę. 

W badanej próbce naukowcy odkryli niecodzienne poziomy żelaza, aluminium i sodu. Te pierwiastki zwykle nie są znajdowane w jego strukturze krystalicznej. Można je jednak znaleźć w cyrkonach pochodzących ze źródeł hydrotermalnych. Zdaniem naukowców sugeruje to, że takie źródła mogły istnieć w skorupie Marsa na wczesnym etapie formowania się tej planety.

Na Marsie dało się żyć? 

Naukowcy zauważają, że źródła geotermalne są zdolne do podtrzymywania życia i mogły być jego początkiem na ziemi. Oznacza to, że na Marsie również mogły dawno temu panować warunki, w których rozwinęło się życieJeśli systemy geotermalne były stabilną cechą na wczesnym Marsie, to może to wskazywać, że warunki, w których mogło istnieć życie, utrzymywały się przez znaczący czas. To jest teraz hipoteza, na którą można odpowiedzieć poprzez zbieranie kolejnych danych z cyrkonów z Marsa – skomentował Cavosie.

źr. wPolsce24 za CNN

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.