Po co narwalom są potrzebne rogi? Zaskakujące odkrycie naukowców

Narwale to gatunek wielorybów, który występuje głównie w arktycznych wodach. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest ich spiralny róg – który w rzeczywistości jest kłem wyrastającym z górnej szczęki. Występuje głównie u samców – te u samic są dużo rzadsze i zwykle mniejsze – i rośnie przez całe życie, u dorosłych osobników ma ok. 3 metrów długości.
Narwale potrafią się bawić
Dotychczas biolodzy zgadzali się, że ich kły służą głównie do przyciągania samic. Wielu biologów uważa, że dzięki silnemu unerwieniu służą do wykrywania zmian temperatury czy ciśnienia wody. Jeśli chodzi o inne ich funkcje, to biolodzy są dalecy od zgody. Część z nich uważa, że służą im do walki lub do polowania. Inni zwracają jednak uwagę, że jakakolwiek by nie była jego funkcja, te kły nie są istotne dla przetrwania – zwracają uwagę, że pozbawione ich samice żyją dłużej od samców.
Obserwacje narwali w naturalnym środowisku są trudne, gdyż żyją w trudnym klimacie i są raczej skrytymi zwierzętami. W 2022 roku grupie naukowców udało się przy pomocy dronów wykonać szereg nagrań zachowań narwali. Nagrań dokonano w kanadyjskiej zatoce Creswell. Z ich badania, które opublikowano niedawno w periodyku Frontiers in Marine Science, wynika, że udało im się zidentyfikować siedemnaście zachowań narwali, które dotyczą ich pokarmu.
Jedno z nich zwróciło szczególną uwagę. Widać na nim, jak narwal kilkukrotnie uderza rogiem w uciekającą przed nim rybę, ale nie próbuje jej złapać. Zdaniem naukowców wykorzystywał swój róg, by się z nią bawić – tak, jak koty czasem bawią się ze złapanymi myszami. Naukowcy zwrócili uwagę, że są w stanie poruszać swoimi rogami z wyjątkową szybkością i precyzją i trafiać nimi w ruchome cele.
Prawdziwy game changer
Zobaczenie, jak te zwierzęta nie polują na rybę, ale eksplorują, manipulują i wchodzą z nią w interakcje to był prawdziwy game changer – powiedział główny autor tego badania, dr Gregory O'Corry-Crowe z uniwersytetu Florida Atlantic. Zabawa jest bardzo ważnym aspektem rozwijania zdolności behawioralnych, które będą ważne w inny sposób dla ich przetrwania. Ale fakt, że angażują się w takie zachowani przypomina nam, że ten gatunek ma bardzo złożone i interesujące życie – dodał. Naukowcy zauważyli także, że młode narwale imitowały zachowanie dorosłych osobników.
To badanie skupiało się głównie na tym w jaki sposób narwale wykorzystują swoje rogi, ale naukowcy odkryli też inne rzeczy. Jedną z nich jest konflikt narwali z mewami bladymi. Te ptaki często próbowały im podkradać upolowaną zwierzynę. Zdaniem O'Corriego-Crowe'a może to sprawić, że narwale będą polować na większej głębokości, gdzie szansa na złapanie ryby jest mniejsza, ale mniejsza jest również szansa, że ta ryba zostanie skradziona przez mewy. Naukowcy odkryli też, że o ile narwale żywią się głównie kałamarnicami i halibutami, o tyle coraz częściej polują na golce zwyczajne – ryby spokrewnione z łososiami – na małej głębokości. Ich zdaniem ta zmiana może świadczyć, że te zwierzęta przystosowują się do nowych warunków środowiskowych, jak rosnąca temperatura oceanów czy większa aktywność ludzi i ich statków.
źr. wPolsce24 za CNN