W Rijadzie rozpoczęły się negocjacje amerykańsko-rosyjskie. Głównym tematem przywrócenie Inicjatywy Czarnomorskiej?

Dziś w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, rozpoczęły się negocjacje delegacji USA i Rosji na temat wojny w Ukrainie - podała agencja Reutera. Wczoraj natomiast Amerykanie rozmawiali z delegacją ukraińską.
Wczoraj rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że przywrócenie funkcjonowania tzw. Inicjatywy Czarnomorskiej będzie głównym tematem poniedziałkowych rozmów delegacji Rosji i USA.
Czarnomorską Inicjatywę Zbożową uzgodniono w lipcu 2022 r. dzięki mediacji Turcji i ONZ. To przedsięwzięcie umożliwiło - mimo wojny - wyeksportowanie przez Morze Czarne blisko 33 mln ton ukraińskich produktów rolnych. Rosja wycofała się z Inicjatywy po roku, twierdząc, że eksport jej żywności i nawozów napotyka na poważne trudności.
„Techniczne negocjacje”
Biały Dom podał, że prezydent USA Donald Trump i przywódca Rosji Władimir Putin zgodzili się 18 marca na techniczne negocjacje w sprawie rozejmu na Morzu Czarnym, a także pełnego zawieszenia broni i trwałego pokoju.
aja/PAP








