Świat

Justin Trudeau rezygnuje ze stanowiska premiera Kanady. Konserwatyści przejmą władzę?

opublikowano:
mid-epa11809610.webp
Kanadyjczycy mają już dosyć rządów Justina Trudeau (Fot. PAP/EPA/OLGA FEDROVA)
Urzędujący od 2015 roku premier Kanady Justin Trudeau ogłosił w poniedziałek, że zamierza zrezygnować z funkcji lidera Partii Liberalnej oraz premiera kraju. Decyzja ta otwiera drogę do wyścigu o przywództwo w partii, którego zwycięzca poprowadzi liberałów w kolejnych wyborach federalnych.

Trudeau poinformował, że gubernator generalna Mary Simon przychyliła się do jego wniosku o zawieszenie obrad Parlamentu do 24 marca. Oznacza to, że prace Izby Gmin zostaną wstrzymane do czasu wyłonienia nowego lidera Partii Liberalnej.

Naciski na rezygnację i wewnętrzne napięcia

W ostatnich tygodniach Trudeau znalazł się pod silną presją, zarówno ze strony własnych parlamentarzystów, jak i opinii publicznej. Napięcia w Partii Liberalnej wzrosły po rezygnacji byłej minister finansów Chrystii Freeland, która opuściła gabinet 16 grudnia. Trudeau, po dwóch tygodniach refleksji podczas przerwy świątecznej, postanowił ustąpić, odpowiadając na wezwania do rezygnacji płynące z różnych regionalnych struktur partii.

Premier wystąpił przed dziennikarzami w swojej rezydencji w Rideau Cottage. Było to jego pierwsze publiczne oświadczenie od czasu rezygnacji Freeland. Tymczasem liberalni posłowie otrzymali zaproszenie na specjalne spotkanie online, podczas którego mają omówić procedury wynikające z konstytucji Partii Liberalnej i kolejne kroki w organizacji wyborów nowego lidera.

Jeszcze w tym tygodniu miało odbyć się specjalne spotkanie ogólnokrajowego klubu parlamentarnego liberałów, które zaplanowano na środę. W jego ramach przewidziano również spotkania regionalnych struktur partii.

Kryzys poparcia i sondaże

Nie tylko wewnętrzne napięcia wpłynęły na decyzję premiera. Partia Liberalna odnotowuje dramatyczny spadek poparcia w sondażach. Badanie przeprowadzone pod koniec grudnia przez Angus Reid Institute pokazało, że liberałowie mają jedynie 16-procentowe poparcie, podczas gdy konserwatyści prowadzą z wynikiem 45 procent.

Zaledwie 16 procent respondentów chciało, aby Trudeau pozostał na stanowisku, podczas gdy 46 procent opowiadało się za jego natychmiastową rezygnacją. Ponadto 38 procent badanych oczekiwało szybkich wyborów federalnych już w lutym.

Rezygnacja Trudeau uruchomi wyścig o przywództwo w Partii Liberalnej, którego zwycięzca stanie na czele partii i poprowadzi ją do wyborów zaplanowanych na październik 2025 roku. Jednak ze względu na mniejszościowy rząd liberałów istnieje możliwość, że opozycja – trzy pozostałe partie – mogą w każdej chwili doprowadzić do wcześniejszych wyborów.

źr. wPolsce24 za nationalpost.com

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.