Świat

Ukraińska armia potwierdza pierwsze potyczki przeciwko żołnierzom z Korei Północnej

opublikowano:
mid-epa11700498.webp
Oprócz walk frontowych trwa ostrzał obiektów cywilnych na Ukrainie. Na zdjęciu zniszczony dom towarowy w Charkowie (fot. PAP/EPA/Sergei Kozlow)
Minister obrony Ukrainy, Rustem Umerow, w wywiadzie dla koreańskiej telewizji KBS potwierdził pierwsze starcia ukraińskich sił zbrojnych z żołnierzami północnokoreańskimi. Umerow podkreślił, że obecność tych jednostek oznacza formalne zaangażowanie Korei Północnej w wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, co nadaje konfliktowi nowy wymiar geopolityczny.

Żołnierze z Korei Północnej, prawdopodobnie podporządkowani rosyjskiemu dowództwu, zostali rozmieszczeni na różnych odcinkach frontu, gdzie mogą być mylnie identyfikowani jako bojownicy etnicznych grup rosyjskich, takich jak Buriaci.

W ostatnich tygodniach zarówno Ukraina, jak i Korea Południowa raportowały o aktywności północnokoreańskich oddziałów w Donbasie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił, że więzi między Rosją a Koreą Północną są coraz bliższe, co potwierdzają wcześniejsze dostawy północnokoreańskiego uzbrojenia i amunicji do Rosji, które pomagają Kremlowi podtrzymywać działania wojenne. Ponadto, media południowokoreańskie informowały o śmierci sześciu północnokoreańskich oficerów w wyniku ukraińskiego ataku na pozycje rosyjskie na początku października​.

Obserwatorzy wskazują, że współpraca Rosji i Korei Północnej, wynikająca z ich porozumienia obronnego, może prowadzić do dalszego wzrostu liczby północnokoreańskich żołnierzy na froncie. W zamian za pomoc wojskową Moskwa zobowiązała się do dostarczania Pjongjangowi wsparcia technologicznego i żywnościowego. Konkretnie południowo koreański wywiad wskazał, że Rosja płaci rocznie reżimowi Kim Dzong Una 200 milionów dolarów oraz przekazuje kilkaset tysięcy ton ryżu.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.