Wagony metra w Berlinie "tylko dla kobiet", czyli dla kogo? W Niemczech zmienisz płeć podczas wizyty w urzędzie
„W takich przedziałach kobiety mają zapewnioną bezpieczną przestrzeń, co pozwala im podróżować komfortowo w tłumie, także w godzinach szczytu, bez ryzyka niechcianych kontaktów” – dodaje posłanka. Jej zdaniem, problem nasila się wieczorami, kiedy metro jest zatłoczone. Kapek podkreśliła, że liczba napaści na kobiety rośnie. Na razie propozycja jest jedynie pomysłem i nie złożono jeszcze formalnego wniosku legislacyjnego.
Impulsem do wprowadzenia tej inicjatywy był incydent z wiosny tego roku, gdy na linii U3 w berlińskim metrze doszło do gwałtu. Podejrzany 33-latek opuścił pociąg i próbował ukryć się, jednak został aresztowany po kilku tygodniach poszukiwań.
Berlińskie przedsiębiorstwo transportowe (BVG) sceptycznie odnosi się do pomysłu, twierdząc, że obecne środki ostrożności są wystarczające. „Nasz priorytet to zapewnienie wszystkim pasażerom bezpiecznej i komfortowej podróży” – oświadczyła firma, podkreślając, że pasażerowie mają całodobowy dostęp do telefonów alarmowych na każdej stacji. BVG zatrudnia także 250 ochroniarzy pracujących przez całą dobę. „Na stacjach priorytetowych ochrona jest obecna całą dobę, a na stacjach końcowych między godziną 20 a 5” – dodano.
Nowe przepisy dotyczące zmiany płci w rejestrze stanu cywilnego
W kontekście pomysłu posłanki Zielonych warto przypomnieć inny pomysł, który jest już wdrożony w życie, także głosami Zielonych. Chodzi o ustawę, którą Bundestag przyjął 12 kwietnia, a której przepisy weszły w życie 1 listopada bieżącego roku. Ustawa ta upraszcza procedurę zmiany płci w rejestrze stanu cywilnego. Od 1 listopada osoby transpłciowe, interseksualne oraz nieidentyfikujące się jako kobiety ani mężczyźni mogą dokonać zmiany płci jedynie na podstawie prostej deklaracji. Osoba składająca wniosek musi zapewnić o swojej świadomości konsekwencji tej decyzji, a deklarację można cofnąć w ciągu trzech miesięcy. Zmiana płci może być dokonywana wielokrotnie, jednak każda deklaracja musi obowiązywać co najmniej rok. Dla osób niepełnoletnich powyżej 14 roku życia wymagana jest zgoda opiekunów prawnych, a w przypadku konfliktu decyduje sąd rodzinny.
Nowe przepisy przewidują wyjątek dla mężczyzn, których wnioski są związane z unikaniem obowiązku wojskowego – w takim przypadku zmiana płci w rejestrze nie będzie możliwa.
źr. wPolsce24 za DW.com