Ważne odkrycie naukowców. Czy na Marsie panowały warunki, w których mogło powstać życie?
Meteoryt NWA 7034, zwany też Czarną Pięknością, został odnaleziony na Saharze w 2011 roku. Oderwał się od Marsa od 5 do 10 milionów lat temu, gdy planeta zderzyła się innym obiektem. Od lat jest głównym źródłem do badań przeszłości Marsa.
Zaskakujące odkrycie
Tym razem naukowcy przyjrzeli się małej próbce tego meteorytu, a konkretniej znajdującemu się w niej ziarnku cyrkonu. Współautor badania, dr Aaron Cavosie, powiedział, że w Czarnej Piękonści jest wiele takich ziarnek minerałów i są one niezwykle cenne dla naukowców, którzy próbują odkryć przeszłość czerwonej planety. Cyrkon jest tutaj szczególnie cenny, bowiem jest bardzo wytrzymały, a do tego zawiera ślady uranu, którego rozpad pozwala łatwo go datować. Cyrkon z tej próbki znajdował się w środku meteorytu, więc nie uległ uszkodzeniu podczas przejścia przez ziemską atmosferę.
W badanej próbce naukowcy odkryli niecodzienne poziomy żelaza, aluminium i sodu. Te pierwiastki zwykle nie są znajdowane w jego strukturze krystalicznej. Można je jednak znaleźć w cyrkonach pochodzących ze źródeł hydrotermalnych. Zdaniem naukowców sugeruje to, że takie źródła mogły istnieć w skorupie Marsa na wczesnym etapie formowania się tej planety.
Na Marsie dało się żyć?
Naukowcy zauważają, że źródła geotermalne są zdolne do podtrzymywania życia i mogły być jego początkiem na ziemi. Oznacza to, że na Marsie również mogły dawno temu panować warunki, w których rozwinęło się życie. Jeśli systemy geotermalne były stabilną cechą na wczesnym Marsie, to może to wskazywać, że warunki, w których mogło istnieć życie, utrzymywały się przez znaczący czas. To jest teraz hipoteza, na którą można odpowiedzieć poprzez zbieranie kolejnych danych z cyrkonów z Marsa – skomentował Cavosie.
źr. wPolsce24 za CNN