Świat

Trudeau boi się gróźb Trumpa. Opowie o nich królowi Karolowi

opublikowano:
mid-epa11935388.webp
Trudeau wierzy, że grożby Trumpa są poważne (fot. PAP/EPA/JAVAD PARSA)
Wygląda na to, że premier Kanady Justin Trudeau potraktował żarty Donalda Trumpa o aneksji Kanady poważnie. Ma o nich porozmawiać z królem Karolem III.

Po powrocie do Białego Domu Trump zaczął oskarżać Kanadę o to, że ta w niewystarczającym stopniu dba o ochronę granicy z USA, przez co przedostają się przez nią nielegalni imigranci i narkotyki. Zagroził więc, że wprowadzi cło 25% na kanadyjskie towary, co byłoby dla tego kraju katastrofą – do USA trafia aż 77% ich eksportu. Ostatecznie Trump zawiesił wprowadzenie ceł na miesiąc, gdy rząd Kanady poszedł na daleko idące ustępstwa. 

51 stan? 

Równocześnie Trump zaczął twierdzić, że Kanadyjczykom żyłoby się lepiej, gdyby ich kraj stał się częścią USA. Nazywał też Kanadę 51. stanem i tytułował Trudeau gubernatorem – to tytuł, który w USA przysługuje przywódcą poszczególnych stanów. Większość osób – nawet tych, które były oburzone jego słowami – uznała, że są to z jego strony tylko żarty, a on sam nie planuje wypowiedzenia Kanadzie wojny.

Trudeau jest wyjątkiem. W zeszłym miesiącu stwierdził, że te sugestie Trumpa trzeba traktować poważnie. Jego zdaniem Trumpowi zależy na aneksji Kanady z powodu jej licznych surowców naturalnych.

Teraz odchodzący premier zasugerował, że poruszy ten temat podczas swojej rozmowy z królem Karolem III. Stwierdził, że porozmawia z nim o rzeczach ważnych dla Kanadyjczyków. Dodał, że dla Kanadyjczyków nic nie jest ważniejsze niż ochrona własnej suwerenności i naszej niepodległości. 

Król przerwie milczenie? 

Kanada to była brytyjska kolonia, która niepodległość odzyskiwała stopniowo. Pełną suwerenność uzyskała dopiero w 1982 roku, kiedy przyjęła konstytucję i w pełni wydostała się spod władzy brytyjskiego parlamentu. Równocześnie jednak brytyjski monarcha nadal jest formalną głową tego państwa, chociaż jego rola jest czysto symboliczna.

Sondaże pokazują, że większość Kanadyjczyków ma do tego stosunek obojętny. A jednak w ostatnim czasie wielu z nich oburzyło się, że król Karol w żaden sposób nie skomentował sugestii Trumpa. Kanadyjczycy liczą, że wkrótce to się zmieni.

Niedawno Karol zaprosił Donalda Trumpa z oficjalną wizytą do Szkocji. Zaproszenie przekazał mu premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer podczas wizyty w Białym Domu. Niektórzy Kanadyjczycy liczą, że Trudeau przekona monarchę, by ten podczas rozmowy z Trumpem stanął w obronie swojego królestwa.

Zdaniem kanadyjskiego wykładowcy Phillipe'a Lagasse'a, rząd Starmera będzie się sprzeciwiał temu, żeby król mieszał się w konflikt między Kanadą i USA. Daniel Beland, politolog z Uniwersytetu McGilla w Montrealu zauważył jednak, że wielu Kanadyjczyków będzie bardzo rozczarowanych, a nawet wściekłych, jeśli ich monarcha nie wyda w tej sprawie oficjalnego oświadczenia. Choć oczywiście to wysoce delikatna sprawa dyplomatyczna, a każda pomyłka może zaszkodzić zarówno stosunkom między tymi państwami, jak i samej monarchii.

źr. wPolsce24 za AP

Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.