Świat

USA w końcu mają "narodowego ptaka"

opublikowano:
1350px-Bald_eagle_about_to_fly_in_Alaska_(2016).webp
Bielik amerykański był symbolem USA od dawna, ale dopiero teraz został nim oficjalnie (fot. Andy Morffew\Wikipedia)
USA w końcu dorobiły się oficjalnego, narodowego ptaka. Nie było zaskoczenia – został nim bielik amerykański.

W USA bardzo żywa jest tradycja oficjalnych zwierząt. Każdy stan ma co najmniej jedno zwierzę, które uznaje za swój oficjalny symbol. Zwykle jest to zwierzę, którego populacja w danym stanie jest znacząca, ale nie zawsze jest to reguła. Czasami jest wybierane, bo symbolizuje cechy charakteru, które cenią mieszkańcy danego stanu. Bywa też wybierane z powodów historycznych. Na przykład symbolem Connecticut jest wieloryb, bo polowania na te morskie ssaki odegrały bardzo istotną rolę w historii tego stanu. 

Amerykański orzeł 

Zwierzęciem, które najbardziej kojarzy się z USA, jest jednak bielik amerykański. To gatunek orła, który zamieszkuje większą część Ameryki Północnej, od Kanady po północny Meksyk. Zwykle mieszka w pobliżu dużych zbiorników wodnych, a jego głównym pożywieniem są ryby. Jest znany z tego, że buduje największe nadrzewne gniazda z wszystkich gatunków ptaków, potrafią ważyć nawet tonę. 

Związki bielików z USA sięgają samych korzeni tego państwa. Ptaki te odgrywały ogromną rolę w kulturze i duchowości Indian. Kiedy więc Ojcowie Założyciele – jak w USA nazywa się polityków, którzy podpisali Deklarację Niepodległości – szukali nowego symbolu dla swojego kraju, bielik stał się naturalnym kandydatem. Wielu z nich postrzegało USA jako następcę starożytnego Rzymu, w którym orły były ważnym elementem ikonografii. 

Wielka Pieczęć 

W 1782 roku Kongres Kontynentaln zaaprobował projekt Wielkiej Pieczęci. Na jej rewersie znalazła się niedokończona piramida złożona z 13 warstw cegieł, zwieńczona okiem opatrzności. Na jej podstawie znalazła się data powstania USA – 1776 – zapisana cyframi rzymskimi. Znalazły się na niej także dwie sentencje po łacinie – Annuit Cœptis, czyli „<Opatrzność> wspiera nasze przedsięwzięcie” oraz pożyczone od Wergiliusza Novus Ordo Seculorum, czyli Nowy Porządek Wieków. Oko Opatrzności dziś jest popularnym symbolem masońskim, ale historycy zwracają uwagę, że chociaż wielu ojców założycieli, na czele z Benjaminem Franklinem, było masonami, to jego popularyzacja wśród tej grupy nastąpiła już po przyjęciu go za symbol USA. 

Bielik wystąpił za to na częściej używanym awersie Wielkiej Pieczęci. W lewym szponie trzyma gałązkę oliwną z 13 liściami, a w prawym pęk 13 strzał. Jego głowa skierowana jest w lewo, co symbolizuje, że USA wolą pokój od wojny. Na jego piersiach znalazła się tarcza z trzynastoma białymi i czerwonymi pionowymi pasami i niebieskim poziomym pasem – liczba 13 była ważna, bo USA powstały z 13 brytyjskich kolonii – a w dziobie trzyma szarfę z dewizą E Pluribus Unum – Z Wielu Jeden, co symbolizuje zmianę 13 kolonii w jedno państwo.

Niewiele brakowało, aby bielik nie został symbolem USA. Sprzeciwiał się temu bowiem Franklin, który był jednym z najbardziej wpływowych polityków we wczesnych latach istnienia tego państwa. W liście do córki z 1784 roku wyznał, że nie podoba mu się zachowanie bielików, które uznawał za ptaki o „złym charakterze moralnym”. Uważał też, że są tchórzliwe – twierdził, że niewielki Tyran Północny, który ma ok. 35 cm rozpiętości skrzydeł, bez problemu potrafi go przepędzić. Wbrew popularnej legendzie nie ma jednak dowodów na to, by Franklin miał postulować, by symbolem USA został dziki indyk. 

Historyczne niedopatrzenie 

Z racji obecności na Wielkiej Pieczęci bielik pojawia się na większości oficjalnych dokumentów w USA, a także na monetach i banknotach. Dotychczas jednak nie był uznawany oficjalnie za jeden z symboli USA. Teraz to się zmieniło. Stało się to dzięki mieszkającemu w Minnesocie Prestonowi Cookowi. Cook całe życie miał obsesję na punkcie bielików i gdy dowiedział się, że bielik nie jest oficjalnym symbolem USA, postanowił to naprawić. Przygotował w tym celu projekt odpowiedniej ustawy. Składa się z jednego zdania: Bielik Amerykański (Halaeetus leucocephalus) jest narodowym ptakiem”. Następnie próbował nią zainteresować amerykańskich polityków.

W końcu zainteresowała się tym demokratyczna senator z Minnesoty Amy Klobuchar. Wraz z kolegami z obu partii sprawiła, że jego ustawa trafiła w lipcu pod głosowanie i została jednogłośnie przyjęta. W Izbie utknęła nieco w natłoku spraw, ale w zeszłym tygodniu również została przyjęta jednogłośnie. We wtorek podpisał ją prezydent Joe Biden, tym samym sprawiając, że bielik w końcu został oficjalnym symbolem USA.

źr. wPolsce24 za NBC

Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Polska

Ciężkie chwile w sztabie Rafała Trzaskowskiego

opublikowano:
trzask.webp
W obawie przed gniewem wyborców kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przez całą kampanię próbował odciąć się od Donalda Tuska, od porażek obozu rządzacego. I nie udało się. Podczas gdy gdy Karol Nawrocki spotykał się z w Białym Domu z Donaldem Trumpem, Rafał Trzaskowski ściskał rękę Donaldowi Tuskowi w jego rodzinnym Sopocie.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.