Świat

Rodzina izraelskiego żołnierza, który poległ w Strefie Gazy, proszona o usunięcie krzyża z nagrobka

opublikowano:
net-epa11673253_2.webp
W Izraelu codziennością są pogrzeby żołnierzy. Na zdjęciu kondukt żałobny podczas pogrzebu pułkownika Exana Dashy, który zginął na północy Strefy Gazy (fot. PAP/EPA/Atef Safadi)
Ministerstwo Obrony Izraela prowadzi rozmowy z rodziną sierżanta sztabowego Davida Bogdanovskiego, w sprawie usunięcia krzyża z jego nagrobka. Żołnierz zginął w walce w grudniu ubiegłego roku w południowej części Strefy Gazy.
Bogdanovski, chrześcijanin, wyemigrował z Ukrainy do Izraela w 2014 roku, gdzie wstąpił do armii (IDF) i służył w korpusie inżynieryjnym. Po jego śmierci na cmentarzu wojskowym w Hajfie, na jego grobie umieszczono krzyż – symbol wiary, w której się wychował. Ministerstwo Obrony Izraela jednak twierdzi, że zgodnie z prawem nie wolno umieszczać na grobach wojskowych krzyży ani innych symboli religijnych.

Rodzina Bogdanovskiego podkreśla jednak, że na innych grobach znajdują się symbole religijne. W szczególności chodzi o cmentarz wojskowy w Hajfie, gdzie pochowani są również żydowscy żołnierze. Ministerstwo argumentuje, że krzyż na grobie chrześcijańskiego żołnierza narusza świętość cmentarza oraz może przeszkadzać innym rodzinom w modlitwie, w tym w recytowaniu żydowskiej modlitwy żałobnej – kadisz.

Spór o nagrobek wywołał oburzenie rodziny. Matka Davida, Julia, wyraziła swoje rozczarowanie, gdy podczas wizyty na grobie syna odkryła, że jego nagrobek został przykryty czarnym materiałem w czasie uroczystości ku czci poległych żołnierzy. W emocjonalnym poście na Facebooku napisała, że krzyż jest częścią tożsamości jej syna oraz wiary, w której dorastał. Z szacunku do innych rodzin Julia zdecydowała się nie usuwać materiału podczas ceremonii, choć czuła się głęboko upokorzona.

Ojciec Davida, Vadim, stwierdził, że walkę z krzyżem na grobie syna odbiera jak zdradę armii i państwa „David oddał swoje życie za ten kraj, kochał Izrael od momentu przyjazdu, a teraz czuję, że jego pamięć została zdradzona” – powiedział.

Przyjaciel rodziny wyraził zdziwienie, dlaczego krzyż na grobie Davida miałby zostać usunięty, skoro na innych grobach na tym samym cmentarzu są podobne symbole religijne. Dodał także, że jeśli nagrobek zostanie zmieniony, rodzina może rozważyć przeniesienie ciała do innego miejsca.

Ministerstwo Obrony w dosyć ogólnikowych komentarzach informuje, że stara się osiągnąć porozumienie z rodziną żołnierza, zaznaczając, że działa z szacunkiem i zrozumieniem dla wszystkich stron sporu. Jednocześnie bliscy zabitego sierżanta dostali czas na usunięcie krzyża z nagrobka do początku listopada.

źr. wPolsce24 za The Jerusalem Post

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Niemcy nie tylko nie chcą płacić reparacji za II wojnę. Odgrażają się, że sami mogą wystawić rachunek

opublikowano:
warszawa.webp
Warszawa po Powstaniu Warszawskim (fot. Wikimedia)
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ nie tylko po raz kolejny odrzucił roszczenia reparacyjne, tym razem zgłoszone przez Grecję podczas wizyty prezydenta Franka Waltera Steinmeiera w Atenach. Komentator gazety idzie dalej. Twierdzi, że ofiarami byli także Niemcy i ostrzega, że ci, którzy myślą o finansowych żądaniach za historyczne krzywdy, muszą się liczyć z roszczeniami strony przeciwnej.
Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.
Świat

Konsekwencje egzekucji obywatela Niemiec. Berlin zamyka irańskie konsulaty

opublikowano:
architecture-4468573_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Irańskie konsulaty w Niemczech zostaną zamknięte. Decyzja ogłoszona przez minister spraw zagranicznych jest konsekwencją przeprowadzenia egzekucji irańsko-niemieckiego obywatela.